چهارشنبه 29 شهریور 1396 / 22:10|کد خبر : 1848|گروه : اجتماعی

نخستین جشنواره انگور ره شه در سروآباد برگزار شد

نخستین جشنواره انگور ره شه در سروآباد برگزار شد

نخستین جشنواره شهرستانی انگور ره شه در سروآباد با هدف معرفی این محصول در بازار استان کردستان و کشور با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد.

به گزارش اورامانات، سومین جشنواره محصولات باغی و اولین جشنواره انگور با برند "ره شه" یا انگور سیاه در سروآباد و با حضور مسئولین استانی و شهرستانی و باغداران و اقشار مردم با هدف معرفی این محصول برگزار شد.

فرماندار سروآباد در ابتدای این مراسم با اشاره به تولید سالانه بیش از 13 هزار تن انگور ره شه در این شهرستان گفت: بعد از برگزاری موفق جشنواره های انجیر هورامان و گردو در این شهرستان تصمیم گرفته شد جشنواره انگور ره شه را نیز برگزار کنیم.

نخستین جشنواره انگور ره شه در سروآباد برگزار شد

علی مفاخری اظهار کرد: با توجه به اینکه یکی از ظرفیت ها و قابلیت های مهم شهرستان سروآباد در تولید محصولات ارگانیک باغی است، برگزاری این جشنواره ها در معرفی بیشتر این محصولات برای بدست آوردن بازار مصرف مهم و تاثیرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: یکی از اهداف مهم برگزاری جشنواره های محصولات باغی در شهرستان سروآباد جذب، ترغیب و تشویق سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بخش صنایع تبدیلی و احداث سردخانه است.

مفاخری اضافه کرد: ایجاد صنایع تبدیلی و ساخت سردخانه در شهرستان سروآباد یکی از ضروریات در بحث کشاورزی و باغداری است که می تواند باعث ایجاد درآمد پایدار و توسعه شهرستان شود.

وی افزود: بنیاد برکت به صورت مشارکتی (49 درصدی و 51 درصدی) برای ایجاد صنایع تبدیلی بخش کشاورزی در این شهرستان اعلام آمادگی کرده است که امیدواریم شاهد تحقق این مهم در شهرستان باشیم.

فرماندار سروآباد یادآور شد: با ایجاد صنایع تبدیلی و ساخت سردخانه در این شهرستان شاهد تحقق شعار اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال به صورت عملی در سروآباد خواهیم بود.

وی به فرا رسیدن هفته امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایجاد اشتغال و کار در جامعه بالاترین معروفات است و دلسرد کردن افراد از ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری نیز بالاترین منکرات است.

نخستین جشنواره انگور ره شه در سروآباد برگزار شد

** تولید بیش از 13 هزار تن انگور ره شه ارگانیک در شهرستان سرواباد

مدیر جهاد کشاورزی سروآباد نیز اظهار کرد: از مجموع باغات این شهرستان یک هزار و 760 هکتار آن به کشت انگور ره شه اختصاص یافته که یکهزار و 330 هکتار آن بارور و 430 هکتار آن غیربارور است.

مجید قاسمی نژاد ادامه داد: متوسط برداشت انگور ره شه در هر هکتار هفت تن برآورد شده و پیش بینی می شود امسال بیش از 13 هزار تن انگور ره شه ارگانیک و باکیفیت در شهرستان سروآباد تولید و روانه بازار مصرف شود.

وی مهمترین ارقام انگور در شهرستان سروآباد را یادآور شد و گفت: ارقام فخری، آلون، ریش بابا، عسکری، گزنه ای و سعدی مهمترین ارقام انگور تولیدی در باغات این شهرستان است که مهمترین رقم آن، انگور ره شه است.

قاسمی نژاد از ایجاد طرح توسعه باغات انگور ره شه در اراضی شیب دار خبر داد و افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی مساعد، اقلیم مناسب و بارندگی های بسیار خوب در سروآباد، توسعه باغات انگور در اراضی شیب دار در دست اجراست و تاکنون سه هزار و 700 هکتار اراضی مستعد در منطقه هورامان شناسایی شده است.

وی به اهداف برگزاری این جشنواره اشاره کرد و گفت: توسعه باغات دیم انگور ره شه، افزایش تولید این محصول، تجلیل از باغداران نمونه و تولید کنندگان انگور، اصلاح و نوسازی باغات موجود ، معرفی پتانسیل های شهرستان در پرورش و تولید انگور ره شه و بررسی شرایط و توانمندی های موجود به منظور جذب سرمایه گذار در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی از مهمترین اهداف برگزاری جشنواره انگور ره شه در این شهرستان است.

نخستین جشنواره انگور ره شه در سروآباد برگزار شد

***اختصاص یک میلیارد و 500 میلیون دلار اعتبار برای توسعه بخش روستایی و عشایری کشور

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه این جشنوراه اظهار کرد: این میزان اعتبار برای رفع معضل اشتغال در جامعه بویژه در روستاهای مناطق کمتر توسعه یافته به منظور اشتغالزایی و جلوگیری از مهاجرت روستاییان و عشایر در اختیار صندوق توسعه ملی قرار خواهد گرفت.

به گفته منصور مرادی، این طرح هم اکنون در شورای نگهبان است که در صورت تصویب نهایی آن، شاهد توسعه روستاها و رونق گرفتن اشتغال و فعالیت های کشاورزی و باغی در این مناطق خواهیم بود تا از طریق توسعه روستاها، شاهد توسعه منطقه، شهر، استان و کشور باشیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس شورای اسلامی افزود: دولت برای تحقق شعار مقام معظم رهبری در سال اقتصاد مقاومتی - تولید و اشتغال به روستاها توجه ویژه ای دارد و خودکفایی در این مناطق را در اولویت قرار داده که با این روند شاهد مهاجرت معکوس در روستاها خواهیم بود.

مرادی ادامه داد: بیشترین سود و درآمد حاصل از فروش محصولات باغی و کشاورزی در استان کردستان نصیب دلالان می شود و تولید کنندگان ارزش افزوده کمتری نصیب شان می شود در حالیکه با ایجاد صنایع تبدیلی و ساخت سردخانه می توانیم شاهد افزایش تولید و افزایش ارزش افزوده بیشتر برای تولیدکنندگان باشیم.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: تولید کنندگان اصلی محصولات باغی و کشاورزی در روستاها هستند و اگر بتوانیم از این تولید کنندگان به عنوان اولین قشری که اقتصاد مقاومتی را اجرایی می کنند، حمایت کنیم حتما شاهد رونق تولید محصولات ارگانیک و افزایش اشتغال و کار در جامعه خواهیم بود.

***استان کردستان رتبه اول تولید انگور باغات دیم کشور را دارد

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز در این مراسم در نخستین جشنواره انگور ره شه در سروآباد اظهار کرد: بازدهی و عملکرد باغات انگور در استان کردستان فوق العاده است بطوریکه متوسط برداشت انگور در باغات این استان در هر هکتار 6 تن برآورد شده است.

وی با بیان اینکه در شهرستان های سنندج، بانه، سقز و کامیاران نیز تاکستان انگور داریم، تاکید کرد: شرایط آب و هوایی مساعد و اقلیم مناسب در 6 شهرستان استان، برای تولید محصولات باغی بویژه انگور ره شه باعث شده تا یکی از مصادیق علمی برای تحقق اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال در این استان فراهم شود.

وی با اشاره به برداشت 50 هزار تن انگور از باغات دیم و آبی در استان کردستان یادآور شد: جهاد کشاورزی استان با همکاری سازمان تعاون روستایی پنج هزار تن انگور تولید شده در استان معادل 10 درصد را برای تولید کنسانتره به کارخانجات خارج از استان انتقال می دهد.

ذوالفقاری با بیان اینکه در راستای افزایش تولید محصولات دیم بویژه انگور ره رشه اراضی شیب دار مستعد در اختیار مردم قرار داده خواهد شد، اظهار کرد: با افزایش تولید محصولات باغی ارگانیک در استان کردستان ایجاد صنایع تبدیلی در این استان توجیه اقتصادی دارد.

در پایان این جشنواره از باغداران نمونه و تولیدکنندگان انگور ره شه شهرستان سروآباد با اهدای لوح تقدیر و تندیس انگور تجلیل و قدردانی شد.

 

تصاویر بیشتری از جشنواره انگور در این لینک

 

انتهای خبر/
برچسب ها :


نظرات کاربران :

شیخان [جمعه 31 شهریور 1396 | 11:25] پاسخ

هیچ عقل سلیمی این مبلغ رو باور نخواهد داشت حتی اگر تصویب شده باشه بە مرحلە ی اجرا درنخواهد آمد چون این مبلغ از اون مبالغیست که صندوق جهانی پول به کشور های تمام ورشکسته به صورت وام اعطاش میکنه حال اگر این مبلغ صرف توسعه ی آنهم روستاها و جمعیت عشایری کشور بشه تمام مملکت گل و بلبلی خواهد شد که نگو و نپرس باید خدمت منصور مرادی عرض کنم که این مانورهای تبلیغاتی دولت اصلاحات و همچنین برای شماست چون در یک اشتباه فاحش واحد پول رو دلار ذکر کردند مگر ارز مملکت ما دلار هستش ؟؟؟؟ یا نکنه این پول رو از خارجکی ها گرفتین مرادی جان با این شانتاژهای غیر کارشناسی خود و تلگرام بانهات بدون که باید خودتو آماده کنی برای خداحافظی

بێکەســــ [جمعه 31 شهریور 1396 | 16:48] پاسخ

جەنابی نوێنەر پێت وایە ئەو خەڵکە چین کە جەنابت مەمرە بەهارەیان بۆ دەخوێنی ؟؟؟
نەمردین و جۆکی مەلا مەسرە دینشمان بیست

کاکه شیخان !!!!!!!!!!!!! [شنبه 1 مهر 1396 | 12:52] پاسخ

مبلغ رو در سطح کلان تصور کنیم مبلغ عقلانی و بجایی است . نیست که شما و امثال شما همش دنبال حاشیه هستید واقعیات رو نمیبینید .
بژیت کاک منصور مرادی . واقعا مرد عمل هستید پیگسر مسائل .
منصورمرادی تنها نماینده ای بودن که به دور از حاشیه دارن با قدرت پیگیر مسائل و مشکلات هستند

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر