یکشنبه 7 دی 1399 / 17:15|کد خبر : 2058|گروه : اجتماعی

یادداشت؛

دلسوزی برای کودک کار یا انگاره ایران ستیزی؟!

دلسوزی برای کودک کار یا انگاره ایران ستیزی؟!

سوءاستفاده از کودکان کار برای جریان سازی علیه ایران و ایران ستیزی به شگردی ویژه برای رسانه های معاند تبدیل شده است که باید جدی گرفته شود.

به گزارش اورامانات؛حتما این چندروزه انواع پستها و کلیپ های مرتبط با دختر بچه‌ای که در حال خوردن فلفل تند، اشک از چشمانش جاری می‌شود با موسیقی سوزناکی که روی کلیپ قرار داده شده را دیده‌اید... کودکی که گفته می شود کودک کار است و در ازای دریافت مبلغی ناچیز، خوردن فلفلی تند را پذیرفته است. 

 

مردم ما هم با توجه به کلیشه ذهنی منفی که از قبل با شگردهای مختلف رسانه ای در ذهن آنها جا داده شده،اولین برداشت و تصورشان درباره این کلیپ تصویری که اطلاعات درستی نیز از آن نداشته‌اند، این شد که حتما این کودک، یتیم بوده که با او چنین رفتاری شده وباتوجه به سر و وضعش باز حدس زده‌اند که حتما باید کودک کار باشد!!

 

بر اساس همین تصورات، متن‌ها نوشته، شعرها سروده وکلیپ‌های وامصیبتا ساخته شد، درحالی که این، یک شوخی احمقانه و از سر بی فکری بوده است که یک دایی با خواهرزاده خودش در یک کشور عربی کرده است! 

 

حال این کودک هم مانند هر کودک دیگری، می‌تواند گاهی مواقع، تمیز باشد و زمان‌هایی هم به فراخور کودکی‌‌اش، سر و رویی ژولیده و کثیف داشته باشد و جالب این که وقتی تصویر این کودک با سر و وضع آشفته دیده می‌شود، به او کودک کار گفته می‌شود، اما همین که تمیز و مرتب دیده می‌شود تصور می‌شود حتما فرد ثروتمندی او را به فرزندی پذیرفته است! 

 

و هر بار به شکلی با احساسات مخاطب بازی می‌شود، به خصوص با همراه کردن یک موسیقی اثرگذار و افکت های تصویری. و این گونه است که روی ما چنین حساب می‌شود که ما هم داستان سرایان خوبی هستیم و هم زودباورانی خوب!  

 

نکته‌ی مهم ماجرا این است که ما به خاطر داشتنِ احساسات رقیق، بدون هیچ مکث و تردید و تحقیق و تأملی، هرچیزی را می‌پذیریم و اجازه می‌دهیم با احساسات ما بازی شود و بدتر از همه آن که هر چیز بدی که می‌بینیم را‌ به کشور و مردم خودمان نسبت می‌دهیم! 

 

زود احساساتی شدن و داشتن احساسات رقیق،نشان دهنده زنده بودن حس نوع دوستی و انسانیت افراد است، اما زمانی که از آن به عنوان ابزاری برای ایجاد حماقت و رفتاری نابخردانه، نتیجه‌گیری نادرست و قرار دادن وطن و هموطن در سیبل اتهام بی‌فرهنگی و بدبینی استفاده شود، یک نقطه ضعف محسوب می‌شود که به عنوان یک نقطه تحریک پذیر و یک تکنیک برای اقناع سریع ما از آن استفاده می‌شود. 

 

در واقع اینجا مسئله این است که این فیلم برای جریان سازی گرفته نشده اما از آن برای جریان سازی علیه ایران و ایران ستیزی بهره‌برداری شده است و ما نیز به طور پیش‌فرض، هر رفتار دور از انسانیت، بی‌فرهنگی ... و هر اتفاق ناگواری را به مردم خودمان نسبت می‌دهیم چرا که سال‌هاست رسانه‌های معاندِ در تلاشند تا ما را نسبت به ایران و ایرانی، وطن و هم ‌وطنانمان بدبین کنند و تاحدودی تونسته‌اند این  انگاره منفی را در ذهن ما ایجاد کنند. 

 

در حالی که مگر ایرانی چه کسی جز من و شماست؟؟

 

ما هم در کشور خود مثل هر کشور دیگر دنیا و شاید بیش از هر جای‌ دیگر، انسان‌های خوب بسیاری داریم که ممکن است گاهی مرتکب اشتباه هم بشوند!

 

انسان‌های دانشمند و ارزشمند بسیاری داریم و مسلما ممکن است استثنائاتی از آدم‌های بی‌خرد و جانی هم داشته باشیم. 

 

اما مهم اینجاست که کلیت یک جامعه را با استثنائاتش نمی‌سنجند و حتی رفتارهای غلط مدیریتی یا اختلاس عده‌ای در بدنه یک دولت را به مردم آن کشور تعمیم نمی‌دهند. 

 

وقتی می‌گوییم "این کار فقط ازیک ایرانی بر می‌آید" گویا این کاری است که خود ما هر روز آن را انجام می‌دهیم و یادر اعضای خانواده و دوستان و اقواممان مدام شاهدش هستیم! 

 

این نوع تفکر و جملاتِ پیروِ آن، ناشی شده از انگاره ذهنی منفی است که با پروژه‌های کلان ایران هراسی و در قالب فیلم و سریال، خبر و گزارش‌ و مصاحبه، برنامه‌های‌ طنز و توهین و تمسخر و سایر قالب‌های رسانه‌ای به طور مداوم به خورد ما داده‌اند به گونه‌‌ای که ما هم نسبت به خود چنین تصوراتی پیدا کرده‌ایم و بدون هیچ تحقیقی بدترین کارها را به خودمان، وطن و هموطنانمان نسبت می‌دهیم و هر چه رسانه‌های بیگانه خواسته‌اند را باور کرده‌ایم تا کم‌کم چیزی از غرور ملی ما باقی نماند و به خود تحقیری مزمن گرفتار شویم و با ترک وطن به خیال مقصدی که دیگر این گونه در آن حقیر تلقی نشویم، وطن خود را از وجود اندیشمندانی که در دامان‌ خود پروریده است خالی کنیم تا خودمان راه ورود اجانب به کشوری که در آن اندیشه‌ها صرفا به خودتحقیری درگیر و گرفتارند را باز کرده باشیم... 

 

با تأمل پیش‌ از پذیرش و بازنشر هرپیام، تحقیق درباره درستی یا نادرستی آن پیام، رجوع به منابع معتبر ودست‌کم، خودداری از بازنشر پیامی که از درستی یا نادرستی آن آگاهی نداریم، در نشر آگاهی و افزایش سواد رسانه‌ای بکوشیم و از میهن وهم‌وطنان خود و غرور ملی فرزندان این سرزمین محافظت کنیم.

 

نویسنده: r,s
برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
آخرین اخبار
  مهترین راه جلو گیری از ورد به موج چهارم کرونا چیست ؟
   

  افزایش اطلاع رسانی ها

  0%

  تشدید محدودیت ها

  50%

  افزایش دورکاری ادارات

  0%

  رعایت جدی پروتکل های بهداشتی

  50%

آخرین اخبار