شنبه 4 مهر 1394 / 09:14|کد خبر : 23|گروه : اجتماعی

هورامان:

هورامان روستایی که بدون لوله کشی آب آشامیدنی به شهر ارتقاء یافت

هورامان روستایی که بدون لوله کشی آب آشامیدنی به شهر ارتقاء یافت

شکل لوله کشی آب آشامیدنی در روستای اورامان شبیه انبوه سیم‌ها و کابل‌های برق است که از بام خانه ها و کوچه ها رد شده و انگار سیم کشی مخابرات یا سیم کشی برق است.

به گزارش خبرنگار هورامانات، روستای اورامان تخت شهرستان سروآباد که به تازگی به شهر ارتقاء یافته و امکاناتی همچون بانک، شهرداری، بخشداری، خانه معلم، و برخی دیگر امکانات به آن داده شده هنوز از لوله کشی آب آشامیدنی بهرمند نشده و مردم از این وضعیت رنج می برند.

هورامان روستایی که بدون لوله کشی آب آشامیدنی به شهر ارتقاء یافتهورامان روستایی که بدون لوله کشی آب آشامیدنی به شهر ارتقاء یافت

شکل لوله آب آشامیدنی در این روستا شبیه انبوه سیم‌ها و کابل‌های برق است که از بام خانه ها و کوچه ها رد شده و انگار سیم کشی مخابرات یا سیم کشی برق است ولی وقتی دقت بیشتری نمائیم این خطوط ضخیم و پیچ در پیچ، شلنگ‌های انتقال آب هستند، نه سیم‌های برق یا سیم های مخابرات .

 هورامان روستایی که بدون لوله کشی آب آشامیدنی به شهر ارتقاء یافتهورامان روستایی که بدون لوله کشی آب آشامیدنی به شهر ارتقاء یافت

این شیوه لوله کشی آب از قبل بوده، اما حالا با ساخت‌ و سازهای قابل توجهی که در این شهر پلکانی صورت گرفته و به دلیل صخره‌ای بودن سطح شهر ، تعداد سیم‌ پیچی‌ها یا به قولی شلنگ‌ پیچی‌ها توسط شرکت آب شهرستان سروآباد برای انتقال آب بیشتر شده، به طوری که خود اهالی این روستا هم از این روند رضایت ندارند، اما به خاطر شیب روستا و صخره‌ای بودن آن، اهالی امکان لوله‌کشی ندارند.

هورامان روستایی که بدون لوله کشی آب آشامیدنی به شهر ارتقاء یافتهورامان روستایی که بدون لوله کشی آب آشامیدنی به شهر ارتقاء یافت

وزارت کشور دولت دهم به استناد ماده 13 قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب سال 62 و با توجه به شرایط خاص جغرافیایی منطقه و امکانات اقتصادی و فرهنگی، روستای «اورامان تخت» را به شهر تبدیل کرد. این روستا مرکز بخش "اورامان" از توابع شهرستان «سروآباد» است که البته علاوه بر موقعیت خاص جغرافیایی، به خاطر آرامگاه «پیرشالیار» معروفیت بیشتری پیدا کرده و جزو روستاهای مقصد گردشگری است.


اورامان که به زبان کردی هورامان تلفظ می‌شود قدمتی دیرینه در تاریخ دارد. گفته می‌شود این سرزمین در گذشته قلمرو فرمانروایان و سلا‌طین محلی بوده که با اقتدار بر آن حکم فرمایی می‌کردند به همین دلیل این روستا را «تخت» یعنی پایتخت یا مرکز سلطنت نامیده‌اند.


امروزه روند تبدیل روستاهای مختلف پس از افزایش جمعیت و تغییر بافت و کارکرد و نیاز به امکانات جدید در دهه‌های گذشته وجود دارد و حتی در کلان‌شهر‌ها هم شهر های کمی را داریم که واقعا همه امکانات شهری را داشته و الزامات آن را رعایت کرده‌باشند.

هورامان روستایی که بدون لوله کشی آب آشامیدنی به شهر ارتقاء یافتهورامان روستایی که بدون لوله کشی آب آشامیدنی به شهر ارتقاء یافت 


 اما به نظر می‌رسد داشتن حداقل تاسیسات شهری برای تبدیل یک روستا به شهر جزو ضروریاتی باشد که در مورد این شهر جدید رعایت نشده است،هر چند ممکن است مردم این روستای تازه شهر شده از این تغییر خوشحال باشند؛ غافل از اینکه این روند در بلند مدت پیش از هر چیز خود آنها را در معرض آسیب و خطر قرار می‌دهد.

روستاهای منطقه اورامانات، عمدتا در دامنه‌های کوهستانی شکل گرفته و به شکل پلکانی هستند. به همین دلیل انتقال امکانات زیرساختی از جمله آبرسانی و گازرسانی به این روستاها مشکلات زیادی دارد.


حسینی شهردار این شهر ضمن تشریح مشکلات ساختاری، محیطی و جغرافیایی منطقه اورامانات برای انتقال تاسیسات زیر ساختی، گفت: بخش عمده اقدامات برای لوله‌کشی زمینی آب در داخل شهر اورامان تخت انجام شده اما هنوز این روند با اشکالات فیزیکی و البته فرهنگی از ناحیه مردم شهر مواجه است.


وی تصریح کرد: از سویی صخره‌ای بودن و مواجه با تخته سنگ‌های عظیم و سخت راه را برای عملیات عمرانی آب و گازرسانی سخت کرده و از سوی دیگر مردم علی‌رغم شهر شدن روستایشان، شهرنشین نشده‌اند و برای اجرای الزامات آن همراهی ندارند.

 

وی با تاکید بر اینکه شاید در کل ایران ده شهر واقعی با همه امکانات یک شهر وجود نداشته باشد، اظهار کرد: اورامان تخت هم تا سال قبل که روستا بود، امکاناتی نداشت و هنوز هم برای بسیاری از تاسیسات جدید مقاومت و عدم همکاری را داریم اما توانسته‌ایم اقدامات خوبی را به سرانجام برسانیم.


حسینی افزود: طبق قول شرکت آب منطقه قرار بود شبکه جدید آبرسانی تا بهمن 91 آماده بهره‌برداری شود اما با سختی کار در مسیر و البته کمبود بودجه مواجه شد.


شهردار شهر جدید اورامان تخت با اشاره به توجه و همراهی نمایندگان مجلس استان و استاندار برای رفع نیازهای این شهر گفت: این شهر پتاسیل خوبی برای صنعت گردشگری دارد اما با مسائل و مشکلات زیادی رو‌به‌روست که از جمله آن دسترسی‌ها محلی، راه‌سازی و از همه مهمتر کمبود بودجه است.

 

بنا بر اظهارات شهردار شهر اورامان تخت ، این شهر تا قبل از تقسیمات کشوری ، بیش از 4200 نفر جمعیت داشت اما پس از این تغییرات حدود 7000 نفر بازگشت جمعیت داشته‌اند. این آمار به این معنی است که با ایجاد امکانات بیشتر برای شهر شدن اورامان تخت جمعیت بیشتری برای زندگی و گردش به آن اقبال نشان می‌دهند. همین امر ضرورت ایمن سازی محیط زندگی و آزادسازی منظر شهری از کابل‌ها و شلنگ‌های آب برای توفیق صنعت توریسم را بیشتر می‌کند.

انتهای پیام/

برچسب ها :

لوله کشی هوراماناورامانآب آشامیدنی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
آخرین اخبار
  مهترین راه جلو گیری از ورد به موج چهارم کرونا چیست ؟
   

  افزایش اطلاع رسانی ها

  0%

  تشدید محدودیت ها

  50%

  افزایش دورکاری ادارات

  0%

  رعایت جدی پروتکل های بهداشتی

  50%

آخرین اخبار