پنجشنبه 29 تیر 1396 / 14:12|کد خبر : 1783|گروه : اقتصادی

گزارش اختصاصی اورامانات:

مردی که برای امرار معاش دست به دامن شیره گیاه گَوَن می شود

مردی که برای امرار معاش دست به دامن شیره گیاه گَوَن می شود

کاک علی یعقوبی بیش از 20 سال است که چندین ماه از سال را در ارتفاعات روستای بیساران با طاقت و حوصله امورات زندگی را فروش شیره گیاه گَوَن می گذراند.

 به گزارش خبرنگار اورامانات، شهرستان سروآباد از مناسب ترین اقلیم ها برای تولید و پرورش گیاهان دارویی محسوب می شود. گیاهان دارویی یکی از استعدادهای شهرستان برای توسعه و پیشرفت در مسیر اقتصاد مقاومتی است. وجود این مزیت ها به اضافه تقاضای رو به رشد برای مصرف گیاهان دارویی موجب شده است که این حوزه از ظرفیت های بالایی برای اشتغالزایی و صادرات برخوردار شود. محصولات گیاهی باید در قالب های جدید به مردم ارائه شوند. مثلا پاستیل محصولی است غیر طبیعی که سرشار از مواد افزودنی است و برای رشد کودکان بسیار مضر است. ما با استفاده از دستگاه های صنایع تبدیلی می توان پاستیل های طبیعی با استفاده از زردآلو، هلوو غیره  تولید کنیم.

 

ظرفیت‌های اقتصادی گیاهان دارویی با توجه به تنوع گیاهان دارویی سروآباد جزء برترین گیاهان دارویی استان کردستان محسوب می شود با توجه به اینکه نظام سلامت کشور به طب سنتی به عنوان یک دانش بومی باید نگاه کند و از نیروهای انسانی فعال در این حوزه و دارای تخصص و صاحب نظر استفاده شود، زیرا این افراد سرمایه‌های انسانی هستند. از طرفی هم باید وزارت‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت راه را برای راه‌اندازی صنایع و کارگاه‌های کوچک خرد فرآوری گیاهان دارویی باز کنند که این یک فرصت برای ایجاد اشتغال و حتی از نوع خانگی  باشد.

 

شهرستان سروآباد به علت پوشش گیاهی گسترده و متنوعی که دارد، می‌تواند به عنوان قطب تولید گیاهان دارویی در استان  مطرح شود و در زمینه اقتصاد مقاومتی می‌توانیم در پرورش و تولید گیاهان دارویی وارد شده و  با ایجاد کارگاه های فصلی بسته بندی و فرآوری محصولات گیاهان  دارویی، باغی  می توان تا حدودی به رونق اقتصادی منطقه کمک کردو محصولات روستاییان در مناطق گرشگری این شهرستان به قیمت مطلوب به فروش برسد با عملیاتی شدن اقدامات حمایتی وعملی  مسئولان از کارآفرینان به توسعه و رونق اقتصادی منطقه کمک شایانی شود.

 

اما در این میان روستای بیساران از توابع شهرستان سروآباد و اهالی آن در این فصل از سال برای امرار معاش و تامین مایحتاج خانواده دست به دامن گون سخاوتمند می شوند.

 

کاک علی یعقوبی از جمله کسانی است که در این فصل از سال تا رسیدن فصل سرما در مراتع و کوه های اطراف بیساران به جمع آوری شیره درختچه گون مشغول است و به قول خودش رزق و روزی اش از هر کار دیگری با عزت تر و پر برکت تر است.

مردی که برای امرار معاش دست به دامن شیره گیاه گَوَن می شود  مردی که برای امرار معاش دست به دامن شیره گیاه گَوَن می شود

کاک علی 70 سال سن دارد و دارای 5 فرزند است و حدود 20 سال است که با شیره گون 5 امورات زندگی اش را می گذراند در گفتگو با خبرنگار ما در مورد سختی و طاقت فرسا بودن این کار می گوید و اینکه چقدر باید منتظر بماند تا مقداری شیره گون جمع آوری و در بازار به فروش برساند.

به گفتی وی: کتیرا صمغ و شیره ی گیاهی به نام “گون” است که گونه های مختلفی دارد که به صورت درختچه یا گیاهان علفی چند ساله و یکساله می باشند.

مردی که برای امرار معاش دست به دامن شیره گیاه گَوَن می شود  مردی که برای امرار معاش دست به دامن شیره گیاه گَوَن می شود

گویا این گیاه یا درختچه بیش از 200 گونه دارد که بیشتر در مناطق استپی و کوهستانی کشور عزیزمان ایران می روید. کتیرا صمغی است که از ساقة گون گرفته می شود. این صمغ خود بخود و یا معمولاً بر اثر شکافی که به ساقة گون وارد می شود جاری می گردد و پس از مدت کوتاهی خشک می شود که آن را جمع آوری کرده و به دو صورت عمده در بازار عرضه می کنند. شروع بهره برداری معمولاً از اواخر فصل بهار است تا اوایل شهریور ماه ادامه دارد.

مردی که برای امرار معاش دست به دامن شیره گیاه گَوَن می شود    مردی که برای امرار معاش دست به دامن شیره گیاه گَوَن می شود

وی درباره نحوه گرفتن شیره گون این گونه از تجربیاتش می گوید: ابتدا اطراف ساقه گون را خالی می‌کنند و سپس با تیغ‌های مخصوصی برش موازی با ساقه (موازی با آوندهای آبکش) ایجاد می‌کنند. شیره گون (کتیرا) پس از چند روز به مرور بر اثر برشی که به ساقه وارد شده به بیرون تراوش می‌کند و شیره در معرض نور آفتاب، آب خود را از دست می‌دهد و سفت می‌شود.

وی ادامه می دهد: بیست روز پس از برش به جمع آوری کتیرا می‌پردازیم و این عمل را مجدداً تکرار می‌کنیم. کتیرا به دو نوع مفتولی و خرمنی تقسیم می‌شود، یک نوع کتیرای زرد است که مانند تارها و یا نوارهای پیچیده و دودی شکل است و نوع دیگر کتیرای سفید است که به کتیرای صدفی و یا کتیرای خوراکی که به شکل پارچةعریضی به رنگ سفید صدفی می باشد.کتیرا به لحاظ اقتصادی و همچنین به لحاظ مواد مصرف دارویی و صنعتی اهمیت بسیاری دارد.

مردی که برای امرار معاش دست به دامن شیره گیاه گَوَن می شود   مردی که برای امرار معاش دست به دامن شیره گیاه گَوَن می شود

کاک علی که شیره صدفی را پرفروش تر و مرغوب تر از گونه دیگرش می پندارد که در بازار یک کیلوی آن را مبلغی حدود 200 هزار تومان می خرند و ادامه می دهد: کتیرا در نیمه دوم تابستان از گیاه دو ساله بهره برداری می شود؛ برای این کار، خاک اطراف یقه گیاه را تا عمق پنج سانتی متر خالی می کنند و در قسمت بدون حفاظ با یک چاقوی تیز، شکاف طولی ایجاد کرده سپس با قطعه چوبی شبیه گوه با فشار، شکاف را باز می کنند تا صمغ به راحتی بیرون بیاید.

به گفته علی یعقوبی چندین نفر از اهالی روستای بیساران که بزرگترین روستای استان کردستان و غرب کشور است در این فصل از سال در گذشته غالبا به این کار مشغول بوده اند اما بدلیل سختی کار و طاقت و حوصله ای که شیره گیاه گون به آن نیاز دارد کمتر کسی منتظر نتیجه ثمر می شود و در حال حاضر مردم و اهالی این روستا مشاغل دیگر را به این شغل طاقت فرسا ترجیح می دهند.

مردی که برای امرار معاش دست به دامن شیره گیاه گَوَن می شود    مردی که برای امرار معاش دست به دامن شیره گیاه گَوَن می شود

خواص درمانی و روش مصرف کتیرای زرد

در گذشته های نه چندان دور که شامپوهای امروزی وجود نداشت، مردم آن روزگاران از موادی مانند سدر و کتیرا برای شستشو و همچنین تقویت موهای سر خود استفاده می کردند که بد نیست اشاره ای در ادامه به روش مصرف و همچنین خواص درمانی آن داشته باشیم.

تقویت کننده موهای خشک : مقدار یک قاشق مرباخوری کتیرای زرد را پس از آسیاب کردن با یک استکان آب مخلوط و هم بزنید به مدت 1 الی 2 ساعت به حال خود رها کنید تا کاملا آب را جذب کرده و آماده شود مقدار یک سر شیشه از شامپویی که به صورت روزانه برای شستشوی سر استفاده می کنید به کتیرای آماده شده اضافه کرده و در حمام سر خود را با مخلوط بدست آمده بشویید این ترکیب یکی از بهترین شوینده ها برای موهای خشک است.

تقویت کننده موهای معمولی و چرب : مقدار 2 قاشق سدر را با 1 قاشق کتیرای آسیاب شده مخلوط و با 1 لیوان آب هم بزنید به مدت 1 الی 2 ساعت به حال خود رها کنید تا کاملا آب را جذب کرده و آماده شود مقدار یک سر شیشه از شامپویی که به صورت روزانه برای شستشوی سر استفاده می کنید به کتیرای آماده شده اضافه کرده و در حمام سر خود را با مخلوط بدست آمده بشویید این ترکیب یکی از بهترین شوینده ها برای موهای چرب است.

خواص درمانی و روش مصرف کتیرای صدفی

ضد سرفه و خلط آور : کتیرا که برای درمان سرفه های خشک و حتی برای صاف نمودن صدا دارای سابقه طولانی در طب سنتی است و در بسیاری از موارد به همراه ترکیباتی برای درمان گلو درد و سرفه های خشک مورد مصرف قرار گرفته است. مقداری کتیرا را در آب جوش یا شیر بز مخلوط کرده و پس از حل شدن در آب میل شود.

روده و معده : با روغن کاری روده ها مانع از طولانی شدن زمان توقف مدفوع در روده می شود برای این کار کافی است مقداری کتیرا را در آب به مدت 1 ساعت خیس کرده پس از طی شدن این مدت قبل از هر وعده غذایی میل نمایید.

عفونت و دندان درد : مقداری از کتیرای برگ را روی محل درد قرار داده و نگهدارید این عمل حتی باعث باز شدن محل عفونت در لثه و جذب و در نهایت درمان عفونت دندان می شود.

روش تهیه ژل کتیرا برای حالت دادن مو : مقدار 5 گرم کتیرا صدفی را به همراه یک لیوان آب جوش هم بزنید تا کاملا آب را جذب و سفت شود سپس ژل بدست آمده را پس از خنک شدن داخل پمپ و یا بطری خالی بریزید و به دفعات استفاده کنید.

نکات مهم

در هنگام خرید کتیرا به تمیزی و رنگ شفاف آن دقت کنید. این رنگ هر چه سفید تر و شفاف تر باشد از نظر قیمت گران تر بوده و دارای کیفیت بالاتری نیز هست.

با توجه به این که ژل تهیه شده از کتیرا و آب ممکن است پس از مدتی خراب شود، بهتر است اولا آن را دور از گرما نگه داشت و ثانیاً اگر پمپ خالی در دسترس دارید که قبلا از ژل کتیرا پر بوده و حالا خالی شده است ژل تهیه شده را داخل پمپ ریخته و استفاده نمایید تا هوای کمتری به آن رسیده و در نتیجه مدت زمان بیشتری بتوان ار آن نگهداری و استفاده کرد .

هر چه مقدار آب بیش تری به کتیرا اضافه شود، محلول به دست آمده دارای غلظت کم تری خواهد شد.

برچسب ها :

شیره گیاه گونکتیرادرخت گونبیسارانعلی یعقوبیسروآباداورامانات

نظرات کاربران :

نوری شهابی [جمعه 30 تیر 1396 | 10:07] پاسخ

دست مریزاد... عالی

علی [شنبه 31 تیر 1396 | 09:19] پاسخ

سلام و عرض ادب
آیا باین کار، به خود گون آسیب نمی رسد یعنی خود گون خشک نمی شود؟

پاسخ مدیریت :
با سلام
کاربر گرامی همانگونه که در این گزارش آمده است جوی کاران یا همان کتیرا کاران از شیره ی گیاه گَوَن که در نتیجه یک شکاف کوچک در پوست گَوَن بدست می آید استفاده می کنند و این شغل آبا و اجدادی اهالی این منطقه بوده است پس اگر این افراد با آسیبی جدی که منتج به خشک شدن درختچه گَوَن میشد مواجه میشدند قطع به یقین تا کنون نسل این درختچه منقرض شده بود
با تشکر از شما امیدوارم که پاسخ غیرکارشناسانه مدیریت سایت شما را قانع نموده باشد.

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار