یکشنبه 22 فروردین 1395 / 01:25|کد خبر : 691|گروه : اقتصادی

بلای خانه‌‌مان‌سوزی به نام

موج بالای بیکاری در کشوری با بیش از 200 حرفه صنعتی/ اقتصاد مقاومتی عمل می‌خواهد نه شعار!

موج بالای بیکاری در کشوری با بیش از 200 حرفه صنعتی/ اقتصاد مقاومتی عمل می‌خواهد نه شعار!

مانور شعاری دولتمردان و مسئولان در حالی بر پایه اقتصاد مقاومتی رقم می‌خورد که عملکرد متفاوت آن ها نوعی دوگانگی را در فضای اقتصادی جامعه به وجود آورده است.

به گزارش اورامانات، نامگذاری عنوان سال 95 بر پایه اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب نشان دهنده اهمیت و تاکید ایشان روی این موضوع است که متاسفانه طی سال های اخیر با وجود تاکیدات فراوان عملکرد مثبت و قابل لمسی مشاهده نمی شود.

مانور شعاری مسئولین در حالی بر پایه اقتصاد مقاومتی رقم می خورد که عملکرد متفاوت آن ها نوعی دوگانگی را در فضای اقتصادی جامعه به وجود آورده است این موضوع را از آمار وارداتی که سالیانه به کشور سر ریز می شود به خوبی می توان فهمید.

سیاست باید در خدمت اقتصاد باشد

محمدرضا خان محمدی در گفت وگو با خبرنگار «رازق» در رابطه با اهمیت اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: اگر عنایت داشته باشید مقام معظم رهبری بخشی از شعار هایی را که طی سالیان اخیر در نامگذاری سال ها استفاده می کردند به موضوع اقتصاد ربط داشت که این بدان معناست که در این سال ها عملکرد ما در بخش اقتصادی و اقدام میدانی محسوس نبوده است.

وی با بیان اینکه بهبود وضعیت اقتصادی تماما وابسته به مسائل  داخلی یا خارجی نیست، گفت: برای اینکه شعاری که برای سال 95 از سوی رهبر معظم انقلاب انتخاب شده عملی شود چند چیز مورد نیاز است که به آنها اشاره خواهم کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه تمام ارگان های دولتی و مجلس برای رونق اقتصادی باید دست به دست هم دهند، بیان کرد: یکی از راهکار های محقق شدن اقتصاد مقاومتی و شعار امسال همکاری دولت و مجلس است.

خان محمدی ادامه داد: دولت و مجلس باید با همدلی و همفکری یکدیگر برای تحقق اهداف اقتصادی کشور برنامه ریزی کنند طوری که مجلس به درستی قانون گذاری کند و دولت هم به بهترین نحو ممکن برای اجرایی کردن قوانین برنامه ریزی کند و فضای سیاسی را حاکم بر فضای اقتصادی کشور نکنند.

وی با بیان اینکه سیاست باید در خدمت اقتصاد باشد، افزود: امروزه مدیریت اقتصادی در دنیا یک علم است و این سیاست است که باید در خدمت اقتصاد باشد، نه بالعکس بطور مثال ما در بخش صنعت حرفه های صنعتی فراوانی را داریم که هر کدام با معضلات خود دست به گریبان هستند از همین رو ما باید برنامه ریزی کنیم تا این صنایع بتوانند از رویارویی با معضلات و مشکلات خود سربلند بیرون بیایند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: در بیشتر کشور های دنیا شاید بیش از 10 حرفه صنعتی وجود نداشته باشد، این در حالی است که در کشور ما بیش از 200 حرفه صنعتی وجود دارد که امیدواریم که با پیگیری و همکاری مجلس و وزارت صنعت و معدن بتوانیم مشکلات این بخش را حل کنیم.

جا برای کار خیلی داریم

وی با اشاره به اینکه کشور ما در سایه اقتصاد جهانی باید روی بیاورد به اقتصاد بر پایه دانش واقعی، اظهار کرد: برای مثال در حال حاضر کشور آلمان حدود 19.5 میلیون تن محصول پتروشیمی فروخته و چیزی بالغ بر 200 میلیارد دلار پول به دست آورده است در حالی که کشور ما نزدیک به 20 میلیون تن محصول پتروشیمی فروخته اما به درآمد 15 میلیون دلار هم نرسیده ایم زیرا در آلمان به علت وجود  تنوع در محصولات پتروشیمی بخاطر دانش فنی بالا و صنایع تبدیلی که آنها در این موارد اهتمام ورزیدند و هم به دلار مورد نیاز خود دست یافتند و هم اینکه این امر باعث ایجاد اشتغال برای مردم کشورشان شده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن، گفت: زمانی که مقام معظم رهبری می فرمایند اقتصاد مقاومتی به همراه اقدام و عمل به این معناست که جا برای این کار خیلی داریم که بتوانیم با نگاه به داخل اقتصادی مستقل و بدون وابستگی به بیگانگان داشته باشیم.

خان محمدی با ابیان اینکه به نظرم وزارت خانه های دولت مثل وزارت نفت، صنایع، اقتصاد و سایر وزارت خانه های دولت برنامه های خوبی دارند، اظهار کرد: در حال حاضر به راحتی می توانیم مشکلات اقتصادی چون اشتغال، رکود و مسائل تورمی را حل بکنیم به شرطی که در عرصه اقدام و عمل جدی قدم بگذاریم، نه اینکه تنها جلسه بگیریم و سمینار بگذاریم و فقط سخنرانی کنیم.

وی در پایان با اشاره به اینکه واردات بی رویه هم از معضلات اصلی اقتصاد کشور ما محسوب می شود که باعث جلوگیری از اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی در کشور ما شده، خاطر نشان کرد: برای مثال اگر سالانه 25 هزار میلیارد هزینه صرف واردات کنیم با صرف چنین هزینه ای تعداد بسیار زیادی فرصت شغلی را از دست خواهیم داد که می توانیم این موارد را به راحتی در کشورمان سامان دهی کنیم.

منبع: راه دانا

انتهای پیام/

برچسب ها :

موج بالای بیکاریاقتصاد مقاومتیدولتمردانفضای اقتصادی جامعه

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار