چهارشنبه 17 دی 1399 / 21:20|کد خبر : 2084|گروه : اجتماعی

کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری است/ تسهیلات حمایتی به ۲ هزار و ۶۰۰ راننده ناوگان مسافری کردستان

کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری است/ تسهیلات حمایتی به ۲ هزار و ۶۰۰ راننده ناوگان مسافری کردستان

رانندگان اتوبوس از جمله افرادی هستند که در ایام کرونا دچار ضررو زیان شدیدی شده اند، چرا که از اسفند ماه سال گذشته تا پایان آبانماه سال جاری تردد مسافرین از طریق اتوبوس های مسافربری بین شهری هفتاد درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از کردتودی با شیوع کرونا و اجبار مردم در زمینه رعایت فاصله گذاری اجتماعی برای حفظ سلامت به ناچار رفت و آمد، سفر و حتی بسیاری فعالیت های شغلی را کاهش داد، در نتیجه علاوه بر کاهش تقاضای سفر، استفاده از ۵۰ درصد ظرفیت مسافری اتوبوس ها باعث شده تا این قشر از جامعه دچار خسارت و زیان زیادی شده و حتی برخی از آنها به دلیل افزایش ۴۰۰ تا ۵۰۰ درصدی هزینه استهلاک و از طرفی نداشتن درآمد کافی، اتوبوس های خود را تا ۱۵ درصد زیر قیمت بفروشند و از این کار کنار بکشند.


استان کردستان نیز از این قاعده مستثنی نبوده  شرکتهای مسافربری اتوبوس و سواری و رانندگان حمل و نقل عمومی استان با چالش جدی مواجه هستند.

 


بی توجهی به وضعیت معیشتی رانندگان


یکی از رانندگان خط سنندج- تبریز در گفتگو با خبرنگار کردتودی گفت: به دلیل ویروس کرونا از طریق پایانه ها اعلام شد که ۱۷ مسافر بیشتر سوار نکنید. در مسیر هم تا مقصد حق سوار کردن مسافر بین راهی نداریم با این شرایطی که پیش آمده ضرر و زیان شامل حال صاحب ماشین و راننده ها شده و کسی جوابگوی این مسئله نیست.


وی با بیان اینکه دستمزد و حقوق رانندگان از ابتدا کم و جوابگوی هزینه های زندگی رانندگان نیست، افزود: کسی به این مسئله و وضعیت معیشتی رانندگان رسیدگی نمی کند.


وی با اشاره به اینکه سرویس ها یک روز درمیان شده است، گفت: یک روز در تبریز و یک روز هم در سنندج خواب داریم و در حال حاضر شرایط سختی داریم اما تا ریشه کن شدن این ویروس پای کار هستیم.


این راننده کُردستانی با بیان اینکه اوایل شیوع برخی رانندگان وام ۶ میلیون تومانی دریافت کردند، گفت: بخش حمل و نقل عمومی در جاده ها تلاش زیادی دارند اما دیده نمی شود، درخواست داریم این قشر جامعه مورد حمایت قرار بگیرند.

 


پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا به ۲ هزار و ۶۰۰ راننده ناوگان مسافری کردستان


مدرس‌گرجی، مدیرکل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان از پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا به دو هزار و ۶۳۰ نفر از رانندگان ناوگان مسافری استان خبر داد.


محمد راشد مدرس گرجی اظهار داشت: پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا یکی از بهترین اقدامات انجام شده در سال جاری به شمار می رود.


وی با اشاره به اینکه رانندگان از اقشار آسیب دیده در شیوع کرونا هستند، اضافه کرد: سه هزار و ۵۰۰ نفر از رانندگان ناوگان مسافری استان در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات حمایتی کرونا ثبت نام کردند.


مدیرکل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان میزان تسهیلات درخواستی این تعداد راننده را ۲۲۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: تاکنون ۱۶۰ میلیارد ریال این میزان تسهیلات به ۲ هزار و ۶۳۰ نفر از رانندگان ناوگان مسافری استان که بیشتر آنها را هم رانندگان سواری بین شهری تشکیل دادند پرداخت شده است.


مدرس گرجی یادآور شد: طبق آمار ثبتی تعداد رانندگان بار استان یک هزار و ۱۲۳ نفر و تعداد رانندگان ناوگان مسافری هم چهار هزار و ۶۸۸ نفر است.

 


میانگین اشغال اتوبوس‌های بین شهری در کردستان ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است


معاون حمل و نقل جاده‌ای مدیرکل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان گفت: بر اساس تصمیمات ستاد ملی کرونا استفاده از ماسک در اماکن عمومی اجباری بوده و این تصمیم در مورد اتوبوس‌ها، تاکسی‎ها و مینی‌بوس‌های های بین شهری نیز صدق می‌کند.


سید عبدالرحمن حسینی اظهار داشت: براساس پروتکل‌های بهداشتی شرکت‌های حمل و نقل اجازه خدمت رسانی به مسافران بدون ماسک را ندارند مگر اینکه ماسک به مسافران اهدا کنند.


وی با بیان اینکه ضدعفونی صندلی‌ها و رعایت فاصله گذاری از دیگر موارد اشاره شده در دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا است اضافه کرد: راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان نیز به صورت محسوس و غیر محسوس بر رعایت این پروتکل‌ها نظارت دارد.

 

 


معاون حمل و نقل جاده‌ای مدیرکل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان یادآور شد: تاکنون تخلفی از ناوگان مسافری استان (اتوبوس‌ها، تاکسی‎ها و مینی‌بوس‌ها) مبنی بر عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی گزارش نشده است.


حسینی اضافه کرد: هم اکنون استفاده از ناوگان عمومی در مسافرت‌های بین شهری به شدت کاهش یافته به طوریکه میانگین اشغال اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های بین شهری در این استان به حداکثر ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافته که این کاهش خود عاملی بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی است.
برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار