چهارشنبه 8 شهریور 1396 / 12:52|کد خبر : 1834|گروه : فرهنگی

سفرنامه‌ اصحاب رسانه:

یادمان شهدای دالانی و شهر تاریخی اورامان اینبار میزبان اصحاب رسانه کردستان بود

یادمان شهدای دالانی و شهر تاریخی اورامان اینبار میزبان اصحاب رسانه کردستان بود

اصحاب رسانه کردستان به مدت یک روز میهمان قدمگاه شهدا و رهبری در ارتفاعات دزلی و منطقه اورامانات بود.

به گزارش خبرنگار اورامانات، جای جای استان کردستان و شهرستان مرزی سروآباد مملو از رد پای شهدا و مجاهدینی است که با خون فشانی ها و ایثارگری هایشان اجازه ندادند تا یک وجب از خاک مقدس ایران اسلامی به دست دشمن بیافتد.

 

از جمله این نقاط که در زمان جنگ و پس از آن مورد هجوم دشمنان بعثی و گروهک های ضد انقلاب قرار گرفت مرز سروآباد و ارتفاعات دزلی در قمست دالانی و سورن و مله خورد بود که اینبار میزبان بسیج اصحاب رسانه استان کردستان بود.

یادمان شهدای دالانی و شهر تاریخی اورامان اینبار میزبان اصحاب رسانه کردستان بود یادمان شهدای دالانی و شهر تاریخی اورامان اینبار میزبان اصحاب رسانه کردستان بود

در بدو ورود و پس از عبور از ورودی معنوی یادمان که با مزین به تصاویر شهدا و رزمندگان اسلام شده بود با جوان دانشجویی اهل نیشابور که کفش های زائرین را واکس می زند برخوردیم چه عزت نفسی دارد این شیر مرد و شیرمردان اینچنینی که در برخورد های بعدیمان متوجه شدیم که اغلب افرادی که در یادمان شهدای دالانی به زائرین خدمت می کنند داوطلب هستند و از نقاط مختلف کشور به اینجا آمده اند.

 

پس از پذیرای توسط عزیزان داوطلب به سمت میله مرزی و مرز مشترک ایران و عراق راه افتادیم که جایگاهی به صورت کپر برای زائرین در آن تعبیه شده است و راوی و پیشکسوتان پیشمرگه مسلمان کرد در آن از خاطرات خود و سایر رزمندگان نقل می کنند.

 

در داخل این سایبان که در میله مرزی بین عراق و ایران واقع شده(البته به قول راوی بیشتر این سایبان در کشور عراق قرار دارد و در حال حاضر بیشتر رزمندگان ما از مرزهای عراق پاسداری می کند) می توان قسمت زیادی از شهرها و روستای اقلیم کردستان از جمله شهر خرمال و هلبچه و روستاهای احمدآباد زلم و سد دربندی خان را در پهنای دشت شارزور مشاهد کرد.

یادمان شهدای دالانی و شهر تاریخی اورامان اینبار میزبان اصحاب رسانه کردستان بود یادمان شهدای دالانی و شهر تاریخی اورامان اینبار میزبان اصحاب رسانه کردستان بود

 

راوی با معرفی آزاده حاج شوکت صالحی که از پیشمرگان مسلمان داوطلب و رزمندگان دالانی بود از وی خواست تا از رشادت های خود برای اصحاب رسانه بگوید.

 

حاج شوکت اینگونه آغاز کرد: بازگو کردن رشادت ها و مشقت هایی که در آن دوران رزمندگان و پیشمرگه های مسلمان متحمل میشدند در چند دقیقه بسی مشکل و زبان قاصر از آن است . در آن سالها وقتی به همراه تعدادی از پیشمرگه ها برای شناسایی توپ خانه دشمن و انهدام آن به یکی ز روستاهای نزدیک مرز ایران رفتیم در کمین دشمن افتاده و توسط استخبارات عراق دستگیر شده و در چند دقیق مقدار ناچیزی از شکنجه ها و اذیت و آزارهای 5 سال اسارتش تعریف کرد و گفت پس از آزادی به دلیل شکنجه‌های زیاد و فشار روحی که بر وی متحمل شده بود نمی‌توانست سه فرزندش را به درستی بشناسد.

یادمان شهدای دالانی و شهر تاریخی اورامان اینبار میزبان اصحاب رسانه کردستان بود  یادمان شهدای دالانی و شهر تاریخی اورامان اینبار میزبان اصحاب رسانه کردستان بود

حاج شوکت در لابه لای صحبت هایش خدمت به شهدا و رزمندگان انقلاب اسلامی را وظیفه‌ خود دانسته و خاطره ‌ای زیبا از دوران زندگیش بیان می‌کرد و خدمت در سپاه را بهترین خدمت دوران زندگیش می‌دانست.

 

پس از صحبت های حاج شوکت صالحی راوی اصلی یادمان که به گفته خودش برای زائران زیادی در طول این سالها از خاطرات دوران جنگ تحمیلی و فداکاری های رزمندگان اسلام و جای جای این مرز و بوم تعریف کرده بود این خاطرات و موقعیت جغرافیایی منطقه را نیز برای اصحاب رسانه تعریف کرد.

یادمان شهدای دالانی و شهر تاریخی اورامان اینبار میزبان اصحاب رسانه کردستان بود

*حضور در اورامان تخت، شهر عرفان و ادب . پیرشالیار تاریخی

 

اصحاب رسانه در ادامه سفر خود وارد شهر اورامان تخت از توابخ بخش مرکزی شهرستان سروآباد شدند شهری که متاسفانه با وجود اینکه در حال طی مراحل ثبت جهانی شدن است اما بافت سنتی و پلکانیش با دادن مجوز شهردار قبلی برای ساخت خانه هایی با بافت جدید و مدرن زیر سوال رفته و چهره اش مخدوش گشته .

 

هر خبرنگاری در بدو ورود به این شهر متوجه این مساله می شود که حفظ بافت سنتی و پلکانی هزار ماسوله کردستان در خطر افتاده اما همین خبرنگار در کنارش خدمات بی پایان و صادقانه نظام را در این مناطق تحسین می کند. رساندن برق،گاز،تلفن، و انشعابات آب و فاضلاب در این منطقه صعب العبور و سخت کار هر کسی نیست و به راستی قابل تقدیر و تحسین است.

 

فرزاد اخترکاوان شهردار اورامانات تخت با استقبال از اصحاب رسانه، توجه به زیرساخت‌های گردشگری، حفظ بافت سنتی و ساخت و ساز به سمت بافت سنتی را از اولویت‌های شهرداری خواند و گفت: ساخت و سازهایی که به شکل جدید انجام شده در محدوده شهر نبوده و از این به بعد ممانعت لازم برای ساخت و ساز مدرن انجام می‌گیرد.

 

وی اجرای سه هزار و ۱۸۰ متر فاضلاب با مشارکت مردم و شهرداری را از برنامه‌های شهرداری خواند و از حضور اصحاب رسانه در این شهر قدردانی کرد.

 

به کتابخانه اورامان رفتیم جایی که ۳۰۰ جوان و نوجوان این شهر را مجذوب خود کرده و پنج هزار جلد کتاب را در دل خود جای داده است اما در مکانی به دور از شهر که دوری مسیر موجب حضور کم جوانان برای استفاده از فضای کتابخانه شده است.

 

شیرین یوسفی کتابدار این کتابخانه کمبود کتاب به ویژه کتاب‌های کمک درسی را مشکل اصلی کتابخانه خواند و از اصحاب رسانه خواستار کمک برای حمایت ادارات و مردم از این کتابخانه شد.

یادمان شهدای دالانی و شهر تاریخی اورامان اینبار میزبان اصحاب رسانه کردستان بود

*اورامانات مهد عرفا و شاعران و نویسندگان برجسته کُرد

 

فرمانده سپاه سروآباد نیز با استقبال از خبرنگاران در کتابخانه هورامانات گفت: شهر هورامان دارای پیشینه تاریخی زیادی است و قدیمی‌ترین اسناد در این منطقه کشف شده است.

 

جعفر غفاریان بیان کرد: هورامانات جایگاه نویسندگان و شعرای بلند پایه است و به دلیل بافت سنتی که دارد از فرصت‌های گردشگری به شمار می‌رود که از اقصی نقاط کشور مسافران زیادی را به این منطقه پذیرفته است.

 

از کتابخانه که دور شدیم در جاده‌های پر پیچ و خم هورامانات شاهد پرت شدن خوردویی به داخل دره بودیم انگارجاده اورمانات علیرغم تمام زیبایی‌های طبیعتش به قتلگاه تبدیل شده بود چرا که مردم این دیار وقوع تصادف در جاده‌های این منطقه را تقریبا روزانه و گاهاَ روزی چندین بار اعلام کردند.

یادمان شهدای دالانی و شهر تاریخی اورامان اینبار میزبان اصحاب رسانه کردستان بود

*کولبری بخاطر تکه‌ای نان

 

از هورامانات که دور شدیم در مسیر شاهد اُتراق کولبران در دامنه کوهها بودیم تعدادی از کولبران گونی‌های بادام و گردو و محصولاتشان را از راههای پر پیچ و خم کوهها به دوش گرفته بودند و تنها به شکل نقطه‌ای کوچک برای هر مسافری در جاده دیده می‌شدند.

 

به اصرار خبرنگاران راننده، اتوبوس را متوقف کرد عکاسان برای عکاسی از کولبران به دامنه کوه رفتند و خبرنگاران پای صحبت‌های کولبران نشستند.

 

از چهره‌های خسته و اندام ضعیفشان سختی کار و تحمل مسیر دیده می‌شد، یکی از کولبران که با پرداخت مبلغی میلیونی در خاک کرمانشاه قاطر اسیر شده‌اش را به تازگی آزاد کرده بود، گفت: دو روز یکبار برای کسب لقمه‌ای نان به کولبری می‌رود و تنها یکصد هزارتومان از این کار عایدش می‌شود.

 

وی با بیان اینکه هنگام بارش برف و باران در فصول سرد سال نیز کار کولبران تعطیل می‌شود، اضافه کرد: انتظار می‌رود دولت برای کولبران تدابیری بیندیشند و در صدور مجوز فعالیت و بیمه آنها راهکاری ارائه دهد.

یادمان شهدای دالانی و شهر تاریخی اورامان اینبار میزبان اصحاب رسانه کردستان بود

*زائرسرای دزلی آماده افتتاح است

به روستای دزلی رسیدیم جایی که در دوران دفاع مقدس شاهد حضور مجاهدانه رهبر معظم انقلاب بوده است.

والی شفیعی عضو شورای روستای دزلی با اشاره به اینکه به یمن حضور معظم‌له در دزلی در دوران دفاع مقدس، زایرسرایی برای استراحت زایران راهیان نور احداث شده که بزودی افتتاح می‌شود.

 

وی بیان کرد: این زائرسرا دارای ۴۰۰ تخت و ۳۴ اتاق است.

 

وی خواستار رسیدگی به وضعیت آبرسانی، توسعه جاده دزلی شر و گفت: دزلی باید به نگین استان کردستان تبدیل شود و این مهم نیازمند توجه مسوولان است.

 

سفرنامه اصحاب رسانه و مدیریت پایگاه خبری اورامانات

انتهای پیام/
برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار