دوشنبه 16 مرداد 1396 / 17:25|کد خبر : 1801|گروه : اجتماعی

به مناسبت روز خبرنگار:

وظیفه خبرنگار چیست؟ و روز خبرنگار چه روزی است؟!

وظیفه خبرنگار چیست؟ و روز خبرنگار چه روزی است؟!

وقتی مطالب منتشر شده توسط خبرنگار باب دل برخی هاست، خبرنگار وظیفه‎اش را ادا کرده اما وقتی یک موضوع انتقادی یا خلاف میل دوستان کار شود، بدون شک و در بهترین حالت انگ ندانستن الفبای خبرنگاری را نثارت می‎کنند.

به گزارش اورامانات، در تقویم شمسی 17 مرداد بهخاطر شهادت محمود صارمی شهید عرصه خبر بهعنوان روز خبرنگار نام نهاده شده است.در روز خبرنگار خیلیها دست به کار میشوند و به انحای مختلف از خبرنگارها تجلیل میکنند. این امر گاه با یک هدیه همراه است و گاهی با یک پیامک و هدف قدردانی از زحمتکشان عرصه اطلاعرسانی است. عرصه خبر در این روز به شدت گسترده میشود و شاید در تنها مواقعی که خبرنگارها به چشم میآیند، اواسط مرداد باشد.

 

به نظر نگارنده، تنها 17 مرداد روز خبرنگار نیست و روزهای ما وقتی است که در راستای رسالتمان گام برداریم و قلم بزنیم و آنگاه میتوانیم این ادعا را داشته باشیم که خبرنگار هستیم. هر وقت هم از دایره رسالت و قلم عدول کنیم، بیشک خیانت کردهایم و واژه خبرنگار بر ما حرام است.

 

باید تا جایی که میتوانیم برای خودمان "روز" تعیین کنیم و پیش وجدانمان راحت باشیم که به وظیفه و رسالتمان بدون هیچ حُب و بغضی عمل کردهایم. شاید قدردانی و تجلیل از قشر خبرنگار فقط در بحبوحه 17 مرداد باشد ولی ما روزهای دیگری نیز داریم که نیازی به تجلیل نیست و وجدان از ما تجلیل میکند.

 

در این روز هر کس که ما را میشناسد و خبرنگار حسابمان میکند، پیامک تبریک روز خبرنگار میفرستد بدون این‌که از دردهای ما اطلاع داشته باشد. دردهای قشر خبرنگار زیادند و درمان کم! نمیدانیم آیا این حق را داریم که از دردهایمان بنویسیم یا نه، با این حال فرصت خوبی است که از آلام خبرنگار بنویسیم، هر چند نمیدانیم گوش شنوایی هست یا نه.

 

اهالی رسانه در خیلی مواقع مظلوم واقع و حقشان پایمال شده و کوتاهترین دیوار موجود میشوند. گاه دیده شده که اگر مشکلی پیش بیاید، به سرعت انگشت اتهام به سمت خبرنگار نشانه می‎‎رود و اوست که باید جواب ندانمکاری برخی را بدهد. موضوعهایی رسانهای شده که برخی معتقدند خبرنگار نباید آنها را کار میکرده و یا بعضی وقتها شخصی صحبتی مطرح اما بعد آن را تکذیب کرده و خبرنگار متهم اصلی میشود.

 

سرانجام متوجه نشدهایم خبرنگاری جزو مشاغل سخت و زیانآور هست یا نه و کماکان این سوال ذهنمان را مشغول کرده است. بعضیها میگویند اگر بیمه خبرنگاری داشته باشیم جزو این گروه هستیم، که متأسفانه بیمه خبرنگاری نداریم. واژهای که برای ما به کار برده میشود جالب است "کارمند- خبرنگار" و هنوزم نمیدانم چهکارهام!

 

خبرنگارها در خیلی از مواقع باید "دادستان" باشند و هر کسی بخواهد کاری اجرا کند از طریق خبرنگار موضوع را رسانهای میکند، ولی در مواقع لزوم کسی نیست که دادِ خودشان را بستاند. "دادستانهایی" که فقط برخی در هنگام نیاز آنان را میبینند و وقتی کارشان تمام شد، دیگر او را با ما کاری نیست.

 

وقتی مطالب زیادی منتشر میشود که باب دل برخیهاست، خبرنگار وظیفهاش را ادا کرده اما وقتی یک موضوع انتقادی یا خلاف میل دوستان کار شود، بدون شک و در بهترین حالت انگ ندانستن الفبای خبرنگاری را نثارت میکنند و هزار تهمت دیگر!

 

در یک جعبه میوه همه خوب نیستند و شاید میوه بد هم وجود داشته باشد که قشر خبرنگار نیز چنین است و همه خوب نیستیم. لذا نباید همه را با یک چشم ببینند.

 

جایگاه خبرنگارها بسیار رفیع است شاید از لحاظ مالی، حقوق و مزایای این قشر خوب نباشد ولی عشق به اینکار دلیلی شده که در راستای پیشرفت، توسعه و اطلاعرسانی گام برداریم و بیخیال مشکلهای روزمره فقط به رسالتمان فکر کنیم و قلم بزنیم.

 

در واقع بهترین اتفاقی که می تواند اهالی حرفه ای رسانه را در این روز خوشحال کند رویدادهایی از این دست هستند:

کمی تعامل بیشتر سازمان ها و ارگان ها با خبرنگاران به عنوان چشم و گوش جامعه و افکار عمومی

عدم تبعیض و تمایز در نگاه به خبرنگاران و رسانه ها

عدم نگاه ابزاری به خبرنگاران

عدم تلاش برای محدود کردن فعالیت های خبری رسانه ها در چهارچوب رسالت و وظایف عرف خبرنگاری

استقبال از انتقاد و نگرش های متفاوت خبرنگاران با سازمان و یا شرکت

عدم تلاش برای خرید خبرنگاران با ابزار مختلف

احترام ویژه به خبرنگار به عنوان نماینده افکار عمومی

کمی همکاری بیشتر با خبرنگاران برای کسب اطلاعات صحیح

 

درد زیاد است که بیان همه آنها از حوصله این مطلب خارج است و نیاز به مثنوی هفتاد من کاغذ دارد. با این حال خبرنگارهای عزیز! تا حالا چند روز، روزتان بوده و چه تعداد مطالبی کار کردهاید که وجدانتان راحت بوده است؟ من که هنوز شک دارم خبرنگار باشم.

 

امیدواریم این روز مهم در جامعه رسانه ایران، هرساله سرآغاز بررسی روند تعامل سازمان ها و شرکت های ایران با خبرنگاران و ارزیابی میزان همراهی آنان با با روشنگری و جریان آزاد اطلاعات باشد، روزی که همه بدانیم یادبود در خور و فاخر این روز، به تبریک صرف نیست و ارزشگذاری ویژه آن در شناساندن ارزش ها و رسالت فعالیت ارزشمند خبرنگاران به جامعه و فراهم کردن شرایطی برای تسهیل فعالیت های خبرنگاران حرفه ای است.

 

سربازهای جنگ نرم! قلمتان مستدام، روزهایتان سبز و رسالتتان همیشگی باد.

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

روز خبرنگارسروآباداورامانات

نظرات کاربران :

خادم الشهدا جانباز اعصاب وروان وشیمیایی ذوالفقاربابایی [چهارشنبه 18 مرداد 1396 | 00:28] پاسخ

روز خبرنگاررابه خبرنگاران این رسانه مبارک باد موفق باشید

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر