جمعه 15 بهمن 1395 / 15:21|کد خبر : 1496|گروه : اجتماعی

رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان:

روی آوردن مرزنشینان به کار پر مخاطره کولبری به دلیل سوء مدیریت مسئولین است

روی آوردن مرزنشینان به کار پر مخاطره کولبری به دلیل سوء مدیریت مسئولین است

منصور مرادی تصریح کرد: کولبرانی که در فصل سرد زمستان با تحمل سرمای شدید و گرفتاری در بهمن و ضایعاتی مانند دیسک کمر وانواع بیماری دیگر، اقدام به کولبری می کنند نشان دهنده بی مدیریتی مسئولین ما است.

به گزارش اورامانات، منصور مرادی در گفت و گوی تلفنی با خبرنگار ما ضمن تسلیت جان باختن چهار نفر از کولبران در سردشت استان آذربایجان غربی گفت: دلیل اصلی روی آوردن کولبران به این شغل پر خطر و درد را نگرانی و ناراحتی این عزیزان از فقر مالی و ناتوانی در تامین نیازهای معیشتی و تحصیلی فرزندانشان دانست.

مرادی از بروز بحران در صورت عدم تامین نیازهای افراد بی بضاعت جامعه در آینده هشدار داد و گفت: تامین نیازهای افراد و تدبیر برای اشتغالزایی آنها موجب عدم هدر رفت هزینه های درمان و سایر آسیب های اجتماعی در آینده خواهد شد.

وی همچنین منشا اصلی کولبری در مناطق مرزی را در بیکاری این افراد دانست و خاطر نشان کرد: می توان با سرمایه گذاری در مناطق مرزی و ایجاد اشتغالزایی درصد کولبری این افراد را به حداقل ممکن کاهش داد.

رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان تصریح کرد: کولبرانی که در فصل سرد زمستان با تحمل سرمای شدید هوا و یا گرفتار شدن در زیر سقوط بهمن و یا دچار شدن به بیماری های خطرناک مانند دیسک کمر که در اثر حمل بارهای سنگین گریبانگیر آنها می شود، اقدام به کولبری می کنند نشان دهنده بی مدیریتی مسئولین ما است.

مرادی با اشاره به اینکه غالب کولبران افراد بی سواد جامعه نیستند تصریح کرد: اکثریت این افراد جزو قشر تحصیل کرده و دارای مدارک عالی دانشگاهی هستند که به دلیل عدم اشتغال و کمبود درآمد به کولبری در مرزها روی آورده اند.

وی خاطرنشان کرد: اگر مدیران فرایند مدیریتی را صحیح انجام داده و با تخصیص اعتبارات به مناطق محروم با وجود منابع غنی که در این مناطق وجود دارد، ایجاد شغل و درآمدزایی برای مردم شوند، دیگر شاهد چنین اتفاقات تلخی نخواهیم بود.

نماینده مردم سروآباد و مریوان افزود: بیشتر سدهای کشور لبریز از آب بوده، اما در کجا مدیران سطح عالی تصمیمات صحیحی برای استفاده درست از این آبها برای ایجاد مناطق کشاورزی گرفته اند که مردم بتوانند به شغل کشاورزی روی بیاورند و دیگر نیازی به کولبری در مرزها نداشته باشند.

وی با اشاره به اینکه علت اصلی کولبری این افراد را باید از نمایندگان مجلس و سایر مسئولین کشوری پیگیری کرد گفت: باید از آنها پرسید چرا با وجود منابع و امکانات خدادادی در مناطق نتوانسته اند برای آنها ایجاد اشتغال و درآمد کنند.

مرادی گفت: بسیار جای تاسف و نگرانی است که برخی از مدیران ما به دلیل تصمیم گیری های نادرست باعث هدر رفتن منابع خدادادی و عدم ایجاد اثر بخشی و بهره وری لازم از این منابع در مناطق مرزی شده اند.

رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان افزود: اگرچه ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی از طریق تذکر و طرح سوال از وزیران و سایر مسئولان پیگیر این موضوع هستیم، اما می طلبد که مسئولان کشوری که خدمت صادقانه به ملت را بزرگتری افتخار خود می دانند، هرچه سریعتر نسبت به وضعیت معیشت مرزنشینان تدابیری بیندیشند.

انتهای خبر/

برچسب ها :

بی مدیریتی مسئولینمرزنشینانکولبریکولبران گرفتار در بهمن

نظرات کاربران :

نالی [جمعه 15 بهمن 1395 | 17:12] پاسخ

یادمان نرفته که در تاریخ 18 اردیبهشت همین سال جناب مرادی چه باآب وتاب از بازگشایی مرز کولبری در آینده نزدیک خبر میداد در همان تاریخ بنده مسائلی را به نماینده محترم گوشزد کردم که آقایان کولبری کار انسان نیست وبه جای آن به کارهای تولیدی و مشاغل خانگی وتوسعه گردشگری (که مریوان وسرواباد استعداد خوبی در این زمینه دارند) وجذب سرمایه گذار برای صنایع تبدیلی(که سرواباد قطب تولید توت فرنگی وانگور سیاه ایران است)و... بسیاری مشاغل ارز آور بپردازید اما متاسفانه ......

کمال [جمعه 15 بهمن 1395 | 19:46] پاسخ

آی مرادی چون دردانشگاه ها هدف روق مدرکی تحصیلی است دیگر به ارزش واحترام دانشجو فکرنکرد ودانشجورا باتوقع به معنی وبی هدف وجلوه دادن منزلت(مدرک عالی دانشگاهی داشتن) اوبدون هیچ سواد کارآفرین وعملی فارغ التحصیل کردن که دانشجو درسرانجام آرزو یا ئاوات حتی پست خدمات یاکارگری درشرکت می باشند پس جناب نماینده محترم ببینداگرسواد بامبهم پیش برود دانشجوقابل سواد نیست بلکه سودای جان می شود

شاهین [جمعه 15 بهمن 1395 | 22:50] پاسخ

عکس انتخاب شده در کانال تلکرامی ایشان گویای یک نکته است که جناب مرادی یا تیم روابط عمومی ایشان شدیدا تحت فشار افکار عمومی است بطوریکه عکس انتخابی اقای مرادی را جایگاه نطق مجلس نشان می دهد تا به بیننده القا کند این سخنان را درمجلس گفته است که البته اصلا مثبت نیست. در کل آقای مرادی رویه ای را پیش گرفتند که فقط به ضرر مریوان است شما صدبار اعلام کردید مسئولان در کردستان کم کارند برادر من نماینده محترم مریوان این که اظهر من الشمس است شما وکیل مردمی که از اینکار جلوگیزی کنید نه هر دفعه بیاید داغ دل مردم را تازه کنید که مردم مسئولان به شما اهمیت نمی دهند. لطفا از ابزارهای در دسترس استفاده کنید بجای قهر با وزیر نیرو ایشان را استیضاح کنید تا سهم اب کردستان حل شود. بجای اینکه همه اش توپ را به زمین مدیران بینذازید از در دوستی وارد شوید دنیای امروز دنیای ارتباطات است ببینید قوانین دست و پاگیر که مانع کار انها میشود چیست اصلاح کنید یا اگر قانونی نیست تصویب کنید و اگر قانون هست و رعایت نمیشود از ابزارهای قانونی استفاده کنید

سولاوا [شنبه 16 بهمن 1395 | 00:39] پاسخ

سروآباد با این همه پتانسیل‌ها و ظرفیتهای اشتغال زایی باز هم این مسئولین نتوانسته اند در راستای ایجاد اشتغال کاری انجام بده جز اینکه سروآباد رو به نابودی کشانده منصور مرادی ما هم میدونیم نمیتونه کار مثبتی انجام بده پس عوضش کن

واقع گرا [شنبه 16 بهمن 1395 | 01:51] پاسخ

به راستی برخی از مسئولین مصداق سخنان منصور مرادی است

دانشجو [شنبه 16 بهمن 1395 | 09:44] پاسخ

من یک فارغ اتحصیل دانشگاه هستم ولی برای شهریه هایم مجبور شدم کولبری کنم وچند بارهم به خودآقای مرادی زنگ زدم و پيام دادم که فردی بيکار هستم و هيچ درآمدی راندارم ؟بذار نشم کولبه ر در مرز دزآور؟ولی متاسفانه؟....والانم منتظرم که مرز باز بشه و باوجود خطرات ولی مجبورم به همان کار دست بزنم؟رفتم وام بگیرم ضامن میخواند؟که منم ندارم وکسی که در اين شهر فقير باشد کسی جوابش رانمی دهد؟

فردای روشن [شنبه 16 بهمن 1395 | 11:49] پاسخ

فرماندور استعفا استعفا

آفرین بر مرادی که ناکارآمدی و بی مسئولیتی مسئولین را به خوبی تشخیص میدهد

جامعه شناسی [شنبه 16 بهمن 1395 | 15:25] پاسخ

نقد وضع موجود وضعیت اقتصاد کشور و پولبری و فساد بعضی مسوولین که وبوضوح برای عموم مردم روشن شده.. حالا آقای مرادی و وکیلان ملت درمجلس راهکار.... کاش...

جوابیه دانشجو !!!! !!!!!!!!!!! [یکشنبه 17 بهمن 1395 | 08:02] پاسخ

دوست عزیز دانشجو !!!!!!!!!!
یه کم منصفانه نقد کنید . کجای دنیا وظیفه نماینده استخدام افراد بوده که الان در مریوان و سروآباد بشه دوم جای دنیا ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!! وظیفه نماینده قانون گذاریه ، نه استخدام افراد جامعه . اگه قراره افراد رو استخدام کنه باید به تعداد افراد حاضر در جامعه ( چه افراد تحصیلکرده و چه افراد بیسواد ) شغل ایجاد کنه که این حرف دور از عقل و منطق است

نادر [یکشنبه 17 بهمن 1395 | 16:03] پاسخ

اولا منصور مرادی الان دیگه رییس مجمع نمایندگان نیست .فرشادان رییس مجمع .ثانیا همین نماینده محترم برای معابر کولبری که هزار سخنرانی کرده وباهش پز داده که معابر کولبری اون باز کرده الان چطوری از کولبری انتقاد می گیره .اینا نان به روز خور هستن .انتقاد از مسولین بجای خود لطفا نماینده باصطلاح دلسوز راهکار بدید .در مرکز پیگیر باشید نه اینکه هرروز در روستاها هستید ومانور انتخاباتی میدید.

رحمان در جواب .........که جواب دانشجو را داد [یکشنبه 17 بهمن 1395 | 19:47] پاسخ

اگه کار نماینده استخدام نیست پس شما چطور به نان و نوا رسیدی که امروز هنوز داری چاپلوسی نماینده را می کنید

هیرش [دوشنبه 18 بهمن 1395 | 22:14] پاسخ

آقای مرادی به فکر سروآبادم باش کولبر ومرزو کارگرو بیکاری وفقر سروآباد به مسئولین ربطی ندارد به فرماندار اصفهان ربط دارد تدبیری ،توسعه گردشگرییی،صنایع تبدیلی استفاده از اکوتوریسم منابع طبیعی این همه فرصت برای سرمایه گذاری ولی اینها کجا وبه میز چسبیدن مسئولین کجا وسروآباد واورامانات همچنان در غم نان شب به فراموشی میرود

در جواب جوابیه [دوشنبه 18 بهمن 1395 | 23:33] پاسخ

فقط تو بلدی بیای از وظایف نماینده حرف بزنی؟پس چه کسی مسئول اشتغالزایی جوانان تحصیل کرده است؟

دانشجو [سه شنبه 19 بهمن 1395 | 09:49] پاسخ

سرواباد حتما جوان با استعداد وتحصیل کرده ندارد؟وشاید جوانان این دیار فقط در کولبه ری تخصص داشته باشند

یک وزارت کشوری! [سه شنبه 19 بهمن 1395 | 12:15] پاسخ

موضوع مرگ این کولبران متأسفانه بهانه ای شد برای ابراز وجود برخی فرصت طلبان!
کسی نیست از همین جناب نماینده یا فرماندار سروآباد بپرسد اگر کولبری بد است، اگر شما آن را نشانه ی خوبی نمی دانید، چرا برای بازگشائی مرز کولبری مله خورد دزلی را از افتخارات خود می دانید؟
هر چند 99 درصد کارهای این معبر مرزی در زمان نماینده ی سابق و فرمانداران قبلی سروآبا انجام شده اما در روز افتتاح این معبر آقایانی که الان برای کولبران اشک تمساح می ریزند چنان ژست می گرفتند انگار آپولو هوا کرده اند.

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار