پنجشنبه 6 اسفند 1394 / 08:25|کد خبر : 537|گروه : فرهنگی

در باب یک نویسنده/

بچه های شهر اورامان کتاب کلاس اول زبان هورامی را به دست گرفتند+ تصاویر

بچه های شهر اورامان کتاب کلاس اول زبان هورامی را به دست گرفتند+ تصاویر

کتاب آموزش کلاس اول زبان هورامی"که‌لاسۆ یوه‌ مو هۆرامی" فریبرز موسی زاده‌ و نعمان فائق توفیق(هاوار) که ازسوی انتشارات پیره‌ مرد شهرسلیمانیه کردستان عراق منتشرشده بود به هورامان و به دست بچه های هورامانی رسید.

به گزارش اورامانات، کتاب آموزش کلاس اول زبان هورامی"که‌لاسۆ یوه‌ مو هۆرامی" فریبرز موسی زاده‌ و نعمان فائق توفیق(هاوار)  که ازسوی انتشارات پیره‌ مرد شهرسلیمانیه کردستان عراق منتشرشده بود به هورامان و به دست بچه های هورامانی رسید.

زندگی نامه‌ی فریبرز موسی زاده نویسنده و فعال هورامان

متولد 1357 از پاوه و فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی تهران عضو مهندسین مشاور کاواب تهران و پس از مدتی شرکت مهندسی هورآب را تأسیس و به دلیل شرایط کاری مساعد در کردستان عراق در زمینه‌ی کارهای عمرانی و ساخت و ساز نزدیک 11 سال است که به فعالیت مشغول می باشد. 

مختصری از فعالیتهای وی در حوزه فرهنگ و زبان به شرح ذیل می باشد:

1- اولین مقاله او برمی گردد به دوران کودکی که با علاقه وافر تمام شمارگان "کیهان بچه‌ها"ی آن روزها را می خرید و همین باعث شد که به نوشتن علاقه پیدا کند و اولین مقاله‌اش را در دوران ابتدایی به چاپ برساند.همچنین بعدها اولین مقالات فارسی در روزنامه همشهری در باب اورامان شناسی را در دهه 70 به چاپ رساند که در آن روزها نشر مقالات در روزنامه های سراسری کشور بسیار نادر بود.در همشهری چندین مقاله در مورد فرهنگ و معماری ویژه هورامان به زبان فارسی به رشتۀ تحریر در آورد.


تاسیس انجمن دانشجویان اهل مطالعه در دانشگاه صنعتی که این انجمن برغم تعداد زیاد افراد علاقمند و شور دانشجویی نتوانستند مجوزرسمی و حقوقی آنرا اخذ کند.اما مدت 2سال بدون مجوز همچنان فعالیت داشته گردهمایی‌های در باب نقد وبررسی کتب ادبی وفلسفی را برگزار می کرد.از جمله از اولین کارها بررسی آراء و اندیشه عبدالکریم سروش بود که ایشان با حضور آقای سروش دباغ فرزند آقای سروش در باب کتاب "بسط تجربه نبوی" این کتاب را بررسی و به مباحثه گذاشت. 


تأسیس اولین انجمن جوانان شهرستان پاوه به نام (انجمن جوان چریکه) NGOکه از نظر تاریخی اولین انجمن غیر دولتی و غیرانتفاعی در شهرستان پاوه می باشد که نزدیک به  400نفر عضو رسمی و گاهاً به همان اندازه اعضای غیررسمی نیز در آن حضور داشت که اهم اهداف آن عبارت بود از توسعه فرهنگ و کمک به رشد فعالیتهای اجتماعی، فرهنگی و ادبی جوانان، که با اتکاء به فرهنگ غنی هورامان در صدد توسعه و رشد همه جانبه جوانان این منطقه بوده است.

از جمله فعالیتها، برگزاری بیش از 20 کلاس آموزشی و تقویتی برای دانش‌آموزان و آمادگی برای کنکور، همچنین برگزاری چندین همایش برای حل مشکلات و معضلات جوانان و کلاسهای متفرقه موزیک و آموزش زبان هورامی ازاقدامات فرهنگی این نویسنده به شمارمی آید.

بچه های شهر اورامان کتاب کلاس اول زبان هورامی را به دست گرفتند

چاپ و نشر اولین مجله هورامی با نام"هۆرامان" که برای اولین بار در کل تاریخ اورامان مجله‌ای تام و کامل به زبان اورامی وبا فونت ویژه (که این فونت نیز برای اولین بار طراحی گردید برای زبان هورامی)توسط خودشان در سال 2004 با همراهی نعمان فایق و سلمان فایق در شهر سلیمانیه عراق به صورت فصلنامه که به تمام مناطق اورامی زبان ایران،عراق و ترکیه ارسال کرده و حتی به اورامی زبانانی که مقیم کشورهای اروپایی و آمریکا می باشند؛ارسال نموده‌اند و همین باعث دو انگیزه جدی در مناطق اورامی گردید اول تشویق و ترغیب جوانان به نوشتن متون اورامی و کتب و مقالات، دوم ایجاد پلی نوین برای همفکری و هم اندیشی هورامی هایی که به صورت پراکنده در جاهای مختلف در باب تحقیق در زمینه هورامی بودند.(واضح است که قبل از انتشار این مجله نوشتن نثر اورامی در هیچ جایی متداول نبود البته نظم یا همان شعر موجود و رونق داشت اما متون نثر به هیچ وجه متداول نبود) وی تا حال در3نشریه به عنوان سردبیر مجله، شورای نویسندگان و مدیر تحریریه حضور داشته است.

نشریه اول "هۆرامان" و نشریه‌ی دوم مجله"هۆرامان"که دو گروه متفاوت بودند و دو نشریه‌ی کاملا مجزا یکی به صورت روزنامه و دیگری مجله با گروههای متفاوت اما از نظر اسمی با نام مشترک "هۆرامان" بودند و ماهنامه "هاناو"که هر سه به زبان هورامی نگاشته شده اند.

علاوه بر این در بیشتر سایتهای اورامی و وبلاگها به نشر مقالاتی در باب زبان و ادبیات هورامان که مقالات نشر شده در آن بالغ بر 100 مقاله می باشند که به هر سه زبان هورامی،سورانی، فارسی است.

فعالیتها در حوزه ماس میدیا:

* کارهای انجام شده در زمینه تلویزیون تعداد آن ها بالغ بر 70 برنامه تلویزیونی و رادیویی است که شامل دیکومند، فیلم کوتاه مصاحبه و اجرای پانلهای تلویزیونی است. از جمله می توان مهمترین مصاحبه های با اشخاص ذیل اشاره کرد:1-استاد مظهر خالقی2- استاد عثمان هورامی 3- استاد ناصر رزازی 4- استاد عباس کمندی 5- استاد جمیل نوسودی 6-سرکار خانم تارا جاف 7- سرکار خانم ناهید هورامی  و ... 
**تهیه فیلم مستندی به زبان فارسی با عنوان"یارسان"که مراحل آخر ضبط را طی می کند این فیلم نگاهی است نو به تسامح یا رواداری TELORANCEدر آیین اهل حق یا یارسان که با شخصیتهای درجه اول و بزرگ این دین از جمله رهبر جهانی یارسان (اهل حق) جناب آقای سید نصرالدین حیدری و همچنین نویسندگان آیینی آن دین مانند آقایان شاه‌ابراهیمی،رضایی و طیب طاهری مصاحبه کرده و شخصیتهای محقق دیگر همچنین ه با نوشتن متونی شرحی مفصل بر آیین یارسان نگاشته‌.


مقالات و نشریات به زبان سورانی:


نوشتن صدها مقاله در روزنامه های" ئاوێنه‌، كوردستان ڕاپۆرت، گۆڤاری خه‌ون، هۆنیا، بازیان،گه‌شه‌پێدان، نۆژه‌ن، رۆژنامه‌ "به‌غیر از موارد یاد شده ستون نویسی در روزنامه "رۆژنامه" که ایشان به عنوان ستون نویس در روزنامه "رۆژنامه" از بنده هر هفته دو مطلب به چاپ می رسید . 

کتابها:

کتابی با عنوان"ئۆرۆمون" بالغ بر 950 صفحه در باب جغرافیا، زبان و ادبیات هورامی است؛که اکنون مراحل آخر آماده شدن و ویرایش نهایی آن است که به زودی به چاپ می رسد.این کتاب حاصل تحقیقی مفصل در باب زبان، ادبیات و جغرافیای اورامان است که به صورت موشکافانه هر سه موضوع را مورد بررسی و تحلیل قرار داده‌اند که از جمله در باب جغرافیا تمام شهر و روستاهای اورامی زبان با جزئیات و دیتای موثق آورده شده است.

و در مورد زبان بحثی کاملاً علمی در مورد زبان، لهجه و گویش مطرح نموده‌اند که بعد از ارائه تئوریهای زبان شناختی امروزی زبان اورامی را در ترازوی علوم جدیده به مباحثه گذاشته‌اند و در مورد ادبیات هورامان نیز بیش از 400 شاعر گمنام را معرفی کوتاه کرده است.

جکتاب دوم:این کتاب به زبان سورانی است به عنوان "خۆشه‌ویستی بێ سنوور له‌ وێژه‌ی جیهانیدا" که با رویکردی به ادبیات جهان عشق را در ترازوی آنها مورد مداقه قرار داده‌اند. این کتاب نیز آماده چاپ است و نزدیک به 400 صفحه می باشد.

بچه های شهر اورامان کتاب کلاس اول زبان هورامی را به دست گرفتندبچه های شهر اورامان کتاب کلاس اول زبان هورامی را به دست گرفتندبچه های شهر اورامان کتاب کلاس اول زبان هورامی را به دست گرفتندبچه های شهر اورامان کتاب کلاس اول زبان هورامی را به دست گرفتندبچه های شهر اورامان کتاب کلاس اول زبان هورامی را به دست گرفتندبچه های شهر اورامان کتاب کلاس اول زبان هورامی را به دست گرفتند

برچسب ها :

شهر اورامانکلاس اول هورامیکه لاس یوه هورامی

نظرات کاربران :

آرین هورامان [پنجشنبه 6 اسفند 1394 | 09:02] پاسخ

یا خوا ده ستا وه ش بو خوا وینوو شی مه زه یاته ر که رو.

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار