یکشنبه 18 تیر 1396 / 18:35|کد خبر : 1764|گروه : اجتماعی

شنا با چاشنی بیماری و طعم مرگ /جوانان سروآبادی در حسرت استخر شنا

شنا با چاشنی بیماری و طعم مرگ /جوانان سروآبادی در حسرت استخر شنا

هر ساله تعدادی از جوانان و نوجوانان بر اثر غرق شدن در آب رودخانه‌ها و نهرهای عمیق جان خود را از دست می‌دهند که استخرهای شنا می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند.

به گزارش خبرنگار اورامانات، در شهرستان سروآباد و به خصوص در این فصل از سال به علت گرمای هوا، نیاز است که افراد در طول روز چندین بار استحمام کنند و یا اینکه برای ساعتی به آب‌تنی در استخر بپردازند.  جوانان در این فصل گرم سال به رودخانه‌ها و برخی از کانال‌های آبیاری و نهرهای روی می‌آورند و ساعت یا ساعاتی از روز را در کنار این رودخانه به شنا و تفریح می‌پردازند. در غالب شهرهای استان استخرهایی برای استفاده جوانان و نوجوانان وجود دارد ولی در شهر ما در کنار نبود استخر، از دیگر امکانات و فضاهای تفریحی هم خبری نیست.

 

با وجود خیل مشتاقان به ورزش شنا، نوجوانان و جوانان سروآبادی در فصل داغ تابستان به علت نداشتن استخر به ناچار خود را برای شنا به کانال‌های غیر بهداشتی آب، رودخانه‌ ی سیروان و آبگیرها می‌رسانند که این مسئله می‌تواند همانند سال‌های گذشته و غرق شدن چند جوان در قسمت های مختلفی از رود سیروان و دریاچه زریوار مریوان و سایر خطرات ناشی از شنا در محیط خطرناک را ایجاد کند و هیچ وقت قابل جبران نخواهد بود.

 

از یک سو جوانان، نوجوانان و بزرگسالانی که در اینگونه آبها شنا می‌کنند، مورد تهدید آلودگی‌ها و بیماری‌های ناشی از آن قرار دارند و از سوی دیگر هم خزندگان سمی از جمله عقرب و مار تهدیدی برای سلامت آنان است و می‌تواند خطرساز باشد.

 

این مسئله از زاویه دیگر هم علاقه و استعداد افرادی را نمایان می‌کند که با چنین وضعیتی به شنا می‌پردازند و ایجاد زیرساخت‌های لازم می‌تواند انگیزه آنها را در سطح قهرمانی در این رشته رقم بزند.

 

عدم آشنایی با فنون شنا یکی از مهمترین عواملی است که در غرق شدن جوانان و نوجوانان در رودخانه‌ها و کانال‌های تاثیر دارد و شنا کردن در جاهای عمیق این آبها باعث می‌شود که حوادث تلخی را شاهد باشیم که خانواده‌های زیادی را داغ‌دار می‌کنند.

 

سرعت بالای حرکت آب باعث می‌شود تا برخی از این افراد که فنون شنا را به خوبی نیاموخته‌اند در مسیر حرکت آب قرار بگیرند و در جاهای پر عمق رودخانه یا کانال‌های آبیاری غرق شوند و ساعت‌ها جستجو برای یافتن آنها بی‌نتیجه باشد و بالاخره در آبهای پائین‌دست، جسم بی‌جان آنها یافت شود.

 

یکی از این نوجوانان درباره محاسن شنا و آبتنی در رودخانه و جاهای عمیق می گوید: هم سن و سالهای ما به خاطر نداشتن سرگرمی در قهوه خانه و اماکن ناجور اوقات خود را می گذرانند اما یکی از فایده های رودخانه آن است که ساعاتی را با دوستان خودمان را اینجا سپری می‌کنیم.

 

وی به غرق شدن تعدادی از جوانان و نوجوانان سروآبادی در همین رودخانه ی سیروان اشاره کرد و افزود:متاسفانه برخی از افراد به علت عدم آگاهی از عمق و سرعت آب این رودخانه در آن غرق می شوند و خانواده‌های زیادی را به همراه خود داغدار می کنند.

 

یکی دیگر از این جوانان می گوید: با وجود اینکه مسئولین می دانند که ما جوانان بالاخره برای تفریح و آبتنی به این رودخانه می آییم اما هیچگونه تابلوی خطری در هیچ نقطه ای از این رودخانه و یا تابلوهای هشدار دهنده برای ممنوعیت شنا نصب کرده اند و مردم نیز بر این باورند که در صورتی که حفاظ یا تابلوی هشدار دهنده در کانالهای بزرگ و عمیق نصب شود از خطرات ناشی از غرق شدگی شناگران تا حدودی جلوگیری خواهد کرد.

 

هر چند خطرات شنا در این رودخانه‌ها بارها اطلاع‌رسانی شده ولی نبود فضاهای تفریحی و کمبود استخرهای شنا باعث می‌شود تا جوانان و نوجوانان به این سمت کشیده شوند و بعضا جان خود را از دست بدهند.

 

می‌طلبد که مسئولان اهتمام بیشتری برای توسعه زیرساخت‌های تفریحی قشر جوان داشته باشند تا هم شاهد بروز چنین حوادث ناگواری نباشیم و هم اینکه از روی آوردن این جوانان و نوجوانان پاک به بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی جلوگیری شود.

شنا با چاشنی بیماری و طعم مرگ /جوانان سروآبادی در حسرت استخر شنا

شنا با چاشنی بیماری و طعم مرگ /جوانان سروآبادی در حسرت استخر شنا

شنا با چاشنی بیماری و طعم مرگ /جوانان سروآبادی در حسرت استخر شنا

شنا با چاشنی بیماری و طعم مرگ /جوانان سروآبادی در حسرت استخر شنا

شنا با چاشنی بیماری و طعم مرگ /جوانان سروآبادی در حسرت استخر شنا

با تشکر از آقای آرام محمودی برای ارسال برخی از تصاویر

انتهای خبر/

 

 

برچسب ها :

نبود استخراستخر شناشهر سروآبادرود سیروانشنا در رودخانهاورامانات

نظرات کاربران :

شهروند [یکشنبه 18 تیر 1396 | 23:42] پاسخ

دوستان بیخال مسئولین شوید چون هیچ کدام بومی و ساکن سروآباد نیستند و برای آنها مهم نیست که این بچه ها کوچک بدلیل بی مسولیتی و بی لیاقتی آنها در چنین آبی شنا می کنند ؛ فقط شرمنده این بچه ها در محضر خداوند باشند ، چون فقط بدنبال پست و مقام هستند و در دیدن این صنحه ها کور شده اند. و حالا حرف بزنی همدیگر را متهم می کنند توکه ۆجدان داری کاری کن ای کسی همه خبر ها را دنبال میکنی

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر