پنجشنبه 2 دی 1395 / 20:25|کد خبر : 1398|گروه : اجتماعی

اگر دردم یکی بودی!!

آنگاه که عالمان بی عمل می شوند

آنگاه که عالمان بی عمل می شوند

با گذری بر اخبار و حوادث روزانه در جهان ردپای انسان را در بسیاری از وقایع ناخوشایند وخوشایند، خیرو شر، زشت و زیبا می توان یافت.

به گزارش اورامانات، شاید آن روز که خدا انسان را در «بالاترین مقام ممکن»  آفرید, انسان هرگز گمان نمی کرد که به «پایین ترین جایگاه ممکن» سقوط کند. بسیاری از مردم اسفل السافلین را سطح کره زمