شنبه 7 آذر 1394 / 12:06|کد خبر : 267|گروه : گردشگری سروآباد

اختصاصی هورامانات/

محیط زیست در ارتفاعات هورامان؛ حافظ نچیر یا مانع توسعه زیر ساخت؟

محیط زیست در ارتفاعات هورامان؛ حافظ نچیر یا مانع توسعه زیر ساخت؟

ارتفاعات شهرستان سروآباد و اورامان که زیستگاه جانوران و حیوانات کوهی مانند بزکوهی(کل و نچیر) است این روزها و به دور از چشم محیط بانان جولانگاه شکارچیان و برخی از افراد سود جو شده است.

به گزارش خبرنگار اورامانات،منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با مساحتی در حدود 57000 هکتار به لحاظ تنوع گونه های گیاهی  240 گونه شناسایی شده و جانوری زیستگاه با ارزشی است که در حد فاصل شهرهای سروآباد ، مریوان و کامیاران قرار دارد و گونه هایی مانند کبک کوهی، خرس قهوه ای، پلنگ، سیاه گوش، کل و بز، کرکس، هما، عقاب طلائی در آن زیست می کنند.

 

با توجه به وجود طبیعت بکر و حیات وحش دیدنی سروآباد و اورامانات و وجود  حیوانات زیبا و دوستداشتنی در کوهستانهای بکر و مرتفع سروآباد و همچنین  نزدیک شدن به فصل تولید مثل کل و بز و لزوم توجه مردم عزیزاین منطقه به مبارزه با شکارچیان سودجو و منفعت طلب نگزاریم این حیوانات دوستداشتنی در این فصل (کله هرز) از طرف شکارچیان سودجو تلف شوند.

 

 ارتفاعات شهرستان سروآباد و اورامان که زیستگاه جانوران و حیوانات کوهی مانند بزکوهی(کل و نچیر) است این روزها و به دور از چشم محیط بانان جولانگاه شکارچیان و برخی از افراد سود جو شده است.

 

زمزمه ی شکار این گونه های نایاب در این ارتفاعات در حالی به گوش می رسد که محیط زیست با استفاده از قوانین و تبصره هایش مانع پیشرفت زیر ساخت ها و توسعه ی شهرستان به گونه های مختلف شده است.

 

با اشاره به رسالت اصلی محیط زیست در حفاظت از زیست گاهها و گونه های کمیاب در این منطقه لذا سنگ اندازی و تاخیر در ساخت سد بلبر که یکی از پروژه های عظیم و زیر ساختی در جهت پیشرفت این شهرستان است در اذهان ساکین این منطقه جای بسی تامل است.

 

یک دوستدار محیط زیست در این باره به خبرنگار ما گفت: هنگامی که با تعدادی از دوستان برای کوهنوردی به کوه های اطراف اورامان و روستای سرپیر رفته بودیم متوجه حضور چند شکارچی در این ارتفاعات شدیم.

 

وی ادامه داد: البته وسایل و امکاناتی که این افراد به همراه داشتندنشان دهنده ماندگاری چند روزه آنها در این زیست گاهها بود.

 

این فعال محیط زیست افزود: این روزها با توجه به فصل جفت گیری بزهای کوهی و تمرکز آنها روی این مقوله ی غریزی، متاسفانه برخی افراد سودجو با سوء استفاده از حواس پرتی این حیوانات آنها را شکار میکنند.

 

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه با وجود اینکه ممنوعیت اخذ مجوز جدید و حمل سلاح غیر مجاز توسط سازمانهای مربوطه به گوش میرسد، این افراد در کمال آرامش و آزادانه به شکار مشغولند.

 

این دوستدار محیط زیست در پاسخ به سوال خبرنگار ما که از بومی ویا غیر بومی بودن این افراد پرسید، گفت: با توجه به اینکه ساکنین منطقه اورامان و این روستا ها با زیستن در کنار این حیوانات خو گرفته اند و کمتر آنها را شکار می کنند لذا این افراد ناشناس بومی شهرستان سروآباد بوده و با این منطقه هم آشنایی کامل داشتند.

 

به امید اینکه این مطلب مورد توجه قرار گرفته و مردم را به توجه بیشتر به محیط زیست منطقه وادارد .

انتهای خبر/





برچسب ها :

زیستگاه کل و نچیرمحیط زیستاورامانات

نظرات کاربران :

شهروند [دوشنبه 9 آذر 1394 | 09:51] پاسخ

با سپاس از گزارش جالب به امید هوشیاری بیشتر دوستان عزیز محیط زیستی در ایام کله هرز

شهروند [یکشنبه 15 آذر 1394 | 16:05] پاسخ

اگر بخواهیم می توانیم جلوی این پدیده شوم (شکار) را بگیریم به این صورت ۱_قبل ازهر چیز مسولین دولت همکاری کنند خودشان به شکار نروند۲_استخدام جوانان فعال وبی کار امروزی درروستاهها به عنوان محیط بان ونظارت بر کار آنها توسط افراد محیط دوست
۳_پرداخت یارانه علوفه به دامداران محلی وجلو گیری ازبرداشت بی رویه علوفه های کوهی توسط آنان و همچنین کمتر شدن ایجاد مزاحمت حیوانات کوهی توسط انها مثلا جمع کردن تخم پرندگانی مثل کبک کوهی که هر ساله توسط علف چین ها انجام می شود این خود خسارت بزرگیست ۴_جمع آوری اسلحها ی شکاری مجوز داروبی مجوز

شهروند [شنبه 10 بهمن 1394 | 16:56] پاسخ

تشکر وسپاس برای همه کسانی که ازاین گنجینه محافظت میکنند
امید است مسولان بیشتر جوانان روستای رواستخدام کنند به این دلیل بیشتر برمنطقه آشنا هستندازجمله.
روستاهای همچو بندول اورامان ژیواردرکی وتمامی اونایی که کنارزیستگاه این گونه های جانوری زندگی میکنند.

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار