چهارشنبه 18 فروردین 1395 / 09:58|کد خبر : 684|گروه : اجتماعی

شرکت نوشیدنی های " ایستک " تعطیل شد

شرکت نوشیدنی های " ایستک " تعطیل شد

کارخانه ایستک که دارای دو شعبه اصلی در استان های کردستان و گیلان است و بیش از 1500 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در این واحد تولیدی مشغول به کار هستند شعبه کردستان آن تعطیل شده است.

به گزارش اورامانات، طی روزهای گذشته کارگران کارخانه ایستک کردستان به دلیل برکنار شدن از کار و عدم تمدید قراردادهایشان برای سال 95، در مقابل استانداری تجمع کرده بودند.

نمایندگان کارگران بیکار شده این کارخانه در گفتگو با کردپرس اظهار داشتند: از 20 اسفند ماه سال گذشته مسؤلین کارخانه به ما اعلام کردند که پس از پایان قرارداد سال 94 برای فعالیت و کار در سال 95 با آنها قرار دادی بسته نخواهد شد زیرا کارخانه دیگر فعالیت نخواهد داشت.

آنها افزودن: تمام حقوق و مزایا و بیمه کارگران تا پایان سال 94 پرداخت شده و با آنها به صورت کامل تسویه حساب شده است.

آنهاتصریح کردند: مسؤلین کنونی کارخانه می خواستند اوایل سال گذشته کارخانه را تعطیل کنند اما به هر طریقی بود برخی از مشکلات را برطرف و از تعطیلی آن خودداری کردند.

این نمایندگان بیکار شده کارخانه ایستک دلیل تعطیلی کارخانه را نبود سرمایه کافی برای تولید و نداشتن مدیریت عنوان کرد و گفت: مدیریت کنونی توان اداره کارخانه را ندارد و از پس پرداخت هزینه های آن برنمی آید و خواستار تعطیلی کارخانه شده است.

این سه نماینده در ادامه افزودند: این موضوع سبب بیکاری ده ها نفر شده است که مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار بودند و هم اکنون بیش از 130 نفر از کارگران این کارخانه در سنندج که همگی بومی هستند بیکار شده اند.

وی اظهار داشت: ما به همراه کارگران برای جلوگیری از بسته شدن کارخانه به اداره کار و استانداری مراجعه کردیم که مسؤلین چاره اندیشی کنند تا از تعطیلی آن جلوگیری شود و امیدواریم بخاطر توسعه استان و اشتغال مجدد این کارگران در این راستا همکاری کنند.

نبود سرمایه و عدم مدیریت از علل تعطیلی کارخانه ایستک سنندج

لقمان روزچنگ از مسؤلین کارخانه ایستک سنندج اظهار داشت: بعد از اتمام سال گذشته و تسویه با کارگران که حدود 20 روز میشه کارخانه تعطیل شده است.

روزچنگ نداشتن عدم حضور مدیران و مالکان کارخانه و نبود مواد اولیه را از علل تعطیلی کارخانه ایستک سنندج عنوان کرد و افزود: هم اکنون 133 کارگر که در کارخانه سنندج مشغول به کار بودند بیکار شده اند و به دلیل قطع شدن ارتباط با مراکز پخش و دفاتر و عاملین پخش که حدود 1500 نفر در مجموع به طور مستقیم و غیر مستقیم مشغول به فعالیت بودند ارتباط کاریشان قطع شده است.

وی تصریح کرد: بیشتر دفاتر و مراکز پخش محصولات این کارخانه که در نقاط مختلف کشور بودند ارتباط و فعالیتشان قطع شده زیرا سرمایه گذار، مالک و مدیر اصلی کارخانه در صحنه مدیریت حضور ندارد و عدم حضور او لطمات زیادی به سرمایه ما و خود کارخانه زده است.

او در ادامه با بیان اینکه کارگران سنندج در جلو استانداری کردستان تجمع کرده بودند هر چند ما حق و حقوقشان را تا پایان سال پرداخت کرده ایم اما توان نگهداری آنها را نداریم اظهار داشت: کارگران هم با هدف جلب حمایت مسؤلان و میانجیگری آنان جهت رفع مشکلات کارخانه مراجعه کرده بودند.

 وی در پایان گفت: ما نیز انتظار داریم مسؤلان جهت رفع موانع پیش رو ما را همراهی نمایند چون تا پایان سال هم که کارخانه فعال بود به دلیل توجه و احترام به قوانین نظام، توجه به توسعه کردستان، جلوگیری از بیکاری جوانان و شاغلین و..بود و کارخانه آب معدنی و لبنیات ما هم در مریوان تعطیل شده است که امیدواریم مسؤلان نظام چاره اندیشی کنند.

اداره کار کردستان پیگیر مطالبات کارگران بیکار شده خواهد بود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کردستان نیز در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: آنچه سبب تعطیلی کارخانه ایستک شده است ارتباطی با وظایف و اختیارات این اداره ندارد.

احمد رشیدی افزود: ما نیز از تعطیلی کارخانه و بیکار شدن ده ها کارگر نگران و ناراحت هستیم چون تعداد واحدهای صنعتی و تولیدی بزرگ در کردستان بسیار اندک هستند و وجود چنین کارخانه های برای توسعه استان بسیار نیازمند و ضروری است.

رشیدی تصریح کرد: نشست های با نمایندگان کارگران بیکار شده داشته ایم و کارگروه رفع موانع تولید استان هم در این راستا تلاش خود را انجام داده است اما این موضوع و تعطیلی کارخانه به بنا دلایلی است که از وظایف و اختیارات ما نیست تا پیگیر باشیم.

 وی در پایان با بیان اینکه دلیل تعطیلی کارخانه را عدم حضور مالک و مدیر اصلی آن که در صحنه مدیریت می باشد عنوان کرده اند که پیگیری آن بر عهده قوه قضاییه است و ربطی به ما ندارد گفت: اگر موضوعاتی همچون بیمه،مالیات، مشکلات مالی، موضوعات بانکی و...غیره بود ما پیگیر بودیم و هم اکنون هم برای حق و حقوق کارگران و شروع به کار مجدد کارخانه در چهارچوب قانون برای خدمات رسانی با همراهی و حمایت مسؤلان ارشد استان حاضر به همکاری هستیم.

انتهای خبر/

برچسب ها :

کارخانه ایستتعطیلی کارخانهاستان کردستانشعبه گیلان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار
  شهید حسن فهمیده نوجوان 13 ساله در چه تاریخی به شهادت رسید؟
   

  13آبان 1358

  0%

  22مهر 1360

  0%

  8آبان 1359

  100%

  10آبان 1357

  0%

آخرین اخبار