شنبه 4 شهریور 1396 / 09:52|کد خبر : 1828|گروه : اقتصادی

افتتاح بزرگترین کارخانه تولید قارچ و کمپوست استان کردستان در سروآباد

افتتاح بزرگترین کارخانه تولید قارچ و کمپوست استان کردستان در سروآباد

همزمان با سومین روز از هفته دولت، بزرگترین کارخانه تولید قارچ و کمپوست استان کردستان با ظرفیت تولید سالانه یک هزار و 200 تن قارچ در شهرستان سروآباد به بهره برداری رسید.

به گزارش هورامانات، کارخانه تولید قارچ دکمه ای کشت سبز اورامان در روستای قلعه جی از توابع بخش مرکزی شهرستان سروآباد با حضور استاندار کردستان، معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی و مسئولان استانی و شهرستانی افتتاح شد.

** کردستان در تولید قارچ رتبه دهم کشوری را به خود اختصاص داده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در این مراسم با تبریک هفته دولت اظهار کرد: استان کردستان در سال 95 با تولید 2 هزار و 517 تن قارچ رتبه 14 کشور را به خود اختصاص داده بود که امسال با افتتاح 2 واحد تولیدی دیگر در شهرستان های سروآباد و بانه و تولید سالانه چهار هزار و 117 تن قارچ، اکنون رتبه 10 کشوری را در اختیار دارد.

کریم ذوالفقاری ادامه داد: در استان کردستان تا قبل از افتتاح 2 واحد تولیدی قارچ شهرستان های سروآباد و بانه، 57 واحد تولیدی قارچ خوراکی شامل 11 واحد صنعتی و 46 واحد خانگی فعال و برای 207 نفر ایجاد اشتغالزایی کرده بودند.

وی اضافه کرد: کارخانه تولید قارچ دکمه ای روستای قلعه جی از توابع بخش مرکزی شهرستان سروآباد با تولید سالانه یک هزار و 200 تن قارچ، معادل یک درصد تولید قارچ کشور را دارد که این میزان تولید برابر با تولید قارچ در کشور آذربایجان است.

وی افزود: موقعیت و مکان یابی کارخانه تولید قارچ روستای قلعه جی شهرستان سروآباد بسیار مناسب است و توانایی و ظرفیت صادرات قارچ خوراکی به کشورهای همسایه و هم مرز از جمله عراق و سوریه را دارد.

ذالفقاری به طرح های قابل افتتاح بخش جهاد کشاورزی در هفته دولت اشاره کرد و یادآور شد: امسال در هفته دولت 395 پروژه با اعتباری بیش از 540 میلیارد ریال در استان کردستان افتتاح می شود که برای 270 نفر به صورت مستقیم و برای 700 نفر به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی می کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان اضافه کرد: همچنین امسال در هفته جهاد کشاورزی چندین طرح بزرگ با اعتباری بیش از 800 میلیارد ریال در این استان افتتاح شد که باعث ایجاد اشتغال و امنیت غذایی پایدار خواهد شدو** افتتاح 78** بهره برداری از 78 طرح شهرستان سروآباد در هفته دولت

فرماندار سروآباد نیز در این مراسم با تبریک فرا رسیدن هفته دولت اظهار کرد: در هفته دولت امسال 78 طرح با 310 میلیارد ریال اعتبار در بخش های عمران، کشاورزی، باغداری، بنیاد مسکن، کمیته امداد، برق رسانی، خدماتی، رفاهی، راه و شهرسازی و تولیدی افتتاح می شود.

علی مفاخری افزود: شهرستان سروآباد دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار خوبی در بخش های مختلف نظیر کشاورزی و گردشگری است که با توجه بیشتر به این 2 بخش می توانیم شاهد ایجاد اشتغالزایی و درآمد پایدار در این شهرستان باشیم.

وی ادامه داد: مردم سروآباد مردمانی مرزدار، غیور و انقلابی هستند که در انتخابات امسال با رای 72 درصدی خود به دولت دکتر روحانی به برنامه های دولت تدبیر و امید رای اعتماد دادند.

به گفته مفاخری، امسال شاهد آغاز بکار فاز دوم مجتمع پرورش ماهیان سردآبی روستای دیوزناو با اعتبار 250 میلیارد ریالی و توسعه باغات دیم در روستای دهکانان به مساحت 700 هکتار با 100 میلیارد ریال اعتبار خواهیم بود که این 2 طرح باعث اشتغالزایی و تولید بیشتر در بخش باغبانی و شیلات می شوند.

 

** پیشرفت 50 درصدی فاز دوم و سوم کارخانه تولید قارچ و کمپوست کشت سبز اورامان

سرمایه گذار بخش خصوصی کارخانه تولید قارچ و کمپوست شهرستان سروآباد نیز در ادامه با تبریک هفته دولت گفت: عملیات اجرایی شرکت تولیدی قارچ و کمپوست کشت سبز اورامان در سال 92 آغاز و با حمایت های مسئولان استانی و بانک های عامل در سال 95 به پایان رسید.

نصیری ادامه داد: این کارخانه در زمینی به مساحت هفت هکتار در سه فاز تولید قارچ و کمپوست احداث شده که فاز اول آن تکمیل و فاز دوم و سوم آن که تولید کمپوست است 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی اضافه کرد: در صورت حمایت مسئولان استانی و شهرستانی و تامین اعتبار لازم از سوی بانک های عامل فاز دوم و سوم تولید کمپوست این کارخانه تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

نصیری با بیان اینکه فاز اول این کارخانه برای 50 نفر به صورت مستقیم و برای 400 نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی کرده است، افزود: با افتتاح فاز دوم و سوم برای 40 نفر به صورت مستقیم و برای 300 نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد خواهد شد.

این سرمایه گذار بخش خصوصی گفت: از مساحت هفت هکتاری این کارخانه پنج هزار و 300 متر مربع آن مربوط به فاز تولید قارچ دکمه ای و یک هزار و 700 متر مربع آن مربوط به فاز دوم و سوم تولید کمپوست است.

وی ادامه داد: در حال حاضر فاز اول و فاز دوم کارخانه تولید قارچ کشت سبز اورامان در کشور موجود است و ما مفتخریم که تجهیزات فاز سوم تولید کمپوست را برای اولین بار از کشور هلند وارد کشور و صنعت آن را ایرانی کرده ایم.

نصیری تاکید کرد: تفاوت فاز سوم با فاز اول و فاز دوم در کاهش زمان دوره تولید قارچ و کمپوست است به این معنی که در فاز سوم دوره رشد قارچ از 30 روز به 15 روز کاهش یافته و کیفیت تولید نیز افزایش خواهد یافت.

به گفته وی، هدف اصلی کارخانه تولید قارچ و کمپوست اورامان سبز تامین قارچ و کمپوست استان کردستان و صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عراق، سوریه و دبی است.

وی اظهار کرد: این واحد تولیدی با سطح زیر کشت 11 هزار و هفتصد متر مربع در هر دوره و سطح زیر کشت 70 هزار و 200 متر مربع در سال می تواند یک هزار و 200 تن قارچ ارگانیک دکمه ای تولید و روانه بازار مصرف کند.

نماینده مریوان و سروآباد در مجلس شورای نیز درحاشیه بهره برداری از شرکت قارچ کشت اورامان سبز شهرستان سروآباد ، افزود: به دلیل نبود صنایع تبدیلی در استان کردستان بسیاری از محصولات ارگانیک کشاورزی و باغی به صورت خام فروشی عرضه می شود و درآمد و سود کمی عاید تولید کنندگان می کند.

وی ادامه داد: ظرفیت و پتانسیل بسیار خوبی در بخش کشاورزی و باغی استان کردستان وجود دارد که توجه بیشتر به این 2 بخش می تواند باعث توسعه استان شده و درآمد پایدار و اشتغالزایی خوبی همراه داشته باشد.

منصور مرادی اضافه کرد: محصول انگور سیاه شهرستان سروآباد در کشور یک برند برتر است که به صورت کاملا ارگانیک در باغات دیم کشت و تولید می شود ولی بدلیل نبود سردخانه و صنایع تبدیلی به صورت تازه خوری و خام فروشی عرضه می شود.

مرادی یادآور شد: هزینه بالای حمل یکی دیگر از مشکلات مهم کشاورزان و تولید کنندگان محصولات باغی در استان کردستان است که باعث شده ارزش افزوده کمی نصیب آنها شود و همین امر انگیزه آنها را برای تولید بیشتر کم کرده است.

وی به تخصیص آب از محل سدهای استان نیز اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات دیگر کشاورزان و باغداران استان بویژه در شهرستان های مریوان و سروآباد، کمبود آب کشاورزی است که این مهم با تخصیص آب از محل سدهای استان قابل بر طرف شدن است.

به گفته وی، در صورت تخصیص آب از محل سدها شاهد مهاجرت معکوس در روستاهای شهرستان سروآباد و مریوان خواهیم بود و تولیدات کشاورزی و باغی نیز افزایش خواهد یافت که نتیجه آن درآمد پایدار و ایجاد اشتغالزایی برای روستاییان است.

مرادی تاکید کرد: در چند سال گذشته شاهد کاهش پنج هزار نفری جمعیت روستاهای شهرستان سروآباد بودیم که بیشتر به حاشیه شهرها مهاجرت کرده اند حال آنکه در صورت تخصیص آب از محل سدها می توانیم زمینه کار و تولید را در روستاها ایجاد و روستاییان را به مهاجرت معکوس و ماندگاری در روستاها تشویق کنیم.

نماینده مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی به افتتاح کارخانه تولید قارچ و کمپوست روستای قلعه جی شهرستان سروآباد نیز اشاره کرد و گفت: با افتتاح این کارخانه شاهد افزایش تولید قارچ در استان کردستان، اشتغالزایی در منطقه و افزایش صادرات این محصول به سایر استان های کشور و حتی خارج از کشور خواهیم بود.

به گزارش اورامانات، شرکت قارچ کشت سبز اورامان بزرگترین کارخانه تولید قارچ و کمپوست استان کردستان است که روز شنبه با حضور استاندار کردستان، معاون تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی، مسئولان استانی و شهرستانی در روستای قلعه جی از توابع شهرستان سروآباد به بهره برداری رسید.

این کارخانه با ظرفیت تولید سالانه یک هزار و 200 تن قارچ دکمه ای یک درصد از تولید قارچ کشور را به خود اختصاص داده است که در سال 92 عملیات اجرایی آن اغاز و در سال 95 به پایان رسید.

این واحد تولیدی با سطح زیر کشت 11 هزار و 700 مترمربع در هر دوره به صورت مستقیم برای 50 نفر و به صورت غیر مستقیم برای 400 نفر ایجاد اشتغالزایی می کند.

ایرنا

انتهای خبر/
برچسب ها :


نظرات کاربران :

دانشجوی فعال [یکشنبه 5 شهریور 1396 | 11:38] پاسخ

این خبر مربوط به شهرستان مریوان هست.

از تصویرم کاملا پیداست عوامل اجرایی مریوان حضور دارند.

احمدی [دوشنبه 6 شهریور 1396 | 09:34] پاسخ

دانشجوی فعال ظاهرا عینک تو جا گذاشتی تصویر روستای قلعه جی کاملا پشت تصویر نمایان است.

دانشجوی فعال [دوشنبه 6 شهریور 1396 | 12:17] پاسخ

جناب احمدی ضمن عرض ادب عارض بشم خدمت شریفتان روز اول تصاویر مریوان رو خبر درج شده بود که مدیریت سایت ظاهرا اصلاح نمودند.

فره عیبه [سه شنبه 7 شهریور 1396 | 07:47] پاسخ

دقیقا دانشجوی فعال راست میگن . عکسها رو بعد از سه روز اصلاح کردند وگرنه فرماندار مریوان هم داخل عکسها بودن . اورمانات رسانه بدون تجربه و محافظه کار و ترسوووووووووووووووووووو هر جا که منفعتی براش داشته باشه همونجا مانور میده .
امیدوارم نظرم سانسور نشه

پاسخ مدیریت :
با سلام کاربر گرامی انتخاب در تصویر اشتباه برای یک خبر دلیل بر ترسو بودن، بی تجربگی و یا محافظه کاری هیچ رسانه ای نیست لذا مدیریت سایت از شما دوست عزیز که آگاهانه و با دلیل و منطق این توصیفات را ذکر نمودید خواهشمند است تا در صورت لزوم از شجاعت و تجربه و آگاهی شما در این رسانه استفاده نماید. قابل توجه شما کاربر شجاع و آگاه می رساند که این خبر به نقل از یک خبر گزاری در سایت منتشر شده است در ضمن حضرتعالی با یک آی پی اقدام به درج نظرات مختلفی نمودید که از انتشار برخی از آنها امتناع شد.
با تشکر

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار