چهارشنبه 8 شهریور 1396 / 12:30|کد خبر : 1835|گروه : علمی

یادداشت/

به مناسبت سالگرد وفات استاد ماموستا ملا عبدالکریم مدرس بیاره/سیروس عزیزی

به مناسبت سالگرد وفات استاد ماموستا ملا عبدالکریم مدرس بیاره/سیروس عزیزی

ماموستا ملا عبدالکریم مدرس از مردان بزرگ و نابغه کرد و نویسنده بزرگ قرن بیستم بشمار می آید

به گزارش اورامانات؛ ماموستا ملا عبدالکریم مدرس از مردان بزرگ و نابغه کرد و نویسنده بزرگ قرن بیستم بشمار می آید. آن نابغه دوران بیش از شصت کتاب بسیار مفید و آیینی و ادبی و اجتماعی را تالیف و منتشر نموده اما بهترین تا لیفات آن مرحوم ترویج علم و تربیت شاگردان زیادی از ممالک اسلامی میباشد .این مطلب به بهانه دوازدهمین سالگرد وفاتش و یادی از آن بزرگ مرد می باشد.

به مناسبت سالگرد وفات استاد ماموستا ملا عبدالکریم مدرس بیاره/سیروس عزیزی

آن مرحوم پسر محمد پسر فاتح پسر سلیمان در ربیع الا ول سال ۱۳۲۳هجری در روستای تکیه در شمال عراق از توابع خرمال متولد شد و نام کامل ایشان عبد الکریم محمد فاتح میباشد که به ملت عبد الکریم بیاره مشهور است چون بیشتر در بیاره و مدرسه آن و در خدمت مشایخ بزرگ نقشبندی بوده است  او در سن کودکی قران کریم را ختم کرد و بعضی از کتب دینی را خوانده و برای یاد گیری علوم دینی به مسافرت پرداخت و در خدمت یکی از عالمان علوم مقدماتی و بعد علوم  صرف و نحو را در حجره خانقاه بیاره در خدمت شیخ علا ء الدین نقشبندی فرا گرفت و منطق و فقه و فلکیات را نیز در آنجا آموخت.

 

استاد در خانقاه مولانا خالد  در خدمت ملامحمود بالک  و شیخ قره داغی  علوم برهان تشریح و حساب و حکمت و فلکیات  استرلاب و بلاغه را آموخت چون دارای ذهن و هوش فوق العاده ای بوده از شاگردان زیرک و توانای آن مدرسه بشمار میامد ودر انجا به زودی مسند استادی را کسب نموده است.

به مناسبت سالگرد وفات استاد ماموستا ملا عبدالکریم مدرس بیاره/سیروس عزیزی

آن مرحوم سال ۱۳۴۴هجری به درجه افتاء نایل آمد در سال ۱۳۴۷تدریس را شروع کرد و تاسال ۱۳۷۱ قمری حدود ۴۵طلبه نزد ایشان درس خوانده اند در سال۱۳۷۳در محله ملکندی در مسجد حاج خان به عنوان امام و مدرس مقیم شدند و بعد ها به کرکوک رفته ودر تکیه طا لبانی مستقر گردید در سال۷۹هجری به بغداد رفت و در مسجد جامع احمدی به عنوان امام و مدرس مشغول فعالیت شد و پس از آن به عنوان مدرس در مدرسه شیخ علی شروع به کار نموده و طلبه های زیادی از اقصی نقاط عالم اسلامی به ویژه منطقه خاور میانه و کردستان در خدمت ایشان  بوده اند و در منطقه اورامانات علمای بزدگی مانند علامه حاج ماموستا محمد زاهد ضیایی و علامه ملامجید موحد دولت آباد روانسر علامه ملا محمد امین کلاش و ماموستا ملاعمر  ولدبیگی و ….در خدمتش کسب علم و فیض نموده اند.

 

استاد در سال ۱۳۹۳در مدرسه شیخ عبد القادر گیلانی مشغول فتوی در زمینه علوم شرعی گردید و ایشان به عنوان مفتی اهل سنت عراق  در همایشی که با حضور سه هزار نفر از علمای عراق برگزار گردید معرفی  شده است و همچنین رییس رابطه علما و دولت عراق بوده است خداوند عمر طولانی و با برکتی را به ایشان اهدا نموده بود و تا آخرین ساعات زندگی از تالیف و تدریس و راهنمایی مسلمین غافل نبوده عاقبت در هفتم شهریور ماه سال ۱۳۸۴شمسی در سن ۱۰۴سالگی به دیا ر باقی شتافت یاد و نامش گرامی باد .بعضی از تالیفات آن استاد بزرگ بدین قرارند. در ضمن ایشان به زبان کردی و عربی و فارسی تالیفاتی داشته و در شعر هم نامی تخلصش بوده است.

 

تفسیر نامی-پژوهشی در اشعار نالی و محوی و مولوی و ….-باغچه ی گولان؛ بارانی رحمه ت-به هار و گولزار-یادی مه ردان در دو جلد-در خدمت علم و دین – روژگاری به هه شت- و دیوان اشعار و کتابهای متعدد دیگر .خداوند امثال آن عالم فرهیخته را در جامعه ما  زیاد گرداند .و روحش را در بهشت برین قرین اولیاء صالحان قرار دهد.امین

 

به مناسبت سالگرد وفات استاد ماموستا ملا عبدالکریم مدرس بیاره/سیروس عزیزی

 

سیروس عزیزی/ پاوه پرس

به مناسبت سالگرد وفات استاد ماموستا ملا عبدالکریم مدرس بیاره/سیروس عزیزی

انتهای خبر/

برچسب ها :

ماموستا عبدالکریم مدرسهوراماناتسروآبادبیاره

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار