دوشنبه 17 خرداد 1395 / 10:07|کد خبر : 855|گروه : اجتماعی

تنگی نفس ارمغان این روزهای مهمان ناخوانده در سروآباد/گردو خاک تا چهارشنبه مهمان کردستانی هاست

تنگی نفس ارمغان این روزهای مهمان ناخوانده در سروآباد/گردو خاک تا چهارشنبه مهمان کردستانی هاست

طی روزهای اخبر ریزگرد ها مهمان خود خوانده ی مردم سروآباد شدند و این پدیده نفس مردم این دیار را رو به تنگی برده است.

به گزارش اورامانات، برای چهارمین روز و به صورت متراکم تر سومین روز متوالی هجوم ریزگردها موجب شده تا هوای استان کردستان و شهرستان سروآباد در شرایط نا مساعد قرار گیرد که البته میزان تراکم این ریزگرد ها در شهرهایی مانند سنندج به میزان بیشتری گزارش شده است.

قصه ی بی ابتکاری ، مرثیه ی تنگی نفس نام گرفت !

اما باید از بانوی محیط زیست دولت تدبیر و امید پرسید که  دیگر بی ابتکاری بس است، نفس کردستانی ها در حال گرفتن است و دیگر طبیعت کردستان را باید با غباری از آلودگی هایی دید که هیچ دغدغه ای در این میان برای از بین بردنشان وجود ندارد.


این روند که دیگر به موضوعی عادی در زندگی کردستانی ها تبدیل شده به نظر می رسد موضوعی هشدار دهنده برای آینده مردم این استان است، آینده ای که در آن به قربانیان این آلودگی هوا برخواهیم خورد.


 از سوی دیگر استمرار ماندگاری گرد و غبار در آسمان استان معضلی است که در میان استانهای درگیر با پدیده ریزگردها بیشتر در کردستان دیده می شود به طوریکه استمرار این پدیده گاه چندین روز خروج از خانه ها و تردد در فضای آزاد را مشکل ساز می کند.


هرچند استان و طبیعت بکر و زیبای مناطق مختلف آن در بهار جلوه خاصی برای طبیعت گردی دارد، ولی چند سالی است که با آغاز بهار، گرد و غبارهای کشورهای عراق و عربستان به سمت ایران حرکت می‌کند و طبیعت و هوای نقاط مختلف ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


دلچسب بودن هوا در بهار و تابستان یکی از مولفه‌های مهم پذیرش مهمانان از سراسر کشور به استان بوده است، اما در طی چند سال اخیر به دلیل وجود گرد و غباری که از غرب کشور وارد می‌شود این استان هم بی سهم نبوده است.


این میهمان ناخوانده سبب ایجاد آلایندگی نسبتا شدید هوا شده که این آلایندگی زندگی مردم را با مشکل روبه‌رو کرده است.


ریزگردها سوغات جنگ و نابسامانی عراق به استانهای غربی کشور است و کردستان و سایر استان های غربی و جنوب غربی کشور نزدیک به یک دهه است که مجبورند با این پدیده حس خویشاوندی پیدا کرده و همراه با آنها شب و روز را طی کنند و البته در کنار وضعیت قرارگرفتن شهر سنندج از لحاظ جغرافیایی هم باعث به وجود آمدن پدیده وارونگی هوا و در نتیجه افزایش آلودگی می شود.

 

در سال جاری که بارش نزولات آسمانی از وضع بسیار خوبی برخوردار بوده، اما شاهد هستیم که گرمای زود رس هم از راه رسیده است و این 2 دست به دست هم داده‌اند و شهروندان از این وضع راضی نیستند،  به ویژه کسانی که با بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند. به عنوان مثال آلودگی هوا و هجوم ریز گردها برای بیماران آسمی و افرادی که دچار بیماری‌های قلبی و ریوی هستند تهدیدبه‌حساب می‌آید.


گرد و خاک تا چهارشنبه مهمان کردستانی هاست
طبق تحلیل و بررسی نقشه های پیش یابی، با توجه به شرایط مساعد برای شکل گیری گرد و خاک تا روز چهارشنبه، به ویژه امروز هوای استان در بعضی از ساعات غبارآلود همراه با افزایش دما و تداوم گرما خواهد بود.


توصیه پزشکان متخصص برای سالم ماندن شهروندان در برابر بحران ریزگردها
پزشکان متخصص در حوزه سلامت و بهداشت برای سالم ماندن شهروندان در برابر بحران ریزگردها که این روزها بخش عمده‌ای از کشور را فرا گرفته، توصیه‌هایی ارائه می‌کنند که توجه به آن می‌تواند سلامت فرد را  در رویارویی با ریزگردها تضمین کند و یا از شدت عواقب آن بکاهد. برخی از این راهکارها شامل موارد زیر می‌شود:


باید پیش از بهبود شرایط آلودگی هوا حتی الامکان در منزل ماند و از سفرهای غیرضروری خودداری کرد.


مبتلایان به بیماری‌های مزمن ریوی، برونشیت مزمن، آسم ریوی و بیماری‌های انسدادی مجاری ریوی باید بدانند که ریزگردها تنفس را دچار مشکل می‌کنند. به ویژه سالمندان باید بیشتر محتاط باشند. حتی اگر سالمند سالم باشد در آلودگی هوا به مشکل دچار خواهد شد.


  بهتر است تمامی بیماران قلبی و تنفسی، خردسالان و بزرگسالان به دلیل وجود گرد و غبار از تردد در هوای آزاد خودداری کنند.


  در صورت مجبور بودن به حضور در شهرباید از ماسک‌های توصیه شده استفاده شود. البته این نکته را به یاد داشته باشید که ماسک تنها برای استفاده در یکی‌دو ساعت مفید است، نه این که تمامی روز از آن استفاده شود. ماسک‌های کاغذی نیز به خودی خود مانع تنفس ریزگرد نیست.


این ماجرا همچنان ادامه دارد
این ماجرا همچنان ادامه دارد و به گفته کارشناسان پیش بینی‌می‌شود تا روز چهارشنبه نیز آلودگی هوا در کردستان وجود داشته باشد، اما دراین میان جای اقدامات مؤثر سازمان محیط زیست همچنان خالی است و معلوم نیست رئیس سازمان محیط زیست در کدام زمین بازی می‌کند و به چه مصلحتی می‌اندیشد که برای حل بحران آلودگی هوا هنوز برنامه جامع و عملیاتی ارائه نکرده است...


انتهای پیام/

برچسب ها :

ریزگردهاسروآبادمهمان خود خواندهطبیعت بهاریتنگی نفس

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار