دوشنبه 10 خرداد 1395 / 14:54|کد خبر : 837|گروه : اقتصادی

سرمایه گذاری در کُردستان؛ از گذاشتن چوب لای چرخ سرمایه گذار تا عدم تمکین از استاندار

سرمایه گذاری در کُردستان؛ از گذاشتن چوب لای چرخ سرمایه گذار تا عدم تمکین از استاندار

استان کردستان با وجود برخورداری از منابع طبیعی فراوان و بازار پُرجاذبه و بکر، از سرمایه گذاری های کلان و انباشت سرمایه محروم مانده است؛ بی میلی و کار شکنی های مدیران ارشد ادارات در استان در جذب سرمایه گذار به کردستان در کنار دیگر موانع، سرمایه گذاران را فراری می دهد.

به گزارش اورامانات، کمبود سرمایه و عدم سرمایه گذاری از یک سو موجب عدم توسعه یافتگی استان در زیر ساخت های حمل و نقل، برق، آب و کشاورزی شده است و از سویی دیگر به افزایش تعداد بیکاران در استان دامن زده است.

 

سرمایه گذاری و به دنبال آن اشتغال دو نیاز مبرم استان کردستان است که همواره دولت نیز به آن معترف بوده است؛ اما متاسفانه عدم وجود استراتژی قوی در این زمینه و بسنده کردن به برنامه های کوتاه مدت تاکنون نتوانسته است این دو معضل را حل نماید.

 

دو مانع بسیار بزرگ در راه ورود سرمایه گذاران به کُردستان، یکی تصویر ناامنی است که بعد از جنگ هنوز در ذهن مردم خارج از منطقه مانده است و به محض اینکه نام کردستان می آید پا به فرار می گذارند و دوم امورات بروکراسی پیچیده و دست و پاگیر است که در بعضی مواقع خود مدیران با تشدید این موانع سرمایه گذاران را فراری می دهند.

 

البته موانع ریز و رشت فراوان دیگری بر سر راه سرمایه گذاری قرار دارد؛ متولی مشخص و معین سرمایه گذاری در کردستان وجود ندارد و با اینکه فرصت های سرمایه گذاری ممکن است برای تعداد زیادی از دستگاه های دولتی پیش آید اما تاکنون یک زبان مشترک در بین این دستگاه ها در خصوص سرمایه گذاری ایجاد نشده است.

 

عدم وجود متولی معین و زبان مشترک سرمایه گذاری در استان، سرمایه گذار را سردرگم کرده و وی را نسبت به فضای استان دچار عدم اطمینان می کند؛ چه بسا یکی از دستگاه ها در جذب سرمایه گذار موفق عمل کند اما دستگاه دیگری به دلیل عدم زبان مشترک سرمایه گذاری، در روند جذب سرمایه گذار اختلال ایجاد کند.

 

خصوصی سازی به عنوان کاتالیزور توسعه اقتصادی، در کردستان از روند بسیار کندی برخوردار است، با وجود تاکیدهای فراوان استاندار کردستان در این زمینه اما همچنان دیدگاه مدیران ارشد به خصوصی سازی بسیار بسته و محافظه کارانه است.

 

سید احسن علوی نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس اظهار کرد: متاسفانه در کردستان عده ای هستند که فقط چوب لای چرخ می گذارند و این افراد حتی در مناسب مدیریتی نیز قرار گرفته و باید با آنها برخورد شود.

 

وی افزود: امروز نه تنها در بدنه کارشناسی که حتی در بدنه مدیریتی شماری از ادارات و سازمان های دولتی استان کردستانی افرادی حضور دارند که کارشان فراری دادن سرمایه گذاران بخش خصوصی است و به همین دلیل باید با این افراد به شدت برخورد شود.

 

عبدالحمید زاهدی استاندار کردستان به دفعات در سخنرانی های خود به نیاز ویژه استان کردستان به سرمایه گذاری اشاره کرده است و مدیران ادارات را در جهت جذب سرمایه گذار و واگذاری بخش های دولتی به بخش خصوصی ملزم نموده است.

 

عدم نظارت کافی بر مدیران ارشد ادارات دولتی در استان از سوی استاندار و فقط بسنده کردن به تذکرات شفاهی، نتیجه ای جز تحت الشعاع قرار گرقتن توان و بُرش مدیریتی استاندار نخواهد داشت.

 

اتاق بازرگانی سنندج که به عنوان متولی بخش خصوصی در سنندج فعالیت دارد از کم کاری مدیران و سنگ اندازی آنها در سر راه سرمایه گذاران به تنگ آمده است و استاندار کردستان را در اقناع و هدایت مدیران ارشد ضعیف می داند.

 

مجید شاه ویسی عضو اتاق بازرگانی سنندج اظهار کرد: مدیران استان کردستان در خصوص جذب سرمایه‌گذار تنگ‌نظر و محافظه‌کار هستند و اگر در انتخاب مدیران از بخش خصوصی هم نظرخواهی شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه مدیران دستگاه‌ها در استان کردستان به دستور استاندار تمکین نمی‌کنند، گفت: وقتی یک دستور ساده 20 روز زیر دست یک کارشناس در یک اداره می‌ماند سرمایه‌گذار هم رغبتی برای سرمایه‌گذاری ندارد.

 

از سوی دیگر فرهنگ غیر اقتصادی بر مدیران ارشد و در نتیجه ادارات تحت مدیریت آنها حکفرماست؛ فرهنگ اقتصادی به معنای تفکر اقتصادی و دریافت سود ومنافع هر چه بیشتر برای مجموعه استان است که عدم وجود چنین تفکری، مدیران را در واگذاری به بخش خصوصی بی تحرک و بی میل نموده است.

 

نگاه نظارتی به جای نگاه حمایتی به سرمایه گذاران و بخش خصوصی از دیگر ویژگی های مدیران ارشد در ادارات کردستان است و فقط به دنبال این هستند که به محض جذب سرمایه گذار دست و پای وی را با قوانین نظارتی خشک و تدافعی ببندند که نهایتا نتیجه ای جز فراری دادن سرمایه گذار ندارد.

منبع: کردتودی

انتهای پیام/

برچسب ها :

چوب لای چرخ سرمایه گذار گذاشتنسرمایه گذاری در کردستانعدم تمکین از استاندار کردستانبی کفایتی مدیران ارشدموانع سرمایه گذاری در کردستانجذب سرمایه گذار به کردستانمتولی سرمایه گذاری در کردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار