یکشنبه 27 فروردین 1396 / 10:38|کد خبر : 1649|گروه : اقتصادی

عطایش را به لقایش بخشیدیم!

چشم انتظاری کشاورزان سروآباد به وعده های سرخرمن/وعده پرداخت غرامت سالگردش تمام شد

چشم انتظاری کشاورزان سروآباد به وعده های سرخرمن/وعده پرداخت غرامت سالگردش تمام شد

کشاورزان به دلیل عدم تحقق وعده های دولت در پرداخت کل مبلغ تعیین شده غرامت به صندوق کشاورزی، دیگر انگیزه ای برای بیمه محصولات خود نداشته و برخی از آنها عدم پوشش بیمه ای را به حاشیه امن آن ترجیح داده اند.

به گزارش خبرنگار اورامانات، کشاورزی در استان کردستان و به خصوص شهرستان سروآباد به دلایل مختلفی از جمله خسارات ناشی از سرما زدگی، ریزش بهمن، آفات و سیل و ... فعالیتی همراه با ریسک بالا و مملو از مخاطرات می باشد و مجموعه این عوامل نیز باعث آسیب پذیر شدن فعالان این عرصه مهم تولید را فراهم نموده است.

 

بر همین اساس بیمه محصولات کشاورزی کم و بیش طی سالهای گذشته حاشیه امنی برای کشاورزان ایجاد نموده و موجب شده تا به عنوان چتر حمایتی بخشی از ضرر و زیان ناشی از بروز خسارت های احتمالی را برای کشاورزان جبران کند و در مواقع بحران به داد کشاورز برسد.

 

قانون بیمه محصولات کشاورزی در کشورما سال ۶۲ به منظور انجام بیمه محصولات کشاورزی، دام و طیور و غیره در مقابل خسارت های ناشی از سوانح طبیعی و حوادث قهری مانند تگرگ، طوفان، خشکسالی و امراض واگیر حیوانی عمومی و قرنطینه ای برای دستیابی به اهداف و سیاست های بخش کشاورزی تصویب و ابلاغ شد.

 

 وظایف صندوق بیمه، تأمین پوشش حمایتی برای انواع محصولات کشاورزی (زراعی و باغی)، دام، طیور، زنبورعسل، کرم ابریشم، آبزیان پرورشی، طرح‌های جنگل‌کاری، مرتع‌داری و آبخیزداری در مقابل خسارت‌های ناشی از سوانح طبیعی و حوادث قهری نظیر تگرگ، طوفان، خشکسالی، زلزله، سیل، سرمازدگی و یخبندان، آتش سوزی، صاعقه، آفات و امراض نباتی عمومی و قرنطینه‌ای و امراض واگیر حیوانی عمومی و قرنطینه‌ای به عنوان وسیله‌ای برای نیل به اهداف و سیاست‌های بخش کشاورزی است.

 

در طول دو دهه اخیر علارغم وجود تنگناها و تاخیر دولت در عمل به تعهدات خود همواره شاهد افزایش تعداد کشاورزان سروآبادی که اقدام به بیمه کشاورزی و محصولات خود می نمایند بوده ایم.

 

سرمازدگی،خشکسالی و تگرگ از جمله مخاطراتی هستند که کشاورزان سروآبادی با توجه به اینکه قسمت اعظم کشاورزی آنها را دیم تشکیل می دهد با آنها دست و پنجه نرم می کنند و تغییرات آب و هوایی موجب بروز خسارت در بخش زیادی از محصولات این قشر پرتلاش از جامعه می شود.

 

بنا بر آمار و ارقام موجود در سال زراعی ۹۴-۹۳ میزان حق بیمه ای که از سوی کشاورزان پرداخت شده ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده که این میزان بابت صدور ۱۰۷ هزار فقره بیمه نامه در تمام زیربخش های کشاورزی است.

 

از تعداد مذکور امسال  ۸۹ هزار نفر درخواست خسارت کردند که طی برآوردهای انجام شده در بخش زراعی و باغی ۶۰ میلیارد تومان می بایست بابت خسارت وارد شده به این افراد غرامت پرداخت شود.

 

امسال کشاورزان خسارت دیده کردستانی فصل پاییز را به امید دریافت غرامت با وعده و عیدهای مسئولان ذیربط پشت سرگذاشتند، وعده های مسئولین به پایان دی‌ماه موکول  گشت ولی دی هم تمام شد و سال 95 نیز سپری شد و فروردین ماه 96 نیز سربه اردیبهشت گذاشت و خبری از واریز غرامت‌ها به حساب کشاورزان نشد.

 

در حال حاضر ۴۲ هزار نفراز کشاورزانی که در استان محصولات آنها دچار خسارت شدند در انتظار دریافت غرامت بوده و چشم انتظار عملی شدن وعده های مسئولان در این بخش هستند.

 

مدیرگروه خدمات بیمه‌ای محصولات کشاورزی کردستان پیش از اینها گفته بود که با توجه به اینکه سطح تحت پوشش و میزان خسارتدر کردستان بالاست تا کنون به 23 هزار نفر مبلغ 22 میلیارد و 100 میلیون تومان غرامت پرداخت شده که این میزان معادل 38 درصد کل بیمه گذارانی است که دچار خسارت شده اند.

 

دولت تاکنون نتوانسته کل مبلغ تعیین شده غرامت کشاورزان را به صندوق بیمه محصولات کشاورزی پرداخت کند و همین مسئله هم موجب ایجاد مشکلات و گلایه مندی هایی در کشاورزان شده به طوری که دیگر انگیزه ای در کشاورزان برای بیمه محصولات خود نداشته و برخی از آنها عدم پوشش بیمه ای را به حاشیه امن آن ترجیح داده اند.

 

نماینده مردم مهاباد درمجلس شورای اسلامی  در گفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت بیمه کشاورزی درکشور،گفت:نزدیک به یک میلیون کشاورز درکشور منتظر پرداخت خسارت  توسط  بیمه کشاورزی در شرایطی هستند که دولت  از 1350 میلیارد تومان اعتبار مصوب شده در قانون برنامه ششم و بودجه  سال 95 تنها 100 میلیارد تومان  را  برای  پوشش خسارت به کشاورزان تخصیص داده است.

 

جلال محمودزاده با بیان اینکه اعتراض های گسترده کشاورزان برای تاخیر در  پرداخت خسارت توسط بیمه کشاورزی  شکل گرفته است،تصریح کرد: عدم پرداخت به موقع خسارت کشاورزی موجب شده کشاورزان نتوانند در راستای تولید به پایداری برسند؛زیرا کشاورز برای حضور موفق در صنعت کشاورزی نیازمند جذب نقدینگی است.

 

وی ادامه داد:دولت در برنامه ششم برطبق ماده۴۴ موظف شده ردیف مستقلی برای صندوق بیمه کشاورزی درنظر بگیرد تا خسارت کشاورزان به موقع پرداخت شود و این درحالی است که یکهزارسیصدوپنجاه میلیارد تومان اعتبار برای بیمه کشاورزی درسال 95 نظرگرفته شده است که از این میزان دولت تنها 100 میلیارد تومان را به صندوق بیمه کشاورزی اختصاص داده است.

 

عضوهیئت رییسه کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس یادآورشد:دولت موظف است برطبق قانون ردیف مستقلی برای بیمه کشاورزی درنظر بگیرد و این درحالی است که دولت  برطبق  قانون رفع موانع تولید؛ در تبصره 49 قانون موظف شده ردیف مستقلی برای صندوق بیمه کشاورزی در نظر بگیرد.

 

متاسفانه مسئولان تاکنون فقط وعده دادند که تا فلان تاریخ غرامت به کشاورزان پرداخت می شود ولی تاکنون تنها ۳۸ درصد کل غرامت وارد شده به محصولات کشاورزی بخش زراعت و باغات استان پرداخت شده است.

 

عمل نکردن دولت به تعهد خود در رابطه با پرداخت حق بیمه کشاورزی و پرداخت حق خرید گندم بذری از کشاورزان و بسیاری از وعده وعیدهای دیگری که بیشتر در فصل‌های بهار و تابستان که اوج فعالیت بخش کشاورزی است با آنها مواجه می‌شویم، موجب شده که ریسک فعالیت در این بخش را افزایش و رغبت به کار در این حیطه را کاهش دهد.

 

همگان نسبت به اهمیت بخش کشاورزی که در استقلال اقتصادی هر جامعه‌ای نقش بسزایی دارد، آگاهی دارند و بارها هم مسئولان در گفته‌های خود به این مسئله خطیر اشاره کرده و می‌کنند ولی متاسفانه زمانی‌که کار به عملیاتی کردن وعده‌ها، شعارها و سخنان پرطمطراق آنها می‌رسد ورق برمی‌گردد و نشانی از اجرایی کردن تعهدات نیست.

 

انتهای خبر/

برچسب ها :

صندوق بیمه کشاورزیچشم انتظاری کشاورزانسروآبادوعده های دولت

نظرات کاربران :

سولاوا [یکشنبه 27 فروردین 1396 | 14:17] پاسخ

مسئولین ارشد دولت در سروآباد که نماینده ی دولت کلید شکسته در سرواباد هستند و هی داره تبلیغ میکنه و پارچه میخره تا رای جمع کنه باید توضیح بده که در دوران دولت نامیدی و بی تدبیری و گرسنگی و بی پولی برای کشاورزان چه اقدامی انجام داده اند که این همه شعارهای تو خالی هم میدهند واقعا که نه تنها کشاورزی بلکه تمام صنعتهای اشتغال زا را با بی تدبیری نابود کردن جواب بده مسئولین میدونم این کامنت رو میخونید پس شهامت داشته باشید و جواب بدهید که برای صنعت کشاورزی سرواباد به عنوان فرزند دولت کلید چکار کرده اید

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار