جمعه 3 مهر 1394 / 17:08|کد خبر : 14|گروه : اجتماعی

ظرفیت های سروآباد/

نگاهی جامع به ظرفیت های تولیدی شهرستان سروآباد

نگاهی جامع به ظرفیت های تولیدی شهرستان سروآباد

ظرفیت های تولیدی شهرستان سروآباد در استان کردستان بسیار فراوان بوده و توجه نمودن به این شهرستان می تواند نقش مهمی در توسعه استان کردستان ایفا کند.

به گزارش اورامانات؛ سروآباد یکی از شهرستان‌های  استان کردستان در غرب ایران است که از سمت غرب به کشور عراق، از سمت شمال به مریوان، از شرق به سنندج و از جنوب به کامیاران منتهی می‌شود، مرکز این شهرستان شهر سروآباد است که با ارتفاع 1270متری از سطح دریا و در 85 کیلومتری غرب‌ سنندج مرکز استان کردستان قرار دارد.

شهرستان سروآباد تا قبل از سال 1379 بخشی از شهرستان مریوان به شمار می‌رفت اما از سال 1380 به شهرستان ارتقا و از مریوان مستقل شد، هم اکنون شهرستان سروآباد با مساحتی در حدود 1200 کیلومتر مربع، تشکیل شده از دو شهر (سروآباد و هورامان)، 8 دهستان و 73 روستا با جمعیتی بالغ بر 66709 نفر است که در هر کیلومتر مربع حدود 69 نفر اسکان یافته است.

بیش از 90 درصد جمعیت شهرستان سروآباد روستانشین هستند

بیش از 90 درصد از جمعیت شهرستان سروآباد روستانشین بوده و زندگی روستایی را به شهرنشینی ترجیح می‌دهند، بیشتر روستاهای این شهرستان به دلیل صعب العبور بودن، طبیعت آنها دست نخورده و بکر باقی مانده است.

 

بیساران، پایگلان، ژنین، چشمیدر، دره‌کی، بوریدر و اورامانات (شامل روستاهای هورامان، سرپیر، ویسیان، رودبار و کماله) از روستاهای پرجمعیت شهرستان سروآباد به شمار می‌روند که میانگین جمعیت در این روستاها بالغ بر 2500 نفر است و شغل اکثر مردم در این روستاها صنایع دستی، کشاورزی، دامداری و باغداری است.

از کل مساحت شهرستان سرواباد 26600 هکتار آن را مراتع با درجات  مختلف و 81000 هکتار آن را جنگل و 13947 هکتار آن را اراضی (زراعی و باغی ) به خود اختصاص داده است که از کل اراضی  شهرستان حدود5997 هکتار معادل 43 درصد را اراضی آبی و7950 هکتار بقیه معادل 57 درصد را اراضی دیم تشکیل می‌دهد.

سروآباد بیشترین سطح زیر کشت باغ‌های کردستان را دارد

اگر میزان اراضی قابل کشت را با سطح باغات مقایسه کنیم این شهرستان دارای بیشترین سطح کشت باغ‌های استان است و در هر نقطه‌ای که شرایط احداث باغ فراهم بوده باشد کشاورزان به احداث باغات سازگار آن منطقه اقدام کرده‌اند.

مهم‌ترین قابلیت‌ها و ظرفیت‌های تولیدی شهرستان سروآباد را می‌توان قرار گرفتن رودخانه بزرگ و خروشان سیروان در پایین دست این شهرستان و در نزدیکی روستای دورود، وجود آب و هوای معتدل و مناسب برای کشت انواع محصولات کشاورزی، باغ‌های فراوان و استعداد پرورش درختان مثمر ثمر نیمه گرمسیری در منطقه اورامانات، وجود گونه‌های گیاهی متنوع  دارویی و صنعتی و دارا بودن جنگل‌ها و مراتع غنی فراوان را نام برد.

ظرفیت های سروآباد

با توجه به مستعد بودن این منطقه در تولید محصولات باغی سالانه بیش از 26986 تن انواع میوه‌ها شامل سیب، هلو، گردو، انگور، توت فرنگی، زردآلود، بادام، سیب، گلابی، شلیل، آلبالو، انار، گیلاس و انواع محصولات دیگر  روانه بازار خواهد شد.

سروآباد قطب تولید توت فرنگی در کردستان است

مهم‌ترین محصول شهرستان سروآباد را می‌توان توت فرنگی دانست که با تولید سالانه بیش از 2800 تن محصول در مساحتی به طول 235 هکتار به عنوان قطب اول تولید این محصول در استان کردستان شناخته شده است، توت فرنگی برای اولین بار در سال 1345 توسط شخصی به نام شیخ عثمان نقشبندی دورودی به منطقه کردستان وارد شد و در باغات روستای دورود و محمودآباد این شهرستان کشت و برداشت آن آغاز شد.

ظرفیت های سروآباد


فعالیت 29 واحد مرغداری با ظرفیت 564500 قطعه مرغ در سروآباد

سروآباد در زمینه دادمداری هم ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد. در حال حاضر نیز کل مساحت جایگاه‌های دام شهرستان سروآباد 450 هزار متر مربع برآورد شده، که از این میزان حدود 100 هزار متر مربع در سطح واحدهای روستایی با استفاده از پروژه بهسازی و نوسازی اماکن دامی و اجرای طرح‌های نیمه صنعتی بهداشتی شده و مابقی آن غیر بهداشتی و اکثراً به شیوه واحدهای سنتی است که در شرایط امروزی بازده تولیدی و اقتصادی کافی ندارند.

این شهرستان در صنعت مرغداری نیز با فعال بودن 29 واحد مرغداری و ظرفیت بالغ بر 564500 قطعه و تولید سالانه 5645 تن مرغ زنده  برابر با 4234 تن مرغ آماده طبخ نقش مهمی در تولید گوشت مرغ در استان کردستان دارد.

بزرگترین مجتمع تولید قارچ کردستان در روستای قلعه‌جی سروآباد قرار دارد

هم اکنون نیز در روستای قلعه‌جی این شهرستان بزرگ‌ترین مجتمع پرورش قارچ کردستان در زمینی به مساحت 7 هکتار و با سرمایه ای بیش از صد و پنجاه میلیارد ریال و میزان اشتغال‌زایی بالغ بر 100 نفر در حال احداث است که با ساخت این مجتمع نیاز کل استان کردستان در بحث قارچ تأمین شده و به سایر استان‌های دیگر کشور نیز صادرات قارچ صورت می‌گیرد.

شهرستان سروآباد در بخش شیلات نیز دارای بزرگترین مجتمع پرورش ماهی سردآبی در خاورمیانه است و در صورتی که فاز دوم آن به بهره برداری برسد میزان تولید این مجتمع 1500 تن در سال خواهد بود، هم اکنون فاز اول این مجتمع با اشتغالزایی بیش از 70 نفر و  با تولید 460 تن در سال فعال است.

با توجه به وجود منابع آبی مستعد در بیشتر مناطق شهرستان و بهره‌برداری بهینه از این ظرفیت‌ها، مطالعه و طراحی این منابع که مرحله آغازین و زیربنایی تولید آبزیان است در سروآباد مد نظر قرار گرفته است.

با انجام مطالعات لازم از طریق ایجاد مزارع خرد پرورش ماهی قزل‌آلا می‌توان از چشمه‌ها و سراب‌ها و رودخانه‌های دائمی و فصلی که غالباً از شهرستان خارج می‌شوند و همچنین از اراضی حاشیه‌ای این نوع منابع که بلا استفاده باقی مانده‌اند استفاده بهینه به عمل آورد، رسیدن به این هدف علاوه بر افزایش تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان، زمینه ایجاد اشتغال پایدار و جلوگیری از مهاجرت روستائیان و به کارگیری فارغ التحصیلان رشته‌های مرتبط را نیز به ارمغان خواهد آورد.

تولید سالانه 38.2 تن عسل مرغوب در شهرستان سروآباد

در سطح این شهرستان به لحاظ شرایط آب و هوایی، کوهستان‌های بلند، میزان بارندگی بالا، مراتع مناسب و زراعت عمده محصولاتی نظیر، یونجه، شبدر، کلزا و سایر محصولات و همچنین امکان کوچ‌های قشلاق و ییلاق در بیشتر ایام سال و از همه مهتر بالا بودن کیفیت عسل تولیدی  زمینه مناسبی برای توسعه زنبورداری را فراهم کرده است، به طوری که سالانه بیش از 38.2 تن عسل در این شهرستان تولید می‌شود.

ظرفیت های سروآباد


در کنار ظرفیت‌های تولیدی بسیار شهرستان سروآباد، کمبودها و مشکلاتی نیز در این شهرستان دیده می‌شود که مهم‌ترین آن در حوزه درمان و سلامت است.

بیمارستان 32 تختخوابی شهید چمران این شهرستان که از مصوبات دولت نهم و دهم بود در مرداد ماه 92 و در آخرین روزهای عمر دولت دهم توسط معاون اول رئیس جمهور در سنندج از طریق ویدئو کنفرانس و با وجود کمبودها و ناتمام ماندن قسمت های اصلی آن افتتاح شد.

وضعیت نامطلوب بیمارستان 32 تختخوابی سروآباد

با گذشت نزدیک به یک سال از افتتاح این بیمارستان هنوز قسمت‌های اصلی بیمارستان تکمیل نشده و خدماتی که در آن ارائه می‌شود همان خدماتی است که قبلاً در مرکز بهداشت این شهرستان ارائه می‌شد.

نبود پزشک متخصص و نیروی انسانی متناسب با نیاز یک شهرستان، عدم وجود یک داروخانه مجهز، فعال نبودن اتاق‌های بیمارستان برای بستری بیماران و صدها مشکل دیگر نشان از آن است که این بیمارستان هنوز برای ارائه خدماتی هر چند جزئی آماده نیست و مسئولان شهرستانی و استانی نبود بودجه و اعتبارات لازم را دلیل اصلی این مشکلات بیان می‌کنند.

سکونت بیشتر مسئولان سروآباد در شهرستان‌های مجاور

تردد شمار زیادی از مسئولان ادارات این شهرستان به شهرستان‌های هم‌جوار و عدم سکونت در شهرستان سروآباد از معضلات دیگر این شهرستان است، دیر رسیدن به سرکار، زودتر ترک کردن محل کار و خطرات احتمالی ناشی از تصادفات بین راهی تبدیل به معضلی اساسی برای شهرستان سروآباد شده است.

با همه این تفاصیل می‌توان گفت شهرستان سروآباد با وجود همه مشکلات و کاستی‌هایی که دارد یکی از شهرستان‌های مستعد توسعه است و با برنامه‌ریزی صحیح و سرمایه‌گذاری مناسب می‌توان از ظرفیت‌های بالقوه این شهرستان در مسیر توسعه کردستان و ایجاد اشتغال پایدار استفاده کرد.

برچسب ها :

ظرفیت های سروآبادتوت فرنگیعسل

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
آخرین اخبار
  مهترین راه جلو گیری از ورد به موج چهارم کرونا چیست ؟
   

  افزایش اطلاع رسانی ها

  0%

  تشدید محدودیت ها

  50%

  افزایش دورکاری ادارات

  0%

  رعایت جدی پروتکل های بهداشتی

  50%

آخرین اخبار