پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 / 16:27|کد خبر : 1642|گروه : اجتماعی

تکرار مکرر دردها!

نگاهی چهار ساله به وضعیت اشتغال و معیشت در شهرستان سروآباد

نگاهی چهار ساله به وضعیت اشتغال و معیشت در شهرستان سروآباد

دردمندانه باید اعتراف کنیم که قولهای دولتمردان مبنی بر مهار بیکاری و سرمایه گذاری در راستای شکوفایی پتانسیل ها، حداقل در شهرستان سروآباد نمود چندانی نداشته است.

به گزارش خبرنگار اورامانات،انگار همین دیروز بود که یکی از مسئولان شهرستان که به لطف پیروزی دولت آقای روحانی، بدون هیچگونه سابقه ی مدیریت، به پست سیاسی دست یافته بودند، با شور و اشتیاق و البته با اعتماد به ‌نفسی مثال زدنی، می فرمودند: جناب آقای زاهدی استاندار محترم کردستان از به کار بردن واژه محروم برای استان کردستان بسیار ناراحت هستند.

 

ایشان معتقدند کردستان به هیچ وجه محروم نیست، بلکه پتانسیل‌های بالایی دارد که به دلایلی شکوفا نشده است! همان زمان به حضرتشان عرض کردیم فرمایش جناب استاندار متین، اما جایگاه استاندار اجل از این لفاظی هاست، جای اینگونه فرمایشات، گعده های روشنفکری، جمع های دانشگاهی و نهایتاً صفحات مطبوعاتی است، جایگاه استانداری، محل تئوری پردازی نیست، بلکه عرصه ی اقدام و عمل است.

 

دراین نوشته مجال پرداختن به آمار نیست، آمارهایی که از منابع مختلف استخراج شده، عموماً مأیوس کننده و سوهان روح است، علاوه بر آن متأسفانه میان این آمارها، تناقض های بسیاری مشاهده می شود، به عنوان مثال آمار بیکاری در استان کردستان به روایت مرکز آمار ایران در سالهای اخیر اعدادی چون 16/1% ،11% و 13/3% است، درصورتی که آمار بیکاری از زبان جناب آقای استاندار رقم 28% اعلام شده، همزمان جناب آقای بیگلری نماینده محترم مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، این آمارها را غیرواقعی خوانده و رقم واقعی بیکاری را عددی بین 40 تا 50 درصد دانستند!

 

کوتاه سخن اینکه امروزه تقریباً همگان واقفند که دردها کدام است، کیست که نداند بیکاری در استان بیداد می کند؟ همگان می دانند که مهاجرت روستائیان، علاوه بر تمامی آسیب‌های که بر آن مترتب است به رشد پدیده فوق‌العاده خطرناک حاشیه نشینی در شهرها دامن می زند ، پدیده ای که از نظر بسیاری صاحب‌نظران حتی می تواند امنیت ملی ما را تهدید کند. جالب اینجاست امروزه حتی عوام الناس هم دوای دردها را می دانند، آیا غیر از سرمایه‌گذاری برروی پتانسیل‌ها چاره ی دیگری هست!؟

 

قطعاً عزیزان مسئول بهتر از هرکسی به ابعاد این بحران ها واقفند، به طریق اولی با توجه به دسترسی به بانکهای اطلاعاتی مربوطه، راهکارهای بهتر و جامع تر و کامل تری در آستین دارند، اما متأسفانه مبحث اجرایی کردن راهکار ها که می رسد، کُمیت ما لنگ است!!!

 

در شهرستان سروآباد مشکلات به مراتب بیشتر و عمیق تر است، به راستی پرداختن به تمام مشکلات در این مقال نمی گنجد، به عنوان نمونه جمعیت شهرستان سروآباد از رقم 55000 درسال 85 به رقم نگران کننده ی 45000 در سال 95 رسیده است، ناگفته پیداست این مهاجرت بی سابقه از روستاهای شهرستان به حاشیه شهرهای اطراف، خود چه تبعات گسترده و سنگینی را در پی خواهد داشت ؟

 

در دی ماه سال 94 رئیس محترم شورای اسلامی شهرستان طی مصاحبه ای اظهار داشتند: جمعیت دهستان ژریژه در کمتر از سه سال از 12000 نفر به 2500 نفر کاهش داشته است، فاجعه اینجاست که مقصد این مهاجرت بی رویه نه شهر سروآباد که شهرهای دیگر (غالباً حاشیه شهرهای سنندج، مریوان و حتی تهران بزرگ!) است، چراکه شهر سروآباد علاوه براینکه هیچ جاذبه ای برای روستائیان شهرستان سروآباد ندارد، خود از مشکلات عدیده ای رنج می برد، سروآبادی که حتی اغلب کارمندان و مدیران آن ترددی هستند، بازار پر رونقی ندارد، بیکاری گسترده ی جوانان غالباً تحصیلکرده، رکود بازار زمین و مسکن، رکود ساخت وساز و...تنها گوشه ای از مشکلات این شهر است.

 

دردمندانه باید اعتراف کنیم که قول های دولتمردان مبنی بر مهار بیکاری و سرمایه گذاری در راستای شکوفایی پتانسیل ها، حداقل در شهرستان سروآباد نمود چندانی نداشته است، به عنوان مثال بخش مرکزی شهرستان، مشخصاً یک پتانسیل فوق‌العاده قوی در بخش کشاورزی و باغداری است که اندک سرمایه‌گذاری در بحث صنایع تبدیلی، بسته بندی یا فرآوری محصولات کشاورزی و باغی می تواند نتایج درخشانی به بار بیاورد، اما دریغ از حتی یک پروژه ی صوری!

 

منطقه اورامان با آن آوازه ی بلند در واقع یک قطب گردشگری در گستره ی بین المللی است، اما راههای ارتباطی نامناسب منطقه، فقدان بسترهای توریست پذیری ، عدم وجود یک شعبه بانک، حتی یک خود پرداز معمولی، وضعیت نابسامان شهر اورامان تخت و... اندک مسافران این خطه را از کرده ی خود پشیمان می کند، در این موضوع فوق‌العاده حساس نیز عملکرد مسئولان محترم، صفر مطلق است.

 

با تلخ کامی به یاد می آوریم که در روز افتتاح معبر کولبری (مله خورد) دزلی، مسئولان محترم هر کدام به نوعی تلاش می کردند این موفقیت را مصادره کنند و نیز از تأثیر فوری و همه جانبه ی این معبر در ارتقاء سطح معیشت شهروندان مدیحه سرایی می کردند، فارغ از اینکه، کولبری اهانت به کرامت انسانی است، با چشم سر دیدیم که معبر کولبری مله خورد هم سرابی بیش نبود...

 

آنچه بیش از این دردها مردم را آزار می دهد ، یاد و خاطره ی شعارهای انتخاباتی آقایان در سالهای گذشته است، و آزار دهنده تر، شنیدن مجدد این شعارها از زبان همان شخصیت هاست، امیدواریم در انتخابات 29 اردیبهشت ماه سال جاری حضور پرشور مردم در پای صندوق های اخذ رأی، نقطه ی پایانی باشد بر این سیکل معیوب.

انتهای خبر/

برچسب ها :

دولت روحانیقول های دولتمردانگردگشری سروآباددولت تدبیر و امیدانتخابات ریاست جمهوری

نظرات کاربران :

محمد سروآبادی [پنجشنبه 24 فروردین 1396 | 21:50] پاسخ

دوستان خداشکرازمسئولین که امروزافتتاحیه بود ولی خدابکند که تسهیلاتو خرج افتتاح شده ها بکنندنه تسهیلات نیمه تمام بزارندوبه جیب بزنند بماند......!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
آخرین اخبار
  مهترین راه جلو گیری از ورد به موج چهارم کرونا چیست ؟
   

  افزایش اطلاع رسانی ها

  0%

  تشدید محدودیت ها

  50%

  افزایش دورکاری ادارات

  0%

  رعایت جدی پروتکل های بهداشتی

  50%

آخرین اخبار