پنجشنبه 26 مرداد 1396 / 12:55|کد خبر : 1815|گروه : اقتصادی

آنچه در جشنواره انجیر توسط مسئولین مطرح شد:

مسئولین استانی و شهرستانی در جشنواره انجیر هورامان چه وعده هایی دادند؟

مسئولین استانی و شهرستانی در جشنواره انجیر هورامان چه وعده هایی دادند؟

جشنواره انجیر هورامان با حضور تعدادی از مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد که در آن مردم خواسته هایی داشتند و در پاسخ مسئولین نیز وعده هایی دادند.

به گزارش خبرنگار هورامانات، نخستین جشنواره انجیر هورامان با همت بخشداری هورامان، جهاد کشاورزی سروآباد،اداره ارشاد اسلامی سروآباد، دهیاران و شوراهای اسلامی بلبر،سلین،ژیوار و باغداران منطقه و با هدف معرفی و توسعه باغات انجیر دیم و انجیر هورامان به عنوان محصولی کاملا ارگانیک افزون بر سایر جاذبه های طبیعی و گردشگری و فرهنگی اورامان شامگاه دیروز در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سروآباد برگزار شد.

مسئولین استانی و شهرستانی در جشنواره انجیر هورامان چه وعده هایی دادند؟

در ابتدای این مراسم مسوول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی کردستان ضمن تاکید بر اهمیت و خواص میوه انجیر به عنوان یک میوه بهشتی از آن به عنوان پرخاصیت ترین میوه ها یاد کرد که در قرآن نیز اسم آن آمده است تصریح کرد: انسان‌ها باید شکر گذار نعمت‌های ارزشمندی که خداوند به انها داده است باشند و با بجا آوردن شکر نعمت بستر را برای افزایش نعمات الهی فراهم سازند.

 

علی دوستی‌نژاد با بیان اینکه شکر این نعمت‌ها به شیوه‌های مختلف از جمله برگزاری چنین نشست‌های و بیان فوائد و خاصیت‌های نعمات الهی انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: استفاده درست و شایسته از آنچه خداوند به ما ارزانی کرده نوع دیگری از شکرگذاری نعمات الهی از سوی انسان است.

 

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی عزت هر مومنی را در تلاش و همت او دانست ادامه داد: یکی از خصوصیات بسیار خوب مردم استان کردستان به ویژه منطقه هورامان استفاده از کمترین خاک و کمترین منابع آبی است که با تلاش و زحمت شبانه روزی خود توانسته اند باعث افزایش تولید و اشتغال شوند.

مسئولین استانی و شهرستانی در جشنواره انجیر هورامان چه وعده هایی دادند؟

در ادامه این مراسم فرمانار سروآباد نیز طی سخنانی به پتانسیل های موجود در شهرستان سروآباد مانند گردشگری،باغداری و کشاورزی  اشاره کرد و افزود: پس از برگزاری جشنواره انجیر هورامان به عنوان یک محصول ارگانیک در تلاش هستیم در آینده ای نزدیک با توجه به ظرفیت های موجود در شهرستان جشنواره انگور سیاه، جشنواره گردو و جشنواره انار را به عنوان چهار محصول استراتژیک در این شهرستان برگزار کنیم.

 

علی مفاخری هدف از برگزاری این گونه جشنواره ها را بستر سازی برای تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال با برند سازی این گونه محصولات ارگانیک در شهرستان دانست.


وی همچنین یکی دیگر از مزیت های تولید انجیر در سطح گسترده را مهاجرت معکوس مردم به روستاها دانست و گفت: در صورتی که تولید کنون 250 تن انجیر مرغوب و ارگانیک را بتوانیم در سطح گسترده ای در بحث توسعه باغات افزایش دهیم در تولید و اشتغال و در نتیجه  مهاجرت معکوس مفید واقع خواهد شد.

 

مفاخری همچنین توسعه 600 هکتاری باغات دیم روستای دهکانان از توابع بخش مرکزی شهرستان سروآباد را نمونه ای از این گونه اقدامات در دست اجرا تلقی کرد.


فرماندار شهرستان سروآباد بر لزوم ایجاد صنایع تبدیلی در کنار توسعه باغات برای کسب سود بیشتر حاصل از فروش محصولات باغی کشاورزان تاکید.

مسئولین استانی و شهرستانی در جشنواره انجیر هورامان چه وعده هایی دادند؟

در ادامه این مراسم رئیس شورای بخش هورامان تیز طی سخنانی با بیان اینکه در شورای بخش یک هزار و 400 مصوبه گذرانده‌ایم که 371 بند آن مربوط به سد دارایان بود، اظهار کرد: به جرأت می‌توانم بگویم با وجود تمام مصوبات و تلاش‌هایی که صورت گرفت کسی جواب ما را نداد.

 

سید علی سجادی به برخی دغدغه ها و مشکلاتی که در نتیجه سد داریان عاید کشاورزان و دامداران منطقه  شده اشاره کرد و عنوان کرد: کشاورزانی داریم که به واسطه ساخت این سد باغات و کشاورزی آنها از بین رفت ولی کسی صدای آنها را نشنید، اینکه فقط از اورامان در قالب حرف تعریف و تمجید کنیم ولی در عمل کاری برای آن انجام ندهیم، ارزشی ندارد.

 

رئیس شورای بخش اورامان شهرستان سروآباد بستری شدن دانش آموز بیمارش به خاطر دیر رسیدن آمپول و نیز تاخیر در رسیدن به کسر کلاس در و سایر مشکلات ملموس را از جمله دردسر های سد سازی در منطقه دانست و گفت: مسوولان در مرکز کاری برای حل مشکلات ما انجام ندادند.

 

 وی خاطرنشان کرد: شرایط مردم ما این است و تعریف و تمجید کردن دیگر جایی ندارد معتقدم باید دردها را بگوییم حتی اگر به ضررمان باشد.

 

به گفته وی : تخصیص آب از سد داریان به تفکیک روستاها، ایجاد پمپاژ برای تراز بالای 870 و واگذاری اراضی ملی به مردم روستاها از عمده ترین خواسته‌های به حق مردم این منطقه است.

 

سجادی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه مردم این منطقه بیشترین رای خود را به دکتر روحانی دادند تاکید کرد: دکتر روحانی باید دین خود را به این مردم ادا کند و جواب اعتماد آنها را به نیکی پاسخ دهد.

مسئولین استانی و شهرستانی در جشنواره انجیر هورامان چه وعده هایی دادند؟

در ادامه این جشنواره معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان به سبک زندگی مردم منطقه هورامان گریزی زد و گفت: این سبک از زندگی که سبک گمشده زندگی امروزی است در گذشته نه چندان دور معیشت مردم نمنطقه را تامین می کرد.

 

حسین فیروزی با اشاره به اجرای یک برنامه توسعه تولید و اشتغال در شهرستان سروآباد تصریح کرد: طی این برنامه پنج هزار هکتار توسعه باغات انجیر و انگور سیاه در منطقه هورامان را اجرا خواهیم کرد و باتوجه به پتانسیل بسیار خوب این منطقه این طرح قابل انجام و اجرا است.


معاون استانداری کردستان با بیان اینکه اجرای این طرح حق مردم این منطقه می باشد اضافه کرد: در این راستا از وزارت نیرو درخواست آب مورد نیاز برای اجرای این طرح را ارائه می کنیم که با اجرای این طرح برای بیش از 2 هزار نفر ایجاد اشتغالزایی می شود.


وی از اهداف مهم برگزاری این جشنواره را شکرگذاری نعمات الهی و معرفی و بیان سخت کوشی و تلاش مردم منطقه هورامان دانست و افزود: باید اینگونه صنایع و تلاش ها بیشتر معرفی و شناسانده شود، چون مردم منطقه هورامان با کمترین منابع و امکانات از هر آنچه که دارند به بهترین شکل ممکن استفاده می کنند.


معاون استاندار کردستان سبک زندگی مردم منطقه هورامان را الگوی توسعه پایدار تلقی کرد و این شیوه خاص زندگی و استفاده از امکانات خدادادی و منابع طبیعی را مصداق بارز حفاظت از محیط زیست برای استفاده آیندگان دانست.

 

وی گفت: محصولات تولیدی اورامان از هنرها و صنایع دستی گرفته تا محصولات باغی در نقاط مختلف کشور و به خصوص در همه نقاط کردنشین یافت می‌شده است، پس این نظام اقتصادی، نظام اقتصادی پر تحرک و پویایی بوده که الگوسازی از آن امروز هم نیاز جامعه ما است.

 

فیروزی در پاسخ به خواسته به حق مردم هورامان برای احیای زمین های کشاورزی و تخصیص مراتع و مناطق حفاظت شده گفت: این خواسته ای کاملا به حق و منطقی است و وظیفه دولت تسهیل ایجاد باغ و جنگل  برای مردم در حاشیه سد ها برای تولید و اشتغال و همچنین جلوگیری از فرسایش خاک است.

 

فیروزی گفت: برای سروآباد و اغلب مناطق غرب استان در مکان‌هایی که امکان واگذاری اراضی شیب‌دار وجود دارد به فارغ‌التحصیلان رشته کشاورزی زمین برای احیای باغات داده می‌شود که این انتظار را از فرماندار داریم این مهم را به صورت جدی در سروآباد پیگیری و اجرا کنند.

 

وی با اشاره به اینکه مردمی که باغات خود را از دست داده‌اند و دوباره زمین برای احیا می‌خواهند در اولویت واگذاری زمین باغی قرار گیرند خاطرنشان کرد: قطعا در سروآباد تا حد 5 هزار هکتار توسعه باغات شامل 2 هزار هکتار باغات انجیر و 3 هزار و 500 هکتار انگور دیم و سیاه قابل انجام است..

انتهای خبر/
برچسب ها :


نظرات کاربران :

خادم قران کریم [شنبه 28 مرداد 1396 | 11:08] پاسخ

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
اینجانب یک قدر دانی به سایت وزین کرد تودی بدهکارم و قدر دانی بخاطر انعکاس نظرات مخاطبین سایت می باشد ضمن اینکه خبرها نیز برای توسعه و خیر و برکت برای کردستان و کشور است.
امیدوارم این عرایض به سمع و نظر مسدئولین محترم رسانده شود
اینجانب به منطقه وسیعتری از شهرها و روستاهای کردستان رفته ام و اخلاق اینجانب نیز طوری است که از کنار یک پتناسیل ارزشمند براحتی رد نمی شوم و روی ان فکر می کنم تا شاید سبب خیری برای مردم شوم
اینجانب متوجه هستم اورامان و تا پاوه و اطراف ان با کیفیت ترین انجیر را دارد خودم در جاهایی که مهمان بوده ام از باغات میزبانان انجیر و دیگر میوه ها را خورده ام
از طرفی پزشک اینجانب و خانواده ام را راهنمایی کرده بود که برای رفع بعضی بیماریها انجیر بخوریم. روزی در مسیر ابیدر به بهاران سنندج وانت نیسانی را دیدم که نیسان را از انجیر پر کرده و می فرخوخت. حدود 300 کیلو انجیر خشک شده محلی اورامان بود که بطور فله ای در گونی ها وجود داشت و تعدادی نیز انجیر بسته بندی ترکیه بود. انجیر خشک شده هورامان را بر دهان گذاشته و برای خوردن تست کردم که مثل اهن سفت بود و فقط بدرد شکسته شدن دندانهای خود وخانواده می خورد و کابردش همین بود . انجیر بسته بندی ترکیه را نگاه کردم دیدم در فصلی که فصل انجیر هم نبود مثل اینکه انجیر را همین الان از درخت کنده و می فروشند تا ان اندازه کیفیت نرم بودن خود را حفظ کرده بود.انجیر ترکیه بسیار گرانتر از انجیر هورامان نیز بود حتی در دقت بسته بندی یک برگ انجیر نیز بر روی بسته وجود داشت که ان با وجود گذشت زمان تازه بود. بلاخره هزینه دندان و تعمیر دندان را که می دانید چقدر زیاد است. چند بسته انجیر بسته بندی ترکیه خریدم در حالیکه بسیار هم از وضعیت انجیر هورامان ناراحت بودم و هستم. جاره ای نداشتم. حال سوال این است ایا ایجاد صنایع بسته بندی انجیر سخت است؟ ایا جذب سرمایه گذار می خواهد؟ اگر دولت هم حمایت نکند با گرفتن مثلا 50 هزار تومان از هر انجیر کار و ایجاد صنایع بسته بندی و انچه که ترکیه کرده است براحتی می شود کارگاه صنایع بسته بندی ایجاد کرد و زحمات کشاورزان را به قیمت عادلانه خرید . دیگر میوه ها نیز مانند توت فرنگی و زرد الو چنین است و ماندگاری ندارد نیز چنین است. می خواهم بدانم اقایان مسئولین در این گردهمایی چرا به این موضوع مهم نپرداخته بلکه کوچکترین اشاره ای نیز نکرده اند؟محصول کشاورزی مردم ماندگاری ندارد ولی یک صنایع تبدیلی و یا بسته بندی و صادرات وجود ندارد . اینجانب بخدا قسم یک سانتی متر زمین کشاورزی در هیچ جایی ندارم ولی مسلمان هستم و مسلمان نسبت به دیگر مسلمانان متعهد است اقای مسئولین باید باید پاسخ قانع کننده به مردم بدهند که چرا تا کنون فکری برای محصول کشاورزان و باغداران نکرده اند که انجیر هورامان بدرد دندان شکستن می خورد ولی انجیر ترکیه با کیفت ترین بسته بندی شده که مثل از درخت چیدن تازه انجیر بفروش می رسدان هم در زمستان که غیر فصل انجیر است چرا و به چه دلیل؟ خیلی از کارها وجود دارد که سرمایه گذاری یا نمی خواهد و یا سرمایه اندکی نیاز دارد وبجای سرمایه مالی و سرمایه گذاری علم و اگاهی نیاز دارد

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار