سه شنبه 3 فروردین 1395 / 16:20|کد خبر : 638|گروه : علمی

مقاله:

وقتی هیچ تخصصی پشت مدرک های تحصیلی نیست

وقتی هیچ تخصصی پشت مدرک های تحصیلی نیست

آمار بالای بیکاری و بیماری جامعه و بسیاری از آسیب های اجتماعی دیگر ریشه در مدرک های تحصیلی بدون تخصص و مهارت است.

به گزارش اورامانات، وقتی می بینیم آمار بیکاری زیاد میشود، ریشه دراین دارد که مدرک داده میشود ولی هیچ تخصص و مهارتی پشت آن نیست، ودر این صورت می توان گفت جامعه دچار بیماری شده و یا میشود. درنظام تعلیم و تربیت دلسوزی همه جانبه کم رنگ شده است، و باید نسبت به معلمی بودن خود و نقش مهم تعلیم  وتربیت تجدید عشق وعلاقه کرد.همه با هم تلاش ودلسوزی  همه جانبه کنیم تا آموزش و پرورش را براساس سند بنیادین تحول بخشیم، و درنهایت هم خود به غایت زندگی وقرب الی الله می رسیم و همچنین به ساخته های تعلیم وتربیت(تعلیم وتربیت اعتقادی،اخلاقی،اجتماعی، سیاسی، تعلیم و تربیت زیستی و بدنی ، علمی و فناورانه، زیباشناختی وهنری) دست پیدا میکنیم.

 

موضوع مقاله: متمرکز کردن هنرستانهای کاردانش و یا تلفیق نمودن آن با هنرستانهای فنی وحرفه ای وکیفیت بخشی آموزشی و تخصصی نمودن آن

 

تحول، یک کلمه است و در پشت این کلمه یک  دنیا کار نهفته است،ما درآموزش وپرورش احتیاج به تحول داریم.معلوم باشد ما دنبال چی هستیم وکجا میخواهیم برویم،هدف مشخص باشد.(مقام معظم رهبری)

 

شکر و سپاس فراوان برای پروردگار جهانیان که به فضل وبزرگی خود مارا به دین اسلام هدایت کرد ودرسایه نعمتهای ایمان،قرآن،اسلام وپیامبر اعظم(ص)است زندگی میکنیم و همچنین بایدقدردان  نعمت امنیت وآرامش باشیم و اگر شگرگذارنعمت ها باشیم دراینصورت خداوند نعمتهایمان را افزايش میبخشد وگرنه کفران نعمت کرده ایم و عذاب خدا دراین حالت ناسپاسی، نزدیک است وسلام وصلوات بر حضرت خاتم الانبیا،محمد المصطفی(ص)وآل واصحابش تا روز قیام،وباآرزوی سلامتی برای رهبری ایران اسلامی وکلیه خادمین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شرح موضوع به صورت ذیل است:

 

در این محور مهم نظام تعلیم وتربیت رسمی عمومی طرح وپیشنهاداتی سازنده بصورت زیر قابل بحث است:

 

 1. متمرکز کردن هنرستانهای کاردانش ویاتلفیق نمودن آن با هنرستانهای فنی وحرفه ای در مراکز شهرستانی و غیر فعال نمودن هنرستانهای واقع در روستاهای تابعه با فراهم نمودن خوابگاه وبا جذب کارشناسی شده  هنرجویان مشتاق،علاقه مند وبا شرط پذیرش داشتن معدل خوب به رشته های گروه علوم کامپیوتر و با استفاده از نیروهای آموزشی متخصص وتوانمند میتوان خروجی بهتر،کارآمد تر و موفقی داشته باشیم وجامعه به سمت فن وحرفه ،کارآفرینی وکسب وکار سوق داد.این امر تلاش خوبی است دربرابر کمبود هنرآموز بامدرک حداقل مهندسی و آموزش بصورت کاملا تخصصی و پرورش هنرجوی باسواد و داشتن دانش عالی و حفظ جایگاه مهم تعلیم وتربیت ومبارزه و مقابله باداشتن  مدرک بدون دانش ومعلومات کامپیوتر که از عمده  مشکلات بیکاری درجامعه کنونی همین امر میباشد.

 

 •  خروجی عالی ومطمئن و ارائه مدرک همراه بادانش،مهارت و تخصص لازم و شروع به کسب وکار ومنبع درآمد وهمچنین  کاهش حداقل بیکاری.

 

 1. متمرکز کردن هنرستانهای کاردانش ویاتلفیق نمودن آن با هنرستانهای فنی وحرفه ای درمراکز شهرستانی و غیر فعال نمودن هنرستانهای واقع درروستاهای تابعه مشکل تردد ورفت وآمد هنرجویان را حل می کند برای مثال  بنده دراین شهرستان 3 روز(24ساعت تدریس)در داخل شهر و 2 روز دیگر(16ساعت تدریس) به روستای قلعه جی (15کیلومتری) این شهرستان جهت تدریس میروم وقتی می بینم 90% از هنرجویان با پای پیاده از روستاهای اطراف  با حداقل یک ساعت ونیم راهپیمایی و ازروستاهای نزدیکتر با ماشین های عمومی رفت وآمد می کنند که این امر براستی جای نگرانی است و مخصوصا بچه های این منطقه واکثر مناطق محروم و از لحاظ اقتصادی بسیار درفقر هستند

 

 •  حل مشکل رفت وآمد و خطرات آن،کاهش نگرانی ها ازسوی والدین گرامی هنگام ورود وخروج فرزندان ازخانه به مدرسه وبالعکس- درصورت بودن خوابگاه،هنرجو درهفته حداقل یک بار رفت وآمد میکند.

 

 1. شاخه کاردانش به فنی وحرفه ای تبدیل شود که با این کار میتوان هنرجو را بادلگرمی بیشتر وبا شور واشتیاق به مراکز آموزش عالی هدایت کرد و علارغم آموزش وکسب مهارت لازم تا مرحله اخذ دیپلم وبا  برگزاری کلاسهای فوق برنامه و کنکوری به راحتی میتوان به دانشگاهها راه یافت و ومیتوان دراین مرحله هنرستان به آنها گفت که آینده شما در دستان شماست با تلاش وکوشش ازآن مراقیت کنید و استارت مهندسی خوب بودن وباتخصص برای مهندسین آینده کشور زده شده است و آینده هم با این مهندسان ساخته خواهد.

 

 •  نیروهای متخصص وبامهارت تحویل جامعه داده میشوند و با این کار جامعه به خودی خود ساخته شده و در مصرف هزینه های هنگفت(حقوق ومزایا،هزینه های کارگاهی وآموزشی و...)و صرف وقت وزمان استفاده عالی شده و جامعه ای متخصص وکاردان هم ساخته خواهد شد.

 

 • یک ضرب المثل کردی هست که میگوید: 8 بی له مشت بی؛ نه ک 9 بی و نه بی!

 

یعنی:اگر 8 نفر آموزش دیده داشته باشیم و همگی تخصص و مهارت خوب کسب کنند بهتر است از اینکه 9 نفر آموزش داده شود ولی امیدی به آنها نباشد(داشتن مدرک وعدم تخصص ومهارت لازم).

 

 1. هنرجویان گروه کامپیوتر با کلیه گرایشهای تحصیلی شاخه کاردانش برای ادامه تحصیل دردانشگا هها ومراکز آموزش عالی با مشکل روبه رو هستند و بعد از آموزشهای لازم واخذ مدرک دیپلم بایستی جهت ادامه تحصیل وشرکت درکنکور  به کتابهای فنی وحرفه ای مراجعه کنند و این امر حداقل 2 سال آموزش را زیر سوال می برد و با این حال هم حتی کتابهای شاخه فنی وحرفه ای به سختی یافت میشود یا نمیتوان پیدا کرد.

 

 • از بدو انتخاب رشته نباید هنرجو برای ادامه تحصیل مانعی در راه داشته باشد و این که برای ورود به دانشگاهها باید به کتابهای شاخه فنی وحرفه ای مراجعه کند خود نوعی آسیب و عدم انگیزه در یادگیری وآموزش تا مرحله اخذ دیپلم و بعد ازدیپلم هم،آسیب جدی تر است.با متمرکز نمودن هنرستانهای کاردانش یا تلفیق این دو شاخه کاردانش وفنی میتوان به تحقق ارزشها رسید وجوانان موفق تری پرورش داد.
 1. در مدت 2 سال خدمت وکسب تجربه بنده دراین نظام تعلیم وتربیت رسمی عمومی؛وقتی میبینم دانش آموز سال سوم کامپیوتر شاخه کاردانش سوالهایی عجیب میپرسد و مثلا میگوید منظور از نرم افزار پاورپوینت چیست؟یا بعضی سوال دیگر،این درحالی است که در سال دوم(سال قبل) میبایست حداقل یک ماه نرم افزار powerpoint 2007 کار میکردند وآموزش می دیدند و طبق بررسی های به عمل آمده توسط خودم که چرا دانش آموزی که امسال دیپلم کامپیوتر خواهد گرفت وقرار است وارد بازار کار شود درحالی که مقدمات کار،والف وب رشته تحصیلی خودرا نمی داند چطور میتوان به آن امیدی درآینده داشت؟

 

با بررسی موضوع وعلت آن؛براین دلالت دارد که در سال قبل هنرآموز(ان) مربوطه غیر بومی بوده وتردد ودر درماشین بودن حوصله وانگیزه ای برای آموزش نمی ماند وخستگی بین راه مانع کار است.وهمچنین عدم دلسوزی همه جانبه درآموزش و ...کلی از سوی همکاران ،خود بخش بزرگی از مشکلات را به دنبال خواهد داشت ومیبینیم  که متاسفانه دراین نطام تعلیم وتربیت بسیار فراوان اند همکارانی که دلسوزی نمی کنند وبه ندرت پیدا میشود که دلسوز حال و آینده جامعه باشیم! درحالی که مهمترین امر درآموزش است.

 

 •   بربومی بودن تاکید بیشتری شود ولازمه کار واستخدام درآموزش وپرورش بومی بودن است.تحقق ارزشها و اهداف، مستلزم تلاش همه جانبه کلیه همکاران درهمه ابعاد است و بانهایت دلسوزی می توان هنرجویان را برای آینده وبازار کار  ورسیدن به حیات طیبه آماده سازی کرد.

 

 1. مورد مهم در جهت ادامه حیات هنرجویان این رشته کامپیوتر با کلیه گرایشهای شاخه کاردانش این است که بشدت ازلحاظ دانش زبان انگلیسی درسطح بسیار ضعیفی می باشند وقطعا فراگیری علم کامپیوتر وفناوری اطلاعات با دانش زبان انگلیسی و داشتن پایه خوب زبان خارجه میسر است ویادگیری بدون زبان انگلیسی آن هم درحد تخصصی مشکل است وبرخلاف رشته های فنی وحرفه ای،شاخه کاردانش درسی تحت  عنوان زبان تخصصی یا زبان فنی ندارند و جهت ادامه تحصیل در دانشگاهها ومراکز آموزش عالی بشدت به زبان انگلیسی وپایه خوب نیاز دارند و دراین مورد یک پیشنهاد وراهکار سازنده ارائه میکنم که امید است درسراسر کشور عملی شود یعنی اینکه:برای درس اختیاری(که 3واحد درسی و3 ساعت کاری)می باشد.درس زبان تخصصی ارائه شود وجزوه ای تخصصی با موضوعات مفاهیم پایه فناوری اطلاعات وارتباطات ومبانی آن به هنرجویان تدریس شود وبا اجرای این روش این مشکل هم حل میشود.ودردانشگاه عالی مثلا در دانشگاه شهید یزدانپناه سنندج اگر هنرجویی از ما پذیرش شود و درخدمت  استاد بزرگ زبان انگلیسی  همچون طاهر سرحدی کسب علم کند از دانشجویان خود با داشتن پایه خوب در زبان انگلیسی که هنرآموزان تلاشگری باعث شده اند که درمقطع دیپلم آنها را آماده به دانشگاه کرده اند احساس لذت میبرند وگرنه افسوس...!

 

 • ساز وکار خوب جهت بالابردن دانش انگلیسی هنرجو در رشته مورد علاقه خود وایجاد انگیزه وتخصصی نمودن نیروی جوان.

 

 1. وقتی شما دریک محیطی حاظر میشوید؛در کویر،درکوهستان،درنقاط دور ازدسترس درمیان مردم محروم مشغول به خدمت هستید جوانی که درآنجاست ازشما الهام می گیرد وشما میشوید سفیر کاروتلاش وخدمت وجهاد ومجاهدت.وشما دلها را زنده میکنید.(قرآن کریم -سوره مائده آیه 32).

 

2. درنظام تعلیم وتربیت دلسوزی همه جانبه کم رنگ شده است،و باید نسبت به معلمی بودن خود ونقش مهم تعلیم  وتربیت تجدید عشق وعلاقه کرد.همه با هم تلاش ودلسوزی  همه جانبه کنیم تا آموزش وپرورش را براساس سند بنیادین تحول بخشیم،ودرنهایت هم خود به غایت زندگی وقرب الی الله می رسیم و همچنین به ساخته های تعلیم وتربیت(تعلیم وتربیت اعتقادی،اخلاقی،اجتماعی،سیاسی،تعلیم وتربیت زیستی وبدنی ،علمی وفناورانه،زیباشناختی وهنری)دست پیدا میکنیم.

 

بنده به مدت 2 سال است مشغول به ادای وظیفه میباشم و افتخار میکنم که در این منطقه محروم تشکیل خانواده داده ام وزندگی میکنم ودراین شهرستان سروآباد که در ایران تنها شهرستانی است :"فاقد چراغ قرمز راهنمایی ورانندگی وبدون تاکسی است " به عنوان کارشناس کامپیوتر به بچه های این شهرستان ومنطقه جنگ زده خدمت میکنم واین نوع خدمت، به من احساس لذت و شادی میدهد.معلمی بودن دراین منطقه به انسان بال پرواز  به سمت حق جل وجلاله میدهد و این معلمی بزرگترین نعمت خداست. علاقه،شوق و ذوق به آن داشته باشیم  ونهایت دلسوزی هم عاشقانه خرج کنیم وبدانیم که نظام تعلیم وتربیت رسمی عمومی  جایگاه بسیار بزرگی دارد و برنامه معلمی خودرا طبق برنامه و ابلاغیه پیامبراعظم(ص) بدانیم و متعهدم وبرخود می بالم که دارم یکی ازاهداف بزرگ دولت و وزارت آموزش وپرورش را براساس نظام معیار اسلامی(مبانی وارزشهای مبتنی بردین اسلام ناب محمدی وسازگاربا آن) برطبق سند تحول بنیادین آموزش وپرورش(با هدایت متربیان خودم به به سوی آمادگی برای تحقق آگاهانه واختیاری مراتب حیات طیبه درهمه ابعاد) پیش میبرم ومفتخرم به هنرم وبه معلمی بودنم.

 

اهداف کلی: بنا بر فرمایش رهبری فرزانه وآگاه که درباره سند تحول بنیادین آموزش وپرورش فرموده اند: بهترین وبرجسته ترین فکرها بنشینند وبرای آموزش وپرورش طراحی کنند با این کار افق آینده آموزش وپرورش روشن است و با تلاش ودلسوزی میتوان گامهایی مثبت وجامعه ای هدفمند و به جامعه وآینده امیدوار بود.

 

دانلود مقاله : فایل وورد

 

نویسنده: مهندس پیمان یعقوبی، (هنرآموز گروه کامپیوتر- معلول موفق ونخبه فرهنگی)

انتهای خبر/

برچسب ها :

تخصصمدرک بدون مهارتآمار بالای بیکاریمدرک های تحصیلی

نظرات کاربران :

کاروان ره فیقت [سه شنبه 3 فروردین 1395 | 19:15] پاسخ

سپاس کاک په یمان...

همکار [یکشنبه 8 فروردین 1395 | 12:44] پاسخ

براستی مقاله جالب وقابل بحث است ای کاش آموزش وپرورش از نیروهای توانمندی همچون شما برخوردار می بود.

هموطن [یکشنبه 8 فروردین 1395 | 12:47] پاسخ

آموزش وپرورش براستی جایگاه خودرا کم رنگ است وباید تلاش همه جانبه کرد چون مهمترین سازمان است و باید برای آن نهایت دلسوزی به خرج داد.

فیضی پور [دوشنبه 9 فروردین 1395 | 23:42] پاسخ

سلام کاک پیمان با نظریات جنا ب عالی موافقم اما وقتی بودجه کافی وجودداشته باشد در این راه باید پول خرج کرد که در حال حاضز فکر نکنم آموزش و پرورش این بودجه را در این را خرج کند
تشکر

روف مرادی [چهارشنبه 11 فروردین 1395 | 19:26] پاسخ

با سلام و دست مریزاد،

صادق بست [شنبه 14 فروردین 1395 | 03:24] پاسخ

باعرض سلام و احترام خدمت کاک پیمان بزرگوار-مطالب جالب است ولی اشاره به چند مورد حائز اهمیت است: 1- مطالب بایستی کلی و مربوط به همه شاخه ها و رشته های تحصیلی باشد نه صرفاً رشته کامپیوتر 2- در مورد تلفیق شاخه های کاردانش وفنی و حرفه ای، همانگونه که از عنوان آنها پیداست تعداد واحدها و ساعات کار عملی در کاردانش بیشتر بوده و لذا فارغ التحصیلان آن بعد از اخذ دیپلم اغلب میتوانند جذب صنعت و بازار کار در رشته مربوطه خود شوند. 3- در مورد متمرکز نمودن هنرستان در شهرها و غیرفعال کردن آنها در روستاها، باید گفت هنرستان های فنی و کاردانش که عملی و کاربردی هستند بهتر است در روستاهای بزرگ که حالت بخش و مرکزیت برای روستاهای اطراف دارند با رشته هایی در سه زمینه صنعت، کشاورزی و خدمات جهت کمک به دانش آموزان قشر روستا و جلوگیری از ایاب و ذهاب آنان به شهرستان، دایر گردد. 4- در رابطه با خوابگاه و امکانات سکونتی برای هنرجویان و حتی هم هنرآموزان نظر جنابعالی درست است ولی به مسائل بودجه و اقتصادی دولت محترم بستگی دارد که این مهم را بایستی مسئولین امر پیگیری کنند(سازمان، مجلس، وزارت و...). پناه بر خدا- با احترام مجدد- موفق باشید.

همکار [شنبه 11 اردیبهشت 1395 | 10:56] پاسخ

"پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد"
چرا با وجود این به همکار سال قبل تهمت درس ندادن می دهید ولی بنیه علمی دانش آموز را مقصر نمی دانید؟

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار