جمعه 3 مهر 1394 / 17:12|کد خبر : 15|گروه : اجتماعی

گزارش/

سروآباد رکورد دار بیشترین نانوایی / وجود 14 نانوایی فعال در سطح شهر

سروآباد رکورد دار بیشترین نانوایی / وجود 14 نانوایی فعال در سطح شهر

شهرستان سروآباد را می توان از لحاظ دارا بودن نانوایی در سطح استان و حتی کشور جزء رکورددارترین شهرستان هایی دانست که به نسبت جمعیت ساکن آن نانوایی فعال دارد.

به گزارش هورامانات، شهرستان سروآباد با فاصله 75 کیلومتری از مرکز استان کردستان شهرستان سنندج و جمعیتی بالغ بر 50 هزار نفر واقع شده است.


بیشتر جمعیت این شهرستان در روستاها ساکن بوده و جمعیت بسیار کمی آن هم در حدود 5 درصد در شهر سروآباد ساکن هستند، به طوریکه جمعیت فعلی شهر سروآباد در حدود 5 هزار نفر است.


شهرستان سروآباد را می توان از لحاظ دارا بودن خبازی ها در سطح استان و حتی کشور جزء رکورددارترین شهرستان هایی دانست که به نسبت جمعیت ساکن آن نانوایی فعال دارد.


هم اکنون در شهر سروآباد 14 نانوایی (لواش، سنگگ و بربری ) فعالیت می کنند و این خود سبب شده که درآمد و فروش آنها نیز به نسبت کمتر شده است.


ساعت 11 صبح به یکی از نانوایی های سطح شهر سروآباد سر زدیم، در این نانوایی به جز کارگر آن کس دیگه ای نبود و او نیز مشغول دسته بندی نان بود. از وی در مورد فروش نان و وضعیت نانوایی سوالی کردیم.

نانوائی های سروآباد hawramanat.com


این کارگر نانوایی با ابراز ناراحتی اظهار داشت: بعد از افزایش نانوایی های سطح شهر فروش ما هم بسیار کم شده و الان که صبح است بسیاری از نان ها ما به فروش نرسیده و همانطور که می بینید بیش از 300 نان را دسته بندی کرده ایم و کسی هم نیست که خریداری کند.

 

وی افزود: در حال حاضر 14 نانوایی در سطح شهر سروآباد فعال هستند و این امر باعث شده که فروش ما نیز بسیار پایین بیاید چرا که جمعیت شهری سروآباد بسیار کم است و 5 تا 7 نانوایی جوابگوی این جمعیت خواهند بود.


وی ادامه داد: با افزایش قیمت نان مصرف روزانه نان در سبد کالای خانوارها بسیار پایین آمده و این خود نیز دلیلی دیگری بر کاهش فروش نانوایی ها است.

hawramanat.com نانوای های سرووآباد


این کارگر نانوایی گفت: تا قبل از اینکه در سطح روستاها نانوایی وجود نداشت، روستانشینان نیز برای تامین نان مورد نیاز خود به نانوایی ها سطح شهر مراجعه می کردند و درآمد و فروش نانوایی ها نیز به نسبت بهتر بود، ولی هم اکنون در تمامی روستاها نانوایی وجود دارد و دیگر روستانشینان مجبور نیستند که برای تامین نان به نانوایی های شهر مراجعه کنند و در روستای خود همان نان را از نانوایی ها روستایی خریداری می کنند، هر چند که هنوز هم اکثر خانواده های روستایی به صورت سنتی اقدام به پخت نان می کنند.


وی در پایان افزود: ما آماده ایم که مسئولین و نهادهای زیربط از نانوایی ها سطح شهر بازرسی کامل نموده و میزان کیفیت و مناسب بودن خبازی ها را سنجیده و هر کدام از ما که کیفیت لازم و رضایتمندی مردم را بدست نیاوریم، دیگر کار نکنیم.

 

یکی دیگر از صاحبان نانوایی سطح شهر سروآباد با ابراز ناراحتی و تاسف از وضعیت بوجود آمده به اورامانات گفت: چون تعداد نانوایی ها سطح شهر سروآباد بسیار بالاست، به ما ابلاغ کرده اند که شما ساعات شروع کاری نانوایی را از ساعت 10 صبح آغاز کنید و تا بعدظهر نیز باید مشغول پخت نان باشید.


وی افزود: ما نیز حاضریم در صورتی که مشتری باشد تا شب نیز کار کنیم ولی جمعیت شهری سروآباد آنقدر پایین است که خانواده ها در همان ساعات اولیه صبح نان مورد نیاز خود را تامین می کنند و دیگر کسی باقی نمی ماند که از نانوایی ما خرید کند و به ندرت پیش می آید که نانوایی ما شلوغ باشد.

hawramanat.com نانوای های سرووآباد

وی ادامه داد: در حال حاضر کارگران نانوایی بنده دیگر حاضر به کار نیستند و قصد دارند به کشور عراق بروند چرا که در آنجا درآمد بسیار بهتری نسبت به اینجا دارند.


وی گفت: در صورتی که روال به این صورت باشد، مجبور خواهیم شد، خبازی مان را تعطیل کنیم. چرا که مشتری وجود ندارد و قادر نخواهیم بود که حتی کرایه محل نانوایی را تامین کنیم.


ناصح دولتیاری رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان سروآباد نیز در گفتگو با اورامانات اظهار داشت: این را قبول داریم که وجود 14 نانوایی در سطح یک شهر 5 هزار نفری بسیار بالا است و جوابگوی هزینه های آنها نخواهد بود.


وی افزود: بعد از آزاد شدن آرد و اجرا شدن قانون یارانه ها به متقاضیان نانوایی ها اجازه داد که هر شخص و مسئولی که نان را به بهترین کیفیت ممکن تولید کند، مجوز داده خواهد شد.


دولتیاری تصریح کرد: هم اکنون طبق بخشنامه ای که به ما از سوی استان ابلاغ شده است، وجود 5 نانوایی در شهرستانی که کمتر از 5 هزار نفر جمعیت داشته باشد، کافی است و بیشتر از این تعداد نانوایی جوابگوی هزینه های صاحبان و کارگران نانوایی ها نخواهد بود.


وی ادامه داد: با توجه به اعتراضات برخی از صاحبان نانوایی ها سطح شهر که اعلام کرده اند درآمد و فروش انها بسیار پایین آمده است، بنا بر این است که در روزهای آینده نانوایی ها متخلف، بی کیفیت و غیر استاندارد را تعطیل کنیم.

انتهای پیام/

برچسب ها :

رکورد نانوائیسروآبادجمعیت کم

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
آخرین اخبار
  مهترین راه جلو گیری از ورد به موج چهارم کرونا چیست ؟
   

  افزایش اطلاع رسانی ها

  0%

  تشدید محدودیت ها

  50%

  افزایش دورکاری ادارات

  0%

  رعایت جدی پروتکل های بهداشتی

  50%

آخرین اخبار