سه شنبه 3 اسفند 1395 / 16:22|کد خبر : 1541|گروه : اجتماعی

دبیر علمی کنگره استانی چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی کردستان

معماری پلکانی اورامانان و سروآباد در تمام نقاط ایران متمایز است

معماری پلکانی اورامانان و سروآباد در تمام نقاط ایران متمایز است

دبیر علمی کنگره استانی چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی کردستان گفت: بافت معماری پلکانی در اورامان، سروآباد و مناطقی از شهرهای سنندج در امتداد همدیگر هستند که از نظر معماری در تمام نقاط ایران متمایز است.

به گزارش اورامانات، محمد ابراهیم زارعی در مورد برگزاری کنگره‌های استانی چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی کردستان اظهار داشت: برای برگزاری این کنگره که چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران است در استان کردستان تصمیم گرفته شد که این کنگره به صورت استانی برگزار شود.

 

وی گفت: برای این کنگره استانی از زمان فراخوان 58 مقاله ارسال شده که سطح مقالات متنوع بوده و در مورد تاریخ معماری، تاریخ تزئینات معماری و تاریخ شهر و در حوزه‌های مختلف از نقاط مختلف کشور بوده است.

 

فرماندار شهرستان سنندج و دبیر علمی کنگره استانی چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی کردستان تصریح کرد: در این کنگره استانی مقالاتی از دانشگاه‌های همدان، تهران و پژوهشکده باستان شناسی کشور و سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وصول شده و برای این کنگره به دبیرخانه کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران در استان کردستان ارسال کردند.

 

وی گفت: پس از بررسی‌های لازم توسط هیئت علمی کنگره انجام شده نهایتاً 14 مقاله برای سخنرانی‌های کنگره انتخاب و ارائه خواهند شد و بقیه مقالات هم به صورت پوستر در نمایشگاهی که برپا شده در معرض دید قرار می‌گیرد.

 

زارعی افزود: در نهایت ما کاری خواهیم کرد که این مجموعه مقالات چاپ شوند و در اختیار معماران و متولیان حوزه شهرسازی قرار گیرد.

 

وی تاکید کرد: هدف ما این است که آثار معماری خودمان را چون به صورت استانی است برای هم استانی‌هایمان ارائه کنیم و انها را شناسایی و خوب تحلیل کنیم تا مردم بتوانند در کارهای معماری به کار گیرند.

 

دبیر علمی کنگره استانی چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی کردستان گقت: بدون شک وظیفه ما این است تا از هویت معماری و شهرسازیمان دفاع کنیم و آنها را حفظ کنیم چرا که اگر حقیقتاً به این مسئله مهم نپردازیم قطعا ما در چند سال آینده معماری و شهرسازی بدون هویتی خواهیم داشت.

 

وی گفت: از اهداف اصلی این کنگره این است که بتوانیم مجموعه مقالات را جمع‌آوری و منتشر کنیم تا در دسترس مردم و متولیان امر در حوزه معماری و شهرسازی قرار گیرد و متخصصان بتوانند در حوزه شهرسازی و معماری از آنها استفاده کنند.

 

فرماندار شهرستان سنندج و دبیر علمی کنگره استانی چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی کردستان در مورد تمایز معماری و شهرسازی استان کردستان و شهر سنندج به عنوان کلکسیون بی‌نظیر معماری در مقایسه با معماری شهرهای دیگر کشورمان گفت: در استان کردستان در شهرهای بیجار و قروه معماری آنها مقداری متفاوت است.

 

وی با اشاره به منطقه اورامانات گفت: معماری متمایزی در مناطقی از کردستان مانند منطقه اورامان وجود دارد که منحصر به فرد است و در آنجا همراه و همگام با طبیعت کار کردند و جالب‌تر اینکه زمین‌های کشاورزی را گذاشتند و در زمین با 60 درصد شیب کار ساخت و ساز مسکن انجام می‌دهند.

 

زارعی افزود: در مناطق پالنگان، اورامان، سروآباد و سنندج در امتداد همدیگر هستند و معماری که در این مناطق از کردستان وجود دارد در هیچ نقطه‌ای از کشورمان یافت نمی‌شود و می‌شود گفت که معماری پلکانی منحصر به فرد که بیشتر در حفظ طبیعت و زمین‌های زراعی و کشاورزی و باغی بوده است.

 

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

برچسب ها :

معماری پلکانی اورامانپالنگانکنگره تاریخ معماری و شهرسازی کردستانکردستانسروآبادسنندج

نظرات کاربران :

بوجه [سه شنبه 3 اسفند 1395 | 16:54] پاسخ

آخه سروآباد کجایش پله کانیه

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر