شنبه 16 اردیبهشت 1396 / 12:11|کد خبر : 1679|گروه : سیاسی

یادداشت/

جایگاه اخلاق در کارزار انتخابات

جایگاه اخلاق در کارزار انتخابات

بعضی از کاندیداها، چنان از دوران قبل انتقاد می کنند، انگار سالهای گذشته کشور در اشغال بیگانگان بوده، انگار نه انگار همین آقایان در آن دوران پست های کلیدی را در اختیار داشته اند.

به گزارش خبرنگار اورامانات، در تمام دموکراسی های دنیا، رعایت اخلاق، پس از رعایت قانون جایگاهی مهم دارد، به عنوان مثال در همین ایالات متحده آمریکا، دو رقیب، در جریان مبارزات، از هیچ تلاشی برای تخریب طرف مقابل، فرو گذار نخواهند کرد، اما پس از اعلام نتیجه، بلافاصله می پذیرند و به رقیب پیروز، تبریک می گویند، آنچه برایشان مهم است، منافع ملی است، کسی زیر میز رقابت نمی زند، کسی منافع ملی را قربانی منافع حزبی و فردی نمی کند، رعایت و پاسداری از قانون اساسی، اصل ثابت و لایتغیر است.

امام علی(ع) در فرازی مهم از نهج البلاغه، از پایداری اهل شام بر «باطل» و سستی اهل کوفه بر «حق» اظهار تعجب و حیرت می کنند.

در هنگام مناظره ها و در جای جای سخنان کاندیداهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری،  این حدیث مولای متقیان به ذهن متبادر می شد، نه اینکه نعوذبالله این کمترین، خود را با امام معصوم مقایسه کند، نه...

اما صدای پرطنین حیدر کرار را از اعماق تاریخ می شنیدم.

واقعیت انکار ناپذیر این است که آموزه های آسمانی ائمه اطهار فقط مختص به  انسانهای هم عصر آنها نیست، بلکه تمامی بشریت را شامل می شوند، نوری ابدی که خاموشی ندارد.

 

هنوز داغ فتنه 88، داغ عدم تمکین به قانون، لشکرکشی خیابانی و بیانیه های غیرقانونی و دشمن شادکن خواص بی بصیرت را در سینه داریم.

اهانت به سیدالشهدا و خلف صالحش، مقام معظم رهبری به جای خود، اتهامات خلاف واقع مدعیان قانون و آزادی را فراموش نکرده ایم، آبرویی که از نظام بردند، هزینه هایی که روی دست این ملت گذاشتند...

 

در این رابطه، لزوم توجه به نکاتی چند بیش از پیش احساس می شود.

 

نکته ی اول:

بعضی از کاندیداها، چنان از دوران قبل انتقاد می کردند، انگار سالهای گذشته کشور در اشغال بیگانگان بوده، انگار نه انگار همین آقایان پست های کلیدی را در اختیار داشته اند.

قصد دفاع از دولت گذشته را ندارم، اما بعضی از اتهاماتی که آقایان روحانی و جهانگیری، مطرح می کنند، چنان تند و رادیکال است، که نه تنها دولت گذشته، که کل موجودیت نظام اسلامی را زیر سؤال می برد، نظامی که خود این آقایان، خود را از بنیانگذاران، مسئولان طراز اول و ذخایر آن می دانند.

 

نکته ی دوم:

همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند(نقل به مضمون)

«دشمنان هرآنچه در توان داشته اند، از خباثت و دشمنی، دریغ نکرده اند، اگر می توانستند قطعاً گزینه ی نظامی را هم اجرا می کردند...»

اینکه آقایان روحانی و جهانگیری، ادعا می کنند که امضای برجام، خطر جنگ را از کشور دور کرد، به هیچ وجه صحیح نیست، مطمئناً توانایی‌های دفاعی کشور، پشتیبانی مردم و از همه مهمتر رهبری داهیانه ی نظام، از دلایل عدم اجرای برنامه ی تهاجم نظامی غرب به کشور ما بوده است.

 

نکته ی سوم:

سیاه نمایی وضعیت موجود و ارائه ی آمارهای ضد و نقیض، نه تنها سبب تأمین خوراک خبری رسانه های معاند، بلکه سبب دلسردی و ناامیدی ملت می شود.

 

نکته ی چهارم:

انگار برخی از کاندیداها، تفاوت«هدف» و «برنامه» را نمی دانند!

به عنوان مثال عنوان می کنند ما 5 میلیون شغل ایجاد می کنیم، یا درآمد ملی را چندبرابر می‌کنیم، یا به اقتصاد رونق می دهیم، یا تورم را کاهش می دهیم و....

اما مشخصاً چگونگی انجام این کارها و حتی زمینه ی انجام آن را اعلام نمی کنند.

 

نکته ی پنجم:

متأسفانه برخی ها که اتفاقاً بیشتر از هر جریان دیگری از دموکراسی، آزادی، احترام به رأی مردم و حقوق شهروندی دم می زنند، در عمل به اعتماد مردم، بی احترامی می کنند.

مصداق بارز، کاندیداتوری آقای جهانگیری است، علیرغم ادعاهای ایشان، مشخص است که سرانجام به نفع رئیس خود، کناره گیری خواهد کرد، وانگهی در کجای این دنیا، در کدام انتخابات، معاون رئیس جمهور با رئیس جمهور مستقر وارد مبارزه می شود؟

این است صداقت!؟

 

نکته ی ششم:

به کارگیری واژه هایی همچون بی تدبیری، دروغگویی، بی عقلی، رانت خواری، حمایت از مفسدان، زالوصفتی و... در شأن کارگزاران نظام نیست، این ادبیات هیچ نسبتی با فرهنگ اسلامی، ایرانی ندارد.

 

نکته ی هفتم:

اصول خدشه ناپذیر و شناسنامه ی انقلاب، شعارهایی چون استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی، عدالت، استکبار ستیزی، مبارزه با صهیونیزم، دفاع از مستضعفین و... به هیچ وجه قابل معامله و یا تجدیدنظر نیست.

خوشبختانه تاکنون هیچ یک از کاندیداها این خطوط قرمز را نشکسته اند، اما در سطوح میانی و پائین کمپین انتخاباتی تعدادی از کاندیداها، زمزمه های شومی شنیده می شود، بدیهی است که کاندیداها باید به دقت و با وسواس انقلابی، هرگونه انحراف از اصول را در نطفه خفه کنند.

 

نکته ی هشتم:

کاندیداهای محترم مستحضرند که شعارها و وعده های آنها، در واقع به حساب نظام ثبت می شود، مطالبه ی عمومی ایجاد می کند، ایجاد توقع و انتظار می کند.

جلب نظر رأی دهندگان، به هر قیمت، و با هر روش اصلاً منطقی نیست و در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست.

 

نکته ی نهم:

همانگونه که رهبر معظم انقلاب تأکید فرمودند، نگاه کاندیداها، باید معطوف به داخل کشور باشد، بر توانایی های ملی باید تکیه کرد، نگاه معطوف به بیگانه، مورد حمایت ملت نیست.

همچنین اصول اقتصاد مقاومتی، تقویت فرهنگ کار و تولید، مبارزه با مظاهر و خوی اشرافیگری، باید رعایت گردد.

از همه مهمتر، آینده نگری و رعایت مصالح ملی در افق های میان مدت و بلند مدت.

 

نکته ی دهم:

مبارزه با فساد در تمامی سطوح، بدون هیاهو، بدون تبعیض و بدون تعارف...

واقعیت این است که بروز برخی تخلفات زیبنده ی نظام نیست، مطالبه ی عمومی شهروندان، مبارزه ی جدی و قاطع با مفسدین اقتصادی است.

 

نکته ی یازدهم:

متأسفانه یکی از انتقاداتی که به عملکرد دولت تدبیر و امید وارد است، میانگین سنی بالای مدیران است، ضمن احترام به تجارب گرانبهای مدیران باسابقه، حکمت و مصلحت اقتضا می کند که به جوانان لایق و شایسته اعتماد شود.

همانگونه که در حماسه ی تاریخی دفاع مقدس، رمز موفقیت ملت ما، پس از رهبری بی نظیر امام راحل، اعتماد به فرماندهان جوانی چون همت، خرازی، زین الدین، باکری ها رحمه الله علیهم و محسن رضایی، قاسم سلیمانی و قالیباف هاست.

انتهای خبر/

برچسب ها :

کارزار انتخاباتدولت های پیشینکاندیداهای ریاست جمهوریروحانیاحمدی نژادرئیسیقالیبافمناظرات انتخاباتی

نظرات کاربران :

مردم [دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 | 08:48] پاسخ

متاسفانه با دیدن این مناظره ها و فاش شدن بعضی مسائل دیگه باورم شده که حقوق ها و اختلاص های نجومی و خیلی چیزای دیگه با بر نامه قبلی بوده و همه دارن دروغ میگن و هر کسی به دنبال سهم خودشه ، منافع ملی فقط یه شعاره و بس.

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر