جمعه 21 خرداد 1395 / 01:37|کد خبر : 865|گروه : اجتماعی

فئودالیسم و ارباب رعیتی در شهرستان سروآباد و شکوائیه ای که به تازگی یافته شد+سند

فئودالیسم و ارباب رعیتی در شهرستان سروآباد و شکوائیه ای که به تازگی یافته شد+سند

نظام فئودالیسم در واقع شکل ویژه ای از برده داری بود که تمام رنج ها وسختی ها را بر دوش کشاورز و کارگر می گذاشت و ارباب را مالک جمیع ما یتعلق رعیت می نمود.

به گزارش اورامانات، تاریخ نهصت ملت ایران به ویژه در دو سده اخیر و مبارزه به منظور رهایی از قیود متعدد استسماری خاطره مجاهدان حق طلب بسیاری را در خود ثبت کرده است بسیاری از مردان غیور دیار کردستان که روزها و شب های زندگی خود را به مبارزه با این وضعیت نابسامان که بر اساس ظلم وستم فئودالیسم و الغای نظام ارباب – رعیتی بنا شده بود پرداختند.

 

یکی از انحرافات سیاسی و اقتصادی در جامعه بشری به وجود آمدن نظام فئودالیسم و یا به عبارت دیگر سیستم ارباب-رعیتی بود که شرح ظلم و ستم هایی که درآن سیستم سیاسی-اجتماعی بر قشر زحمتکش و کشاورزان می رفت خود مستلزم نگارش کتابهای متعددی است.

 

نظام فئودالیسم که در واقع شکل ویژه ای از برده داری بود و تمام رنجها وسختی ها را بر دوش کشاورز و کارگر می گذاشت و ارباب را مالک جمیع ما یتعلق رعیت می نمود.

 

دهقانان از آن جا که خود مالک زمین نبودند می‌بایست بر روی نسق، از زمینی که متعلق به ارباب فئودال بود، کار کنند و به این ترتیب مالک می‌توانست به عنوان بهره مالکانه ثمره کار آنها را به سود خود ضبط کند.

 

در بسیاری از کشورها فئودالیسم با اصلاحات ارضی و تقسیم زمین‌های زراعی بین کشاورزان از میان رفته ولی هنوز هم در بعضی از کشورهای جهان سوم قدرت واقعی در دست فئودالها و ملاکین بزرگ است. فئودالیسم در ایران بیشتر به عنوان حکومت ملوک الطوایفی یا خانخانی معروف شده‌ است.

 

انقلاب اسلامی ایران به چند دگرگونی اجتماعی و سیاسی بارز و مهم در مناطق روستایی ایران و به نفع قشر کشاورز و زحمتکش انجامید، از جمله سقوط طبقهٔ زمیندار بزرگ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شاهد جنبش‌های اعتراضی دهقانان بودیم، که طی این جنبش‌های اعتراضی دهقانان و روستائیان موفق شدند اراضی زمینداران بزرگ که از کشور گریخته بودند را به تصرف خود درآورند.

 

 در دو سال نخست انقلاب حدود ۸۰۰۰۰۰ هکتار زمین کشاورزی که در مالکیت کشاورزان بزرگتر بود، به تصرف دهقانان درآمد و به دست آنان کشت شد.

 

گذشتگان ما به تلخی از فئودالیسم و دوران آن یاد می کنند؛ این دادخواست که به دادگاه بخش کردستان؟! تقدیم گردیده، مربوط به آن دوران است که اخیرا در روستای بیساران توسط یکی از معتمدین آن یافه شده است.

 

خواهان،خواندگان،وکیل و شاید هم مجریان دادرسی و ضابطین اکنون دیگر نیستند اما آنچه جلب توجه می نماید :

موضوع خواسته طرح دعوی قریب شصت سال قبل،علیه نزدیک به صد خانوار روستای بیساران است که بهره مالکانه سال 1338 را پرداخت نکرده اند.

 

این بهره شامل روغن حیوانی،وجوه نقدی،گندم، جو ، سیب زمینی، و درختان میوه و ... می شود.ارزش پول در آن زمان که میزان بهای خواسته با عبارت  " ارزیاب " سه هزار تومان مقوم گردیده  و برگ دادخواست تنها یک تمبر یک ریالی خورده است.متاسفانه دسترسی به قرارداد وکیل مقدور نشد تا میزان حق الوکاله ی وی نیز مشخص گردد.


این برگه تاییدی است بر خاطرات تلخ و جانکاه پدران و مادرانمان از دوران فئودالیته در کردستان که بیساران نیز بخشی از آن بوده است.

 

البته چنین مسائلی هنوز هم در سروآباد نمود دارند و فرزندان برخی از این مالکین با در دستداشتن مدارک و اسناد و با استفاده از وکیل و قانون و تبصره در حال در آوردن زمین های کشاورزی کشاورزانی است که سالهاست بر روی این زمین ها کار کرده و یا بر روی آنها مسکن ساخته اند.

 

خداوند تمامی کسانی را که در حق کشاورزان و رعیت ظلم نموده اند بیامرزد و مورد لطف و بخشودگی تمامی مظلومین زمان خود قرار دهد چرا که حق الناسی که به گردنشان است هرگز بخشیده نخواهد شد.

فئودالیسم و ارباب رعیتی در شهرستان سروآباد و شکوائیه ای که به تازگی یافته شد+سند

با تشکر از عدنان ذبیحی

انتهای خبر/

برچسب ها :

ارباب رعیتیفئودالیسمروستای بیسارانمالکینکشاورزان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
آخرین اخبار
  مهترین راه جلو گیری از ورد به موج چهارم کرونا چیست ؟
   

  افزایش اطلاع رسانی ها

  0%

  تشدید محدودیت ها

  50%

  افزایش دورکاری ادارات

  0%

  رعایت جدی پروتکل های بهداشتی

  50%

آخرین اخبار