چهارشنبه 15 مهر 1394 / 07:26|کد خبر : 97|گروه : اجتماعی

در پی افزایش قیمت ناگهانی آب بعد از توافق/

افزایش قیمت آب، تاثیری در بهتر شدن شرایط مقابله با بحران کم آبی ندارد/بازسازی زیرساخت ها ماندگارترین مسیر

افزایش قیمت آب، تاثیری در بهتر شدن شرایط مقابله با بحران کم آبی ندارد/بازسازی زیرساخت ها ماندگارترین مسیر

آب حیاتی ترین عنصر وجودی و یکی از اساسی ترین نیازهای بقاء برای هر شخص در هر جایگاهی است.

به گزارش هورامانات به نقل از  کُردتودی، آب فراوان ترین مایعی که در سطح کره زمین وجود دارد، اما با این وجود آب شرب و قابل آشامیدن موجود در کره زمین تنها 2 درصد است.

 

آبهای موجود در سطح کره زمین شامل 90 درصد در قطب ها و به شکل یخ است و از این میان 10 درصد آن قابل دسترس است.

 

هدر دادن آب در چنین شرایطی یکی از بزرگترین گناه ها و اشتباهات ممکن است که البته استفاده از آب شرب برای مصارف بهداشتی و غیر خوراکی یکی از بدترین گناهانی است که حیات را به طور کامل تهدید می کند و ادامه زندگی بشر را به خطر می اندازد.

 

در ایران با جمعیتی بالغ بر 80 میلیون نفر، کلیه مصارف، خوراکی، بهداشتی، کشاورزی و صنعتی با استفاده از آب شرب یا آب تصفیه شده لوله کشی و خوراکی انجام می شود.

 

ایران یکی از تنها کشورهای جهان است که کل جمعیت کشور از آب های تولید شده تصفیه ای با هزینه بالا برای تمام مصارف خود استفاده می کنند و روزانه هزاران لیتر از آب های که می تواند جان، به هزاران کالبد ببخشد به آسانی چرخاندن یک فلکه شیر آب هدر می رود.

 

نیاز به انجام راهکارهای مناسب و عملیاتی برای جلوگیری از هدررفت آب این مایه ارزشمند حیات و شاکله زندگی بشر، احیای یک تیم تخصصی همراه با بودجه های ارزشمند و ویژه را می طلبد تا بیش از این، مایه حیات بشریت به دست بی تدبیری از بین نرود.

 

جداسازی لوله کشی آب شرب از دیگر مصارف شاید کاری پرهزینه باشد اما در شرایط بحران کمبود آب و در زمانی که هیچ کشور دنیا از روش استفاده از آب های شرب برای تمامی مصارف خود استفاده نمی کند به جزء ایران، یک همکاری جهانی محسوب می شود که در صرفه جویی کلی آب و کاهش هزینه های سالانه تصفیه آب را کاهش می دهد.

 

اخیرا و با تصویب شورای اقتصاد، نرخ آب شرب شهری از اول مهر سال جاری هم برای مصارف مختلف از 10 تا 30 درصد افزایش پیدا کرده است.

 

کار نسنجیده ای که بیش از پیش بر افزایش فاصله طبقاتی می افزاید و مردمی که شامل افراد نیازمند و کمتر برخوردار از رفاه اجتماعی با درآمد پایین هستند را نیازمندتر می کند و در نهایت هیچ تاثیری در صرفه جویی برای آب ندارد، و با توجه به شروع سرما و افزایش میزان بارندگی ها در این فصل به دلیل کاهش استفاده مردم از آب قطعا هیچ اعتراضی به گرانی قیمت آب از سوی مردم در بر نخواهد داشت.

 

افزایش قیمت آب اقدامی غیر منطقی بوده و در شرایطی که ملت ایران بعد از اعلام و نهایی شدن توافق هسته ای و در نهایت شاید رسیدن به مرحله ای نسبی از رفاه، آسایش و کاهش قیمت ها، افزایش قیمت آب به عنوان اساسی ترین نیاز برای حیات کاری بس ناجوانمردانه است که تاثیرات منفی در زندگی جامعه ایران خواهد داشت.

 

جلوگیری از هزینه‌های بالای تصفیه آب و اتلاف آب شرب، وزارت نیرو را موظف به جداسازی آب شرب از سایر مصارف می کند، کاری که با بهانه هزینه بر بودن این وزارت خانه از انجام آن کوتاهی می کند.

 

تعمیر و نادیده گرفتن هدر رفت 30 درصد از آب تصفیه شده در مسیر انتقال و نیز افزایش قیمت آب هزینه های زیادی در بردارد که اگر این هزینه ها در بخش تغییر زیرساخت مصرف شود، نتایج بهتر و ارزشمندتری به بار خواهد آورد.

انتهای پیام/

برچسب ها :

قیمت آببحران کم آبیزیر ساخت ها

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار