دوشنبه 30 مرداد 1396 / 09:14|کد خبر : 1818|گروه : اقتصادی

توسعه باغات نخستین روزنه برای برون رفت از چالش کولبری

توسعه باغات نخستین روزنه برای برون رفت از چالش کولبری

کولبری از چالش های مهم پیش روی مناطق مرزی کشور است و برنامه جامع رفع مشکلات معیشتی مردم مرزنشین از سوی دولت آغاز شده که توسعه باغات در اراضی شیب دار به عنوان نخستین روزنه امید برای رفع این مشکل است.

به گزارش اورامانات، کولبری معضلی است که در اثر نبود رونق اقتصادی و در پی آن بیکاری به وجود می آید که طرح توسعه باغات در اراضی شیب دار و ساماندهی آب موجود در رودخانه های مرزی نخستین گامی بوده که می تواند برای رفع این مشکل نقش آفرینی کند.

 

کردستان با وجود داشتن پتانسیل های قوی در حوزه کشاورزی و منابع آبی مانند برخی مناطق دیگر مرزی کشور با رنج کولبری دست و پنجه نرم می کند که سازمان های ذیربط استان علاوه بر پیگیری سایر طرح های موجود طرح توسعه باغات و استفاده بهینه از منابع آبی را در بیش از 22 هزار هکتار در حال پیگیری هستند.

 

سازمان جهاد کشاورزی کردستان روز یکشنبه برای تحقق این اهداف جلسه ستاد توسعه باغات در اراضی شیب دار با محوریت بهبود معیشت مردم مناطق مرز نشین را اجرا کرد که رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان در این جلسه گفت: باور کارکنان این سازمان بر این است که کشاورزی می تواند در رفع مشکلات کولبری نقش موثری را ایفا کند.

 

کریم ذولفقاری با بیان اینکه بیشتر کولبران برای فرار از بیکاری و تامین مایحتاج زندگی خود به این کار مبادرت می کنند، افزود: طبق پیش بینی های این سازمان می توان با احداث پنج هکتار باغ در اراضی دیم و 2.5 هکتار در اراضی آبی در هرکدام برای یک نفر شغل مستقیم و پایدار ایجاد کرد.

 

به گفته وی، این تلاش ها با کمک تمامی سازمان های ذی نفع در حال پیگیری است به صورتی که هم اکنون احداث همزمان 9 هزار و 380 هکتار باغ در استان در حال اجرا است و بدون شک با بارور شدن این باغ ها بخش عمده ای از مشکلات اشتغال مردم کردستان حل می شود.

 

وی با بیان اینکه هم اکنون 17 هزار و 100 هکتار از اراضی در حاشیه رودخانه های مرزی استان در حال احداث، باغ و اراضی کشاورزی باغی است افزود: این میزان در 2 بخش شامل هشت هزار و 500 هکتار باغ و هشت هزار و 600 هکتار اراضی کشاورزی بوده که تخصیص حدود 50 درصد این میزان برای احداث گام موثری در افزایش درآمد کشاورزان است.

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان ادامه داد: تاکنون 98 درصد از اقدامات لازم برای انجام آب رسانی این اراضی انجام گرفته و در قسمت عمده آن عملیات چاله کنی نیز مرتفع شده اما تامین نهال های مورد نیاز مهمترین چالش اجرای این طرح است.

 

وی تامین نهال های مورد نیاز این اراضی از سوی وزارت جهادکشاروزی را خواستار شد و گفت: هم اکنون فرهنگ سرمایه گذاری برای احداث و ایجاد باغ در کردستان به خوبی بین مردم نهادینه شده که اقدام همزمان نهادها برای دلسرد نشدن آنان ضرورتی 2 چندان می طلبد.

 

وی از برنامه ریزی احداث پنج هزار هکتار باغ دیم در اراضی شیب دار خبر داد و افزود: تا کنون 2 هزار هکتار از این سهمیه اجرا شده و انتظار می رود اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در تخصیص اراضی مورد نیاز این طرح مانند گذشته همپای سازمان جهادکشاورزی باشد.

 

به گفته وی، اعتبار مورد نیاز این اداره کل برای مطالعه، اصلاح و یا حذف با پیگیری های بین سازمان تامین می شود تا قبل از شروع فصل برداشت اراضی مورد نیاز برای طرح های مطالعه تامین شود.

 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری کردستان نیز در این آیین گفت: این اداره کل برای اجرای طرح توسعه باغات در اراضی شیب دار یک هزار و 535 هکتار از اراضی ملی را تخصیص داده است.

 

پیمان بابا پیری با بیان اینکه از 2 میلیون و 937 هکتار اراضی تحت پوشش منابع طبیعی برای حدود یک میلیون آن طرح مرتع داری تعریف شده که برخی از اهداف این طرح ها همسو با طرح توسعه باغات در اراضی شیب دار است افزود: اگر 500 میلیون ریال برای مطالعه این طرح تصویب شود می توان به راحتی اراضی مورد نیاز طرح توسعه باغات در اراضی شیب دار را تامین کرد.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی نیز در این نشست با بیان اینکه کشاورزی کردستان در تولید و اشتغال برای هرکدام سهم 30 درصدی دارد ادامه داد: هم اکنون 113 هزار بهره بردار با این بخش ارتباط دارند که معیشت حدود 75 هزار نفر آنان به صورت مستقیم به حوزه کشاورزی وابسته است.

 

محمد فرید سپری افزود: طرح توسعه باغات از چند سال پیش شروع شده و اجرای آن در حدود 6 هزار هکتار در کردستان شناسایی و در سه هزار هکتار اجرا شده است.

 

وی با اشاره به اینکه کردستان دارای چهار منطقه حفاظت شده است اظهار کرد: تنها در سروآباد حدود سه هزار و 400 هکتار اراضی شناسایی شده که قابلیت کشت دارد و انتظار می رود باغات دیم با نظارت کامل سازمان های ذی نفع اجرا شود.

 

معاون امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی نیز در این آیین از اجرای 14 مجتمع باغی در استان خبر داد و گفت: این مجتمع ها با 11 هزار و 50 هکتار در شهرستان های سنندج، دهگلان، کامیاران، مریوان و سروآباد در حال احداث است.

 

اردشیر پور حبیبی افزود: 440 روستای استان برای اجرای طرح ارتقای معیشت روستاهای مرز نشین شناسایی شده که مقرر شده در این مناطق هشت هزار و 500 شغل ایجاد شود که می توان در باغات دیم یک شغل در هر 5 هکتار و در باغات آبی نیز یک شغل در هر 2.5 هکتار ایجاد کرد.

ایرنا

انتهای خبر/

 

برچسب ها :

توسعه باغاتکولبریاستان کردستانهوراماناتسروآباد

نظرات کاربران :

علی [دوشنبه 30 مرداد 1396 | 09:26] پاسخ

توسعه باغات به قیمت تخریب و تصرف مراتع و اراضی ملی و همچنین کاهش رونق دامداری به دلیل محصور شدن مراتع، تمام میشود
یکی نیست جلو متجاوزان به مراتع و اراضی رو بگیرد

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
آخرین اخبار
  مهترین راه جلو گیری از ورد به موج چهارم کرونا چیست ؟
   

  افزایش اطلاع رسانی ها

  0%

  تشدید محدودیت ها

  50%

  افزایش دورکاری ادارات

  0%

  رعایت جدی پروتکل های بهداشتی

  50%

آخرین اخبار