یکشنبه 23 آذر 1399 / 23:14|کد خبر : 2036|گروه : فرهنگی

حفظ لباس کُردی یکی از پایه های مهم فرهنگ کُردی

حفظ لباس کُردی یکی از پایه های مهم فرهنگ کُردی

فرهنگ یعنی اصالت یک قوم، افتخار یک قوم، فرهنگ هر قومی به منزله شناسنامه و اعتبار آن قوم است. هر شخصی در حد توان خود وظیفه دارد برای حفظ و ارتقاء فرهنگش تلاش کند.

به گزارش اورامانات: فرهنگ یعنی اصالت یک قوم، افتخار یک قوم، فرهنگ هر قومی به منزله شناسنامه و اعتبار آن قوم است. هر شخصی در حد توان خود وظیفه دارد برای حفظ و ارتقاء فرهنگش تلاش کند.


یکی از مواردی که تاثیری شگرف بر حفظ یا نابودی فرهنگ یک قوم دارد قطعاً لباس‌های محلی آن قوم است، می‌توان رابطه مستقیم این دو را خیلی واضح دید. فرهنگ کوردی نیز از این امر مستثنی نیست و متاسفانه در چندین سال اخیر با کاهش  تمایل خیلی از جوانان در مورد استفاده از لباس‌های کوردی، این ترس که پوشش کوردی به طرف نابودی می‌رود بیشتر می‌شود. ترسی که بایستی به اندام هر کورد لرزه افکند.


متاسفانه در حال حاضر در شهری مانند سنندج که شهری کوردنشین با سابقه طولانی است به ندرت کسی را در خیابان‌ها با لباس کوردی خواهیم دید. مگر اندک افرادی که از قشر مسن شهر بوده و یا مسافرانی که در شهر هستند. سنندجی که در سال‌های نه چندان دور اگر کسی را با لباسی غیر از لباس کوردی می‌دیدند مطمئن بودند که کورد نیست!


متاسفانه شهرهای دیگر کوردنشین نیز به پیروی از سنندج به جوانان سنندج اقتدا کرده و روز به روز  بیشتر شاهد تغییر لباس خواهیم بود بطوریکه با کمال تاسف شاهد آن هستیم که این تغییرات به شهرها محدود نبوده و در روستاها نیز شاهد آن هستیم.


پوشش کوردی که به واقع یکی از زیباترین پوشش‌های دنیاست در آستانه خسارت زیادی است. چرا جوان کورد باید احساس کند با پوشیدن لباسی غیر از لباس کوردی احترام بیشتری دارد. جوانی که به راحتی لباس خودرا تغییر دهد، فکر خود را نیز تغییر می‌دهد و باید در مورد استقلال خود شک کند!


چرا در شهری که کاملاً کوردنشین است شاهد آن باشیم اکثریت لباس کوردی خود را کنار گذاشته و به لباس‌های بیگانه رو آوردند. اگر جوانان ما دقت نکنند و به فکر نیافتند در آینده‌ای نه چندان دور شاید برای دیدن یک لباس کوردی باید چندین شهر و روستای کوردنشین را گشت تا شاید کسی در گنجه‌ای برای روز مبادا گذاشته باشد.


افراد زیادی با روشنفکر خواندن خود، مساله را جدی نگرفته و برای این تغییر تبلیغ می‌کنند. چرا در جامعه ما تنها در مورد وضعیت ظاهری شاهد روشنفکری این آقایان هستیم، تغییر لباس یا تغییر مو و ...


آیا روشنفکری همین است!؟


حفظ لباس کوردی و امثال آن خرافات نیست که این دوستان با روشنفکری بخواهند کنار بگذارند. روشنفکر قبل از نظر و عمل تشخیص می‌دهد.


بی‌شک با کنار گذاشتن لباس‌های کوردی خود و رو‌آوردن به لباس‌های بیگانه شاهد آن خواهیم بود که یکی از پایه‌های اصلی فرهنگ کوردی ریزش کرده و کم کم  از بین می‌رود. آیا می‌توان امید داشت که پایه‌های دیگر فرهنگ کوردی ماننند زبان کوردی  این بار سنگین را به دوش کشیده  و از نابودی فرهنگ کوردی جلوگیری کنند. با نگاهی منطقی به وضعیت موجود این فکر ناامید کننده است.


همانطور که شاهد حضور لباس‌های بیگانه در بین لباس‌های کوردی در جامعه هستیم شاهد حضور کلمات بیگانه در زبان کوردی هستیم. پس اگر با دیدی منطقی و مسئولانه با قضیه برخورد کنیم متوجه می‌شویم که هر پایه‌ای امکان تخریب دارد پس سعی کنیم به همه پایه‌های فرهنگ اهمیت داده و احساس وظیفه کنیم.


از افرادی که این خطر را احساس کرده و خود را در قبال فرهنگشان مسئول می‌دانند، می‌خواهم با کنار گذاشتن لباس‌های بیگانه و آشتی با لباس‌های کوردی در جامعه کوردنشین به حفظ فرهنگ خود کمک کنند و دیگران را به این امر ترغیب کنند.

 

 

انتهای خبر
برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
آخرین اخبار
  مهترین راه جلو گیری از ورد به موج چهارم کرونا چیست ؟
   

  افزایش اطلاع رسانی ها

  0%

  تشدید محدودیت ها

  50%

  افزایش دورکاری ادارات

  0%

  رعایت جدی پروتکل های بهداشتی

  50%

آخرین اخبار