یکشنبه 1 مرداد 1396 / 10:04|کد خبر : 1787|گروه : اجتماعی

چه باید کرد های اعضای شورای شهر / دکتربرهان ولدبیگی

چه باید کرد های اعضای شورای شهر / دکتربرهان ولدبیگی

تدوین “سند چشم انداز شهر” با مشارکت شهروندان. لازم است تا از مردم در مورد “آینده شهر خود” پرسش شود و به آنها اجازه داد تا نظرات خود را در این باره بیان کنند.

به گزارش اورامانات، انجام تحلیل موسوم به SWOT برای شناسایی “نقاط قوت” ،”نقاط ضعف”، “فرصت ها” و “تهدید ها”. شناسایی “منافع محلی” و پاسداری از آنها. این منافع میتواند “کالبدی” و “معنوی” باشند. (مثلا “اثری تاریخی”، یک “ثروت مادی” است اما “آداب و رسوم محلی”، نوعی “ثروت معنوی” میباشد). “بازیهای قدیمی کودکانه” و “خوراکی ها و لباس های محلی ” مثالهای دیگری هستند که میتوانند موجب شهرت یک شهر یا یک روستای شده و به “توسعه پایدار” آنجا کمک نمایند.

تلاش شود تا پس از شناسایی”نقاط ضعف محل” ، آنها را کاهش داده و “تهدیدها” را هم به فرصت تبدیل کرد.

پس از تدوین “سند چشم‌انداز ” و انجام “سوات” ، نوبت به تهیه “بیانیه ماموریت” میرسد که پس از مشورت با گروههای مردمی مختلف، نوشته شده و به اطلاع همگان خواهد رسید.

در اختیار داشتن “بانک اطلاعات شهر”. باید دانست که دقیقا چند نفر در شهر زندگی کرده و خصوصیات آنها چیست؟ چه تعداد از جمعیت باسواد و دانشگاه رفته است و تخصص های هر کدام چیست؟ در هر خانه چه کسانی زندگی می کنند؟ لازم است نقشه خانه ها و اماکن عمومی را در دست داشت.

تدوین” برنامه توسعه محلی”. برای انجام این کار لازم است از مشارکت و همکاری بخش خصوصی و عمومی به خوبی استفاده شود.

داشتن نگاه “دارایی مبنا”و نه” نیاز مبنا”. لازم است به “داراییها و ثروت” شهر و نه “مشکلات و نیازهای بی انتها” توجه شود. “برنامه ریزی” باید بر اساس دارایی ها و نقاط قوت انجام شده و تلاش شود بر اساس آنها، نیازهای شهر را رفع نمود.

شناسایی و شناساندن فرصت های سرمایه گذاری و جذب کسب و کار در اجتماع محلی. یادمان باشد که سرمایه در دنیای امروز شناور بوده و به دنبال فرصت های خوب میگردد. لازم است تا از این فرصت استفاده شود و دارایی و سرمایه جدید را به اجتماع محلی وارد کرد

در اولویت قرار دادن “پیاده محوری” و پرهیز از “خودرو محوری” در شهر نباید اجازه داد تا زندگی و حیات اجتماعی به سبب تسلط خودرو از میان برود. “فضای انسانی یعنی فضایی که در آن امکان تعامل نزدیک و رودروی انسان ها وجود دارد، میتوان سلام کرد و احوالپرسی نمود. بچه ها در این فضاها می توانند بدوند و بازی کنند و ترسی نداشته باشند. اگر به “خودرو” میدان داده شود ، تمام این فضا را نابود کرده، در اختیار خود گرفته و در نتیجه “سلامتی” و “امنیت” شهروندان در معرض خطر قرار خواهد داد(ادامه دارد).

گردآوری و ویرایش : دکتر برهان ولدبیگی                                                     

منبع: پاوه پرس

 

انتهای خبر/

برچسب ها :

شورای شهرسروآبادچشم انداز شهراورامانات

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار