شنبه 24 تیر 1396 / 11:38|کد خبر : 1773|گروه : فرهنگی

درسی از ایثار در روستاهای سروآباد:

درسی از ایثار در روستاهای سروآباد/وقتی معلم، مدرسه را به خانه شاگردش می برد

درسی از ایثار در روستاهای سروآباد/وقتی معلم، مدرسه را به خانه شاگردش می برد

فداکاری و ایثارگری معلمان برای ادامه تحصیل دانش آموزان در هر شرایطی یکی از زیباترین جلوه‌های تعلیم و تربیت و حکایت مردانیست که سرمشق زندگی‌شان صبر و مقاومت، ایثار و مهربانی است.

به گزارش خبرنگار اورامانات، سال‌هاست که اخبار متعددی از فداکاری معلمان می‌شنویم. اما کمتر کسی است که «فواد محمدی» مدیر نمونه ی مدرسه متوسطه اول روستای چشمیدر و ساکن روستای کرآباد را که سالهاست با فداکاری و از خود گذشتگی پس از تدریس و تعلیم در روستای چشمیدر که در حدود 20 کیلومتری روستای محل سکونتش یعنی کرآباد واقع شده با فرزندانش برای تدریس به خانه ی دیگری و نزد دانش آموز خانه نشین دیگری در روستای محل سکونتش می رود.

اینجا فداکاری را با تمام وجود می توان لمس کرد/معلم کُمار مدرسه را به خانه اش آورد اینجا فداکاری را با تمام وجود می توان لمس کرد/معلم کُمار مدرسه را به خانه اش آورد

از خودگذشتگی این آقا معلم نه فقط بر روی برگه های املا و نقاشی کودک داستان ما بلکه در قلب‌های این اهالی ثبت شده است و هیچ‌گاه فراموش نمی‌شود.

 

آرزوهای کُمار نونهال قصه ما که اهل روستای کرآباد از توابع شهرستان سروآباد که به بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان مبتلا شده و به گفته پدرش از شش ماهگی تا کنون تحت نظر پزشک معالج بوده در نقاشی هایش نهفته است و البته کودکی اش که در آنها جایی ندارند.

اینجا فداکاری را با تمام وجود می توان لمس کرد/معلم کُمار مدرسه را به خانه اش آورد  اینجا فداکاری را با تمام وجود می توان لمس کرد/معلم کُمار مدرسه را به خانه اش آورد

مادر کُمار که از سنگینی صدایش می توان اندوه پنهانی را یافت و همچنان با امید به آینده تلاش می کند تا فرزند دلبندش را از نواقص خدادادیش مبری سازد می گوید تا کنون سه بار دست و پای کُمار شکسته است و اصلاً قادر به بیرون رفتن از خانه نیست و همه کارهایش را در منزل انجام می دهد به طوری دیگر فکر مدرسه رفتنش را از سرمان بیرون آورده ایم و به فکر گرفتن معلم خصوصی افتادیم و این تصمیم هم چندان پایدار نبود چراکه معلم های خصوصی تاب این راه روستایی صعب العبور و بُعد مسافت را نداشتند.

 

پدر کُمار می گوید از شش ماهگی چندین عمل سنگین را بعد از عمل پای چپش پیش روی داریم و درمانده بودیم که برای ادامه تحصیل فرزندمان که همکلاسی هایش با ذوق و شوق برای رفتن به مدرسه حاضر می شدند چکار کنیم.

 

وی ادامه می دهد: تا اینکه فرشته ای پیدا شد بله معلم کُمار کسی نبود به جز آقای فواد محمدی که علارغم سختی راه و بعد مسافتش تا روستای دیگر اما این سختی و خستگی راه را به جان می چشید و به صورت داوطلبانه و بدون هیچگونه چشم داشتی به همراه دو فرزندش به خانه ما برای تحصل کُمار آمد.

اینجا فداکاری را با تمام وجود می توان لمس کرد/معلم کُمار مدرسه را به خانه اش آورد اینجا فداکاری را با تمام وجود می توان لمس کرد/معلم کُمار مدرسه را به خانه اش آورد

بله راشیتیسم یا نرمی استخوان، کُمار را در چهار دیواری خانه محصور کرده بود و با وجود راه روستایی صعب العبور و سخت و استخوان هایی نرم و شکننده جای امیدی نمانده بود تا اینکه اینگونه شد که قدم های زندگی اش به همراه پدر و فرزندانش(معلم) رنگ امید گرفت.

 

معلم کُمار می گوید: قبل از اینکه من به اینجا بیایم معلم قبلی اش به اسم فرهاد رحمانیان نیز برای ادامه تحصیل کُمار در خانه تلاش خودش را کرده بود و مانند دو ماهه اول من تلاشش بیفایده بود تا اینکه تصمیم گرفتم و فرزندان دو قلو به اسم سراج و معراج را هم برای آموزش به خانه کُمار  بیاورم که اتفاقا خوب جواب دادو شکر خدا کومار روز به روز پیشرفت بهتر و روبه افزون تری داشت تا جایی که تا کنون کومار کلاس سوم را با موفقیت به پایان رسانیده است و برای پایه چهارم نیز ثبت نام نموده.

اینجا فداکاری را با تمام وجود می توان لمس کرد/معلم کُمار مدرسه را به خانه اش آورد

اینجا فداکاری را با تمام وجود می توان لمس کرد/معلم کُمار مدرسه را به خانه اش آورد

اینجا فداکاری را با تمام وجود می توان لمس کرد/معلم کُمار مدرسه را به خانه اش آورد

بعضی وقت های ایثار را نمی توان هیچ گونه معنا کرد  قصه زندگی کُمار  مصداق این شعر است

« خدا گر زحکمت ببندد دری     ز رحمت گشاید در دیگری»

 

اما فداکاری های معلمان فقط به این یک مورد ختم نمی شود در طول سال‌های گذشته معلمان بسیاری بودند که بدون هیچ چشم‌داشتی در سخت‌ترین و دشوارترین لحظات تصمیم‌گیری با ایثار جان، آفریننده باشکوه‌ترین جلوه‌های معلمی شدند. از كردستان تا سيستان و از آذربايجان تا خوزستان، از خراسان تا فارس و هرمزگان همه اين سرزمين مهد پرورش انسان های بزرگي است كه تاريخ به آنها افتخار مي كند.

 

این موارد تنها مواردی محدود از ایثارگری و گذشت معلمان است که این روزها چون ستاره ای در آسمان تعلیم و تربیت می درخشند.

 

انگار قصه فداکاری معلمان پایان یافتنی نیست و حالا خبر درگذشت معلم فداكار سيستانی كه رسانه ای شد ياد همه معلمان فداكاری زنده شد كه در همه حال معلمي مي كنند و هميشه ثابت می كنند فداكاری آنها تنها محدود به كلاس درس نمي شود، معلماني كه جان خود را از دست مي دهند تا دانش آموزانشان زنده بمانند.

 

در جدول زیر فداکاری برخی معلمان که در خبرگزاری های رسمی انتشار یافته، آمده است:

 

ردیف

نام

نام خانوادگی

استان

تاریخ

شرح فداکاری

1

زهرا 

معافی

قزوین

سال تحصیلی 93

نجات 40 دانش‌آموز از مسمومیت شدید حاصل از گازگرفتگی و خودش منجر به مسمومیت شد و پس از یک هفته درمان به محل خدمت بازگشت.

2

فاطمه

مولوی

همدان

اردیبهشت 94

نجات دانش‌آموز از کانال آب رودخانه و جلوگیری از غرق شدن شد و منجر به بی‌هوش شدن خودش در رودخانه و نجات او توسط فرد دیگری شد.

3

هاجر

مفیدی محمودآبادی

خراسان رضوی

سال تحصیلی 93

با وجود شکستگی پا و مرخصی استعلاجی به دلیل نبود معلم جایگزین 3 ماه آخر سال به دانش‌آموزانش در منزل خود درس داد.

4

علیرضا

هادی نژاد

یزد

93-94

به دلیل قرار گرفتن دبستان توحید در 90 کیلومتری مرکز استان، دانش‌آموز معلول را خودش به کلاس درس می برد و همچنین مسئولیت امور شخصی، آموزشی، پرورشی و بهداشتی دانش‌آموز در مدرسه را خودش به عهده داشت.

5

عسگر

زاهدانزانی

اردبیل

-

نجات دو دانش‌آموز از غرق شدن در رودخانه

6

مهری

عندالله

تهران

از سال 92

باوجود داشتن بیماری سرطان و انجام 4 عمل جراحی طی دو سال گذشته همچنان در کلاس درس حاضر می‌شود

7

سیاوش 

صالحی

خوزستان

-

نجات دانش‌آموز از سیل شهر ایذه

8

علیرضا 

شفیعی

اصفهان

-

نجات مصدومین تصادف، نجات دانش‌آموز بیهوش شده و نجات دانش‌آموز بیمار قلبی

9

عبدالله

اسلامی

چهارمحال بختیاری

سال تحصیلی 94

ساخت یک آموزشگاه  با 15 کلاس با نام دبیرستان متوسطه یک (مهین کریمی) به نام همسر مرحومش که فرهنگی بود.

10

ریحانه

بهشتی

خراسان رضوی

مهر 94

این معلم ورزش پس از فوت ناگهانی، اعضای بدنش اهدا شد و به چند نفر جان دوباره بخشید.

11

شبو

یوسفی

کردستان

-

نجات دانش‌آموزان از آتش‌سوزی، تهیه کتاب، وسایل مدرسه، پوشاک، عینک و صبحانه دانش‌آموزان بی‌بضاعت، کمک به ادامه تحصیل دانش‌آموزان دارای بیماری‌های خاص، کمک نقدی و غیرنقدی به خوابگاه مدرسه و جذب دانش‌آموزان روستاهای اطراف برای ادامه تحصیل و تحت پوشش قرار دادن دانش‌آموزان یتیم.

