سه شنبه 5 آبان 1394 / 08:20|کد خبر : 159|گروه : فرهنگی

یادداشت/

خیرین مدرسه ساز بازوی توانمند آموزش و پرورش /همت یکی دیگر از خیرین در سروآباد/عدم نظارت و پیگیری مستمر در ساخت مدارس

خیرین مدرسه ساز بازوی توانمند آموزش و پرورش /همت یکی دیگر از خیرین در سروآباد/عدم نظارت و پیگیری مستمر در ساخت مدارس

اگرچه تعداد دانش‌آموزان طی سال‌های اخیر رو به کاهش نهاده، ولی بحث کمبود و فرسودگی مدارس و مقاوم و استاندارد نبودن برخی از فضاهای آموزشی موجود همچنان یکی از مهم‌ترین مشکلات آموزش و پرورش است؛

به گزارش هورامانات، اگرچه تعداد دانش‌آموزان طی سال‌های اخیر رو به کاهش نهاده، ولی بحث کمبود و فرسودگی مدارس و مقاوم و استاندارد نبودن برخی از فضاهای آموزشی موجود همچنان یکی از مهم‌ترین مشکلات آموزش و پرورش است؛ مشکلی که به دلیل کمبود و نبود اعتبار همچنان به قوت خود باقی است و کمک شایان خیرین و نهادها و بنیادهای خیریه‌ای متعدد به این بخش نیز تاکنون نتوانسته پاسخگوی تمام نیازهای نظام تعلیم و ترتیب کشور باشد.

طبق آمار سازمان توسعه، تجهیز و نوسازی مدارس کشور، اکنون 105 هزار مدرسه در سطح کشور وجود دارد که به دلیل انبوه جمعیت دانش آموزی، معضل کمبود فضای آموزشی همواره در کشور بویژه مناطق و استان های محروم و مرزی وجود داشته و دارد.

بحث فرسودگی مدارس نیز در کنار کمبود فضاهای آموزشی، مشکل دیگری است که نظام آموزشی با آن درگیر است، زیرا بسیاری از مدارس موجود طی چند دهه اخیر فرسوده و از رده خارج هستند که باید مورد بازسازی قرار گیرند.

امکانات و تجهیزات ناکافی در بسیاری از مدارس کشور از جمله سیستم گرمایشی و سرمایشی قدیمی و در سال های اخیر نیز تجهیزات مورد نیاز برای هوشمندسازی مدارس، از دیگر مشکلات این حوزه است که البته تمام رفع این کمبودها و مشکلات در گرو تامین اعتبار است؛ اعتباری که تاکنون تامین نشده است.

یک مقام مسئول گفته: از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي تاكنون 90 هزار كلاس درس با مشاركت خيرين در كشور احداث شده است.

این شرایط از یک سو و قدر و اهمیت توجه به نظام تعلیم و تربیت از سوی دیگر باعث شده که خیرین زیادی به صورت انفرادی و نهادی وارد این حوزه شده و بخشی از کمبودها و نیازهای بر زمین مانده این بخش را به دست گیرند و به عنوان بازوی توانمند آموزش و پرورش عمل کنند.

اما این کار به شروطی موثر و مفید خواهد بود که متولیان مدرسه ساز و ناظرین مربوطه به دقت وظایف خود را در استحکام ، زیبایی و تجهیز مدارس انجام داده باشند، هرچند خود خیرین محترم نمی بایست به کمکهای مالی و حضور بسنده نمایند و برای حسن انجام کار و به نتیجه مطلوب رسیدن آنها متعهدانه پیگیری و نظارت نمایند تا به اهداف فرهنگی و معنوی که داشته اند نزدیک شوند

سهل انگاری به هر جهت و سر هم بندی در ساخت مدارس و عدم نظارت قاطع و دقیق و عدم برخورد با متخلفین ، بلاشک خسارتهای جبران ناپذیری بر کشور خواهد داشت و موجب کفران نعمت و سخت الهی و حسرتهای آتی خواهد بود.

اکنون این موضوع مطرح میشود که با وجود همت خیرین مدرسه ساز و تلاش ونظارت نهاد هایی مانند سازمان نوسازی چرا برخی از این مدارس با این همه تاخیر در زمان تحویل همراه هستند و نظارت مستمر و لازمی بر روی این پروژه ها نمیشود که البته نمونه های این پروژه ها هم در شهرستان سروآباد کم نیستند.

روز یکشنبه کلنگ احداث مدرسه سه کلاسه روستای احمد آباد از توابع شهرستان سروآباد با حضور مدیر کل نوسازی و جمعی از مسئولین شهرستانی و خیرین مدرسه ساز به زمین زده شد.

این مدرسه که یکی از مدارس فرسوده این شهرستان می باشد با همت یک خیر سنندجی از نو احداث خواهد شد.

شایان ذکر است که این مدرسه به همت یک خیر مدرسه ساز سنندجی به نام مهر ماه حقیقی و به نام دختر متوفی وی رویا فروزش و جهت باقیات صالحات برای این مرحومه ساخته می شود.

امیدواریم نهاد ها و سازمان های زیربط در ساخت مدارس که زیربنای آموزشی و فرهنگی در جامعه می باشند با نظارت و پیگیری مستمری در جهت مقاوم سازی و استاندراد کردن فضای آموزشی و زمان تحویل مناسب، تلاش خیرین را به بار برسانند.

انتهای پیام/

برچسب ها :

خیرین مدره سازنوسازی مدارسآموزش و پرورش

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار