چهارشنبه 14 تیر 1396 / 10:53|کد خبر : 1758|گروه : اجتماعی

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سروآباد:

اجرای طرح پرورش گاو شیری نژاد سیمنتال در روستاهای سروآباد

اجرای طرح پرورش گاو شیری نژاد سیمنتال در روستاهای سروآباد

قاسمی نژاد گفت: با توجه به تولید گوشت و شیر بالا ، مقاومت در برابر بیماریها، کم توقع بودن ، ضریب تبدیل بالا و افزایش وزن روزانه گوساله پرواری حدود(1000تا 1400 گرم) نژاد گاو سمینتال مورد توجه دامداران شهرستان قرار گرفته است .

به گزارش خبرنگار اورامانات، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان سروآباد هدف از پرورش نژاد گاو دو منظوره سیمنتال را افزایش تولیدات دامی(گوشت و شیر) و تداوم پرورش گاو در روستاها تلقی کرد و گفت:  با توجه به آب وهوای مساعد و شرایط جوی منطقه، شهرستان سروآباد مکان مناسبی جهت پرورش این نژاد میباشد .

 

مجید قاسمی نژاد افزود: این نژاد با توجه به  تولید گوشت وشیر بالا ، مقاومت در برابر بیماریها، کم توقع بودن ، ضریب تبدیل بالا و افزایش وزن روزانه گوساله پرواری حدود(1000تا 1400 گرم) مورد توجه دامداران شهرستان قرار گرفته است .

 

وی اظهار کرد: در راستای تحقق اهداف پرورش این  نژاد مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان سروآباد  در حال اجرای  پروژه های 1 -ثبت مشخصات  2- تلقیح مصنوعی  3- بهسازی و نوسازی اماکن دامی 4- بهبود کمی وکیفی جیره غذایی،جهت  حصول اهداف مورد نظر ، افزایش بهره وری و حداکثر تولید است .

 

قاسمی نژاد با اشاره به اینکه اجرای این طرح  روستای آلمانه به عنوان روستای پایلوت انخاب گردیده  است افزود: در پاییز سال گذشته 3 کلاس آموزشی ترویجی  شامل (  معرفی نژاد سیمینتال – تلقیح مصنوعی - بهداشتی نمودن جایگاه دام و استفاده از جیره های مناسب ) با حضور اکثر دامداران در روستای فوق برگزارگردید .

 

وی همچنین تصریح کرد: در بهار سال جاری  نیز پس از شناسایی دامداران واجد شرایط (دامدارانی که دارای حداقل 2 راس دام مولد دورگ بوده) اقدام به نصب پلاک گوش 15 رقمی برای هر دام بصورت مجزا و تصویر برداری  از دامهای  برای انجام ثبت مشخصات و ثبت در سامانه تحت وب مرکز اصلاح نژاد دام کشور  شده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سروآباد در پایان گفت: این مدیریت ضمن عقد قرارداد با مامور تلقیح مصنوعی و پرداختی بخشی از هزینه دستمزد تلقیح، اسپرم رایگان در اختیار دامداران واجد الشرایط قرار می دهد .

انتهای خبر/

برچسب ها :

گاو سمینتالجهاد کشاورزی سروآبادهوراماناتشیر بالاافزایش وزن

نظرات کاربران :

المانه [دوشنبه 19 تیر 1396 | 07:46] پاسخ

از آقایان مهندس آبنوس و مهندس احمدی و کلیه دستاندرکاران مجموعه جهاد کشاورزی به خاظر اجرای طرح تشکر و قدرداتی می نمایند و استدعا دارد این طرح در سایر روستاها نیز اجرا شود.

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار