چهارشنبه 3 آبان 1396 / 10:19|کد خبر : 1880|گروه : اقتصادی

اجرای طرح توسعه زنبورداری در 2 روستای گردشگری شهرستان سروآباد

اجرای طرح توسعه زنبورداری در 2 روستای گردشگری شهرستان سروآباد

مدیر جهاد کشاورزی سروآباد از اجرای طرح توسعه زنبورداری در 2 روستای گردشگری این شهرستان با هدف ایجاد اشتغالزایی خبر داد و گفت: این طرح در روستاهای نسل و گوشخانی از توابع بخش مرکزی اجرا می شود.

به گزارش اورامانات، مجید قاسمی نژاد با اشاره به توپوگرافی شهرستان سروآباد اظهار کرد: با توجه به اینکه بسیاری از روستاهای شهرسشتان سروآباد و از جمله این روستاها از مناطق بکر، مستعد و دارای پتانسیل خوبی برای گردشگری و زنبورداری هستند برای اجرای طرح توسعه زنبور عسل انتخاب شدند.

وی افزود: آموزش های تئوری و عملی از سوی کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی برای 44 نفر از متقاضیان اجرای این طرح برگزار شد و گواهینامه معتبر پایان دوره آمورشی به 32 نفر از افراد توانمند که دوره را با موفقیت به پایان رساندند، اعطا شد.

مدیر جهاد کشاورزی سروآباد با بیان اینکه برای اجرای این طرح در مجموع 224 میلیون ریال هزینه شد، اضافه کرد: 64 کلنی زنبور عسل با جمعیت قوی از محل اعتبارات دولتی و مشارکتی خریداری و تحویل متقاضیان شده است.

قاسمی نژاد یادآور شد: در طول اجرای این طرح ضمن اعزام مستمر کارشناسان مربوطه و بازدیدهای مکرر، متقاضیان تجارب و مهارت های فنی لازم را کسب خواهند کرد و پس از اطمینان از یادگیری کامل فنون زنبورداری، اقدام به اعطای تسهیلات بانکی جهت تغییر وضعیت فراگیر به زنبوردار حرفه ای صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: سال گذشته طرح توسعه زنبورداری در 2 روستای گواز بخش مرکزی و روستای ژیوار بخش هورامان از توابع این شهرستان اجرا شد که نتایج بسیار موفقیت آمیزی داشته است.

وی ادامه داد: هم اکنون با اجرای این طرح مردم بیشتری از اهالی این روستاها با حرفه زنبورداری آشنا شده و زمینه علاقه مندی آنها به این صنعت فراهم شد که این امر باعث افزایش کلنی های زنبور عسل و توسعه بیشتر صنعت زنبورداری در منطقه شد.

به گفته وی، با اجرای طرح توسعه زنبورداری علاوه بر تولید عسل و فرآورده های مرتبط، تاثیر فوق العاده زنبور عسل در پدیده گرده افشانی نیز باعث افزایش تولید و کیفیت سایر محصولات کشاورزی می شود.
برچسب ها :


نظرات کاربران :

شهروند [یکشنبه 7 آبان 1396 | 08:21] پاسخ

تشکراززحمات مسئولین اداره کشاورزی چند پیشنهاد خدمت ریس این اداره دارم
۱.زمانی که طرحی می اد لطفا بیشتر از فاصله ۱۰۰ متری خود اداره را پوشش بفرمایید زیاد به روستاههای دوروبر خود اداره موکولش نکنید
۲.تقاضا می کنم یک دامپزشک دوره گرد مثل پزشک خانواده داشته باشید که با داروههای رایگان بتواند به روستاهها سربزند این می تواند به دامداران کمک بزرگی باشد
۳۰ابشخوردراختیاردهیاریها قرار بدهیدتادامدارههابانظارت خود اداره در کنار چشمه های محلی برای استفاده دامدارهای نصب شود
۴.زمانی که طرحی دارید درتابلواعلانات مساجد روستاهها نصب کنیدتامردم آگاه شوند
۵.زیادروی صندلی ننشینید چون برای کمرتون خوب نیست
باتشکر

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار