جمعه 10 دی 1395 / 10:39|کد خبر : 1422|گروه : علمی

گزارش/

برگزاری بزرگترین مراسم عمامه گذاری طلاب جوان و مراسم مولودی خوانی در مسجد جامع شهر اورامان تخت +گزارش تصویری کامل

برگزاری بزرگترین مراسم عمامه گذاری طلاب جوان و مراسم مولودی خوانی در مسجد جامع شهر اورامان تخت +گزارش تصویری کامل

مراسم عمامه گذاری 13 نفر از طلاب جوان علوم دینی اورامان در ماه مبارک مولود به همراه مولودی خوانی در مسجد جامع شهر اورامان تخت برگزار شد.

به گزارش اورامانات، بار دیگر اورامان مهد علم و عرفان و هنر در دامنه کوههای کوهسالان و تخت سانی میهمان تعداد زیادی از مردم شد تا باردیگر با آرمانهای گرانقدر اسلام ناب محمدی(ص) تجدید میثاق کند آری اینجا اورامان تخت است محل تربیت و پرورش علماء اسلام ، محل تامین آرزوهای اسلامی و مرکز استقرار سنت رسول الله (ص) که در نهمین روز زمستان 95 برای چندمین بار زنگ دین ، علاقه و عطوفت اسلامی و انسانی به صدا درآمد بلاخره با آنهمه زحمات و تلاشهای بی دریغ دبیران و مسئولین این همایش بزرگ راس ساعت 9 صبح نهم دی ماه برنامه با تلاوت آیاتی از کلام شیرین الهی  با صدای قاری برتر کشوری (سعدی سعدی) شروع و نغمه نازنین شریعت اسلامی در روزی که آفتاب عشق و علاقه مردمان این دیار در میان کوههای سر به فلک کشیده می تابید به صدا درآمد این مراسم که بمنظور  عمامه گذاری تعداد 13 طلبه از طلاب اورامانات و با هدف ترویج و تبلیغ شعار و آرمانهای دین مبین اسلام در قالب مولودی خوانی و در  محل مسجد جامع شهر اورامان تخت برگزار شد.

 با اجرای حاج ماموستا فایز عزیزی ادامه داشت بعد از قرائت دلنواز سعدی مطابق معمول  قصیده مشهور بردیه را با صدای ماموستا سید کمال حسینی شنیدیم. در ادامه  با دعوت از آقای عباس غریبی برادر مرحوم ملا هیاس غریبی در جایگاه مستقر و  به خواندن شعری تحت عنوان یاد رسول (ص) این ماه عزیز را تبریک گفت . قرائت فصل اول مولودنامه شمس قریشی هم با صدای شیرین ماموستا سید عطا حسینی از روستای سرپیر برنامه بعدی بود در ادامه مدرسین برتر مدرسه امام شافعی(ع) جناب حاج ماموستا احمد رستمی و حاج ماموستا سید عبدالله حسینی  بعنوان سخنرانان اول و دوم هر کدام جداگانه با عناوینی متفاوت  به موضوع ارزش علم پرداختند و فرمودند  اگر گفته شود دین اسلام، دین دانش و آموزش برای زندگی سعادتمندانه دنیوی و اخروی بشر است، سخنی ناحق، گفته نشده است.

اهمیت علم ودانش در اسلام بقدری است که اولین کلمه ای که جبرئیل به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله گفت: این بود: «اقرأ» بخوان بی گمان ارزش انسان در آموزه های قرآنی به دانش است از این روست که تسخیر فرشتگان و هستی زمانی برای انسان شدنی شد که خداوند به انسان اسمای خویش را تعلیم داد و انسان به دانش اسمایی آگاه شد. این آگاهی هر چند به شکل آگاهی حضوری و شهودی است که از آن به دانش وجودی نیز تعبیر می شود زیرا در جان و وجود انسان جای می گیرد و بخشی بلکه همه وجود وی را شکل می بخشد که در تعبیر مولوی: ای برادر، تو همان اندیشه ای ما بقی خود استخوان و ریشه ای به خوبی تبیین شده است.

 با این همه دانشی دارای ارزش است که انسان را به مقام خودش بازگرداند و از مقام هبوط، به عروج رساند و صعود دوباره ای را از خاک به عرش افلاک برین تا عرش سدره المنتهی آغاز کند.از اینروست که قرآن ارزش و اعتبار آدمی را به دانش اسمایی دانسته است که دانش، توانایی و ظرفیت به همه آن چیزهایی است که خداوند را به خداوندی متصف ساخته است.آدمی با دانش اسمایی می تواند به کمال مطلق برسد. تفاوت اسما و صفات در خداوند با انسان در این است که اسما در خداوند عین ذات و ازلی و ابدی است و در انسان عین ذات نیست بلکه به شکلی عارض ذات و عنایت الاهی است.

 با این همه این انسان است که می تواند با دانش خویش به جایی برسد که کسی در هستی بدان دست نیافته است ماموستا سید عبدالله در ادامه فرمودند علم و دانش دو بالی هستند که انسان می تواند با آنها تا بیکران پرواز کند.ارزش هر انسان با چگونگی به کارگیری آنها معین می شود.علم و دانش، آگاهی و معرفت او را به جایی می رسانند که حتی فرشتگان هم بدان دست نمی یابند.هر چه دانایی انسان بیشتر شود، نقش رهبری او در زندگی پر رنگ تر می شود.

 بسیار اتفاق افتاده که با دیدن شخصی و یا صحبت کردن کسی، به دانش وی پی برده اید. این مسئله بیانگر این نکته است که هر دانشی که انسان فرا می گیرد در رفتار او نمود پیدا می کند و از کردار بسیاری از افراد می توان به میزان علم آنها پی برد. در ارزش علم همین بس که خداوند متعال در سوره زمر آیه 11 می فرماید:«قُل هَل یستَوی الذَّینَ یعلَمُونَ و الذین لا یعلَمُونَ …؛بگو یا کسانی که می دانند با کسانی که نمی دانند برابر هستند؟از همان ابتدا که بشر آفریده شد، شروع به یادگیری کرد.خداوند می فرماید:«و عَلَّمَ ادَمَ الاَسماءَ کُلَّها…؛ و آموخت (یاد داد) به آدم همه نام ها را فرشتگان دانستند که مقام انسان با دانشی که خداوند به او عطا کرده است از ملائکه بالاتر است لذا انسان باید قدر خود را بداند و از دانشی که در اختیار دارد، استفاده درست ببرد.خانواده هایی هستند که از نظر اقتصادی در سطح پایینی قرار دارند اما وجود فرزندان باهوش در میان آنهاحسرت خانواده های مرفّهی را برمی انگیزاند که هر چه خرج فرزندان خود می کنند به نتیجه ای نمی رسند بنابراین هر چند امکانات کمی در اختیار دارید  ولی به اهداف عالی و بلند مدت فکر کنید و تا رسیدن به آنها، احساس شکست و دلسردی نکنید .

دانش، انسان را به سوی کمال هدایت می کند.افرادی که در زندگی درست فکر می کنند، گفتار عاقلانه دارند و خوب قضاوت می کنند،در برخوردهای اجتماعی دیگران را به خود جذب می کنند. آنها شمعی هستند که می سوزند تا دنیای تاریک جهل و نادانی را با دانش خود روشن کنند و خفتگان را بیدار کنند  زیرا که می دانند سودجویان همواره سعی دارند، افرادی را در جهل و بی خبری نگاه دارند تا بدین وسیله راه نفوذ و تسلط زورگویانه خود را بر آنها باز کنند.

در دنیایی که عصر «دانش و اطلاعات» نامیده شده است،نه به راه رفتن که به دویدن نیاز داریم تا با کسب آگاهی های بیشتر، هم سو با جوامع پیشرفته بشری به علوم و فنون روز مسلح شویم و تیر دانایی مان را به سوی کسانی که قصد تجاوز به میهن ما را دارند و به فکر مطامع و منافع خود می باشند، پرتاب کنیم.قلم بهترین و محکم ترین سلاح ماست، بکوشیم تا همواره آن را در دست داشته باشیم و از آن بهره بگیریم. این اساتید برتر علوم اسلامی  در پایان برگزاری چنین مراسماتی را  در منطقه  که حقیقتا نقش بسیار مهمی در ترویج آرمانها ی اسلام داشتند و افزودند  همه باید تلاش کنیم تا هرچه بهتر و بیشتر گامهای بزرگتری را در مسیر علم و تربیت علما بر داریم .

 در میان این همایش بزرگ که مهمانانی از عراق از جمله ماموستا عبدالسلام مدرس بیاره شریفه و شیخ محمد اسعد سراج الدینی و هیات همراه در سطح استان هم حضور داستند  همچنین افراد زیادی و گروههای سرود طلاب اورامان به اجرای برنامه پرداختند ماموستا سید عرفان احمدی فرزند قطب علم و تقوی ماموستا سید بهاء الدین آره نان  هم بعنوان سومین سخنران به جایگاه علم ، دانش و علوم اسلامی در حجره های استان کردستان پرداخت و بطور علمی و با دیدی آگاهانه این عنوان را مورد بررسی قرار داد در پایان با اجرای سرودهای متنوع دراستقبال برنامه ویژه عمامه گذاری به نطاره نشستیم و تعداد 13 نفر از طلاب منطقه اورامانات بعنوان شاگرد مکتب امام شافعی (رض) جهت خدمت به اسلام و مسلمین در سنگر دین ملبس به لباس مقدس روحانی شدند لازم به ذکر است در این مراسم حدود 2000 نفر از نقاط مختلف کشور شرکت داشتند.

به گزارش اورامانات اسامی این 13 نفر از طلاب مجاز که در 9 دی ماه  در مراسم عمامه گذاری مسجد جامع اورامان تخت ملبس به لباس مقدس روحانیت شدند  1- ملا قیوم رحیمی(اورامان تخت) 2- ملا حیدر رحیمی(اورامان تخت)3- ملا جمشید احمدی (اورامان تخت ) 4 - ملا اقبال عزیزی (اورامان تخت ) 5- ملا احمد نظری(داریان )6- ملا عرفان قادری (داریان)7-ملا پیمان شکری داریان(داریان) 8- ملا یاسین امینی (سرپیر)9- ملا دانا محمدی(اورامان تخت)10- ملا سید عابد حسینی (سرپیر) 11- ملاحمزه مرادی(اورامان) تخت)12- ملا هوشمند بهرامی (اورامان تخت) 13- ملا مبین قاسمی(اورامان تخت) -

نویسنده : ناصح سعدی(09/10/95) – روستای کماله (اورامان تخت)

گزارش تصویری از این مراسم با شکوه

انتهای خبر/

برچسب ها :

مراسم مولودی خوانیمسجد اورامان تختناصح سعدیمراسم عمامه گذاریمولودی خوانی

نظرات کاربران :

محمدی [یکشنبه 12 دی 1395 | 07:37] پاسخ

در ارسال گزازش معمولا چیکده ای از کارهای صورت پذیرفته ارائه میشه نه اینکه تمام متن سخنرانی
متاسفانه گزارشگر محترم با اصول خبرنگاری اندک آشنایی ندارن

دریا [یکشنبه 12 دی 1395 | 08:19] پاسخ

تبارک الله برای خبرگزاری اورامان برای پوشش همچین خبری
و خدا را شکر که به عالمان اهل تسنن اضافه میشود

کیانپور [دوشنبه 13 دی 1395 | 15:44] پاسخ

ای محمدی وقتی یاد گرفتی به جای( گزازش ) بنویسی گزارش و درست تلفظ کنی اون وقت میتونی از رسانه های مردمی هم انتقاد بگیری

اینجا سایت فرمانداری نیست اینجا صدای مردمه خواهشن خاموش تا از برق نکشیدمت

در جواب کیانپور [سه شنبه 14 دی 1395 | 12:21] پاسخ

ظاهرا خودت هم در املا مشکل داری خواهشاً درسته نه خواهشن!!!!

عبدالله [سه شنبه 14 آذر 1396 | 23:27] پاسخ

این آقای سعدی چیزهایی رو که لازمه بنویسه نمینویسه ودرعوض کل متن سخرانی ها رو نقطه به نقطه قید میکنه.
مثلا دراین متن اسمی از امام جمعه هورامان که بانی اصلی و زحمت کش ومدرس اصلی این طلاب هست نیاورده.
ازمدت زمان اجرای مراسم و نوع مدیریت مراسم و اهداف آن سخنی نگفته و...

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
آخرین اخبار
  مهترین راه جلو گیری از ورد به موج چهارم کرونا چیست ؟
   

  افزایش اطلاع رسانی ها

  0%

  تشدید محدودیت ها

  50%

  افزایش دورکاری ادارات

  0%

  رعایت جدی پروتکل های بهداشتی

  50%

آخرین اخبار