12

انیس

شاه رحمانی

یزد

از سال 90

مراقبت از 11 کودک بدسرپرست و بی‌سرپرست با هزینه شخصی و تلاش برای جلب حمایت خیرین، 24 سال خدمت به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه.

13

کاظم

صفرزاده

لرستان

مهر 93

یکی از دانش‌آموزان مدرسه عشایری شبانه‌روزی امام جعفر صادق(ع) ویسیان دچار جراحت شدید در ناحیه پا شد و نیازمند اقدامات درمانی بود. معلم این مدرسه با خودرو به همراه دانش‌آموز مجروح و دو نفر دیگر از دانش‌آموزان عازم مرکز درمانی می‌شوند اما متاسفانه به دلیل کمبود امکانات، مرکز درمانی این منطقه نمی‌تواند وضعیت دانش‌آموز مجروح را بهبود بخشد و بنابراین معلم این دانش‌آموزان با وجود بارندگی شدید تصمیم می‌گیرد دانش‌آموز مجروح را برای درمان به بیمارستان خرم‌آباد انتقال دهد اما در مسیر خودرو این معلم فداکار در سیل گرفتار شد و هر چهار سرنشین خودرو جان خود را از دست می‌دهند.

14

علی

بهاری

اردبیل

شهریور 92

برای نجات جان دانش‌آموزش نیمی از کبد خود را به وی اهدا می‌کند.

15

معصومه 

خوش کام

تهران

-

پس از عمل جراحی دیسک کمر با وجود تجویز پزشک به استراحت مطلق با تخت بیمارستان در کلاس درس حضور یافت و به کار خود ادامه داد.

16

مرتضی 

اصغری

آذربایجان شرقی

از سال 90

5 سال به طور رایگان برای تدریس به خانه دانش آموز بیمارش مراجعه کرد و همچنین روند درمان وی را نیز پیگیری می‌کرد.

17

کاظم 

جعفری

آذربایجان غربی

-

هزینه حج خود را برای درمان دانش‌آموزش که مبتلا به سرطان بود اهدا کرد.

18

ثریا

مطهرنیا

کردستان

اردیبهشت 94

شناسایی و حمایت از 90 دانش‌آموز و تامین هزینه درمان، شناسایی 220 دانش‌آموز بی‌بضاعت و پرداخت 60 مورد کمک هزینه، پیگیری 42 مورد جراحی فوق تخصصی برای دانش‌آموزان تا انجام کامل درمان و تحت پوشش قرار دادن دانش‌آموزان نیازمند جراحی‌های ترمیمی استان

19

احسان 

موسوی

کرمان

از سال 92

با هزینه شخصی خود دانش‌آموزی را که از ناحیه پا دچار شکستگی شده بود به عرصه تعلیم و تربیت بازگرداند.

20

شکرعلی

فرزاد

کهیلویه بویر احمر

آذر 93

مدیر یکی از هنرستان‌های شبانه روزی که بر اثر سکته مغزی جان خود را از دست داد و با رضایت اعضای خانواده 9 عضو بدن وی به 7 بیمار نیازمند اهدا شد.

21

ادهم

مظفری

کردستان

-

براي نجات يكي از شاگردانش خود را به داخل رودخانه اي خروشان انداخت و بعد از اينكه جان دانش آموزش را نجات داد خود در آب غرق شد.

22

محمدعلی

محمدیان

کردستان

بهمن 92

زماني كه متوجه بيماري شاگردش و ريزش موي او شد موهاي سرش را تراشيد و با اين فداكاري خود نگذاشت روحيه شاگردش بر اثر اين بيماري ضعيف شود.

23

فاطمه

مولوی

همدان

اردیبهشت 94

در اقدامی شجاعانه جان دانش‌آموزش را که به داخل آب افتاده بود، نجات داد و پس از مدتی، خود نیز با تلاش فراوان از رودخانه خارج شد.

24

غلامرضا

توبک

خراسان شمالی

اردیبهشت 93

معلمی که 15 دانش‌آموز دبستانی را برای کوهپیمایی به اردوی خارج از مدرسه برده بود، هنگامی که ماری سمی قصد حمله به دانش‌آموزان را داشت خود را به روی مار پرتاب کرد و مار سمی او را نیش زد.

 
انتهای خبر/
برچسب ها :

معلم فداکاراز خود گذشتگی معلمینسروآبادهوراماناتروستای کرآبادروستای چشمیدر

نظرات کاربران :

؟؟؟؟؟؟؟؟ [یکشنبه 25 تیر 1396 | 13:42] پاسخ

درود.په ی.کاک.فواد.محمدی.
سلام.په ی.کاک.فواد.محمدی.عزیز

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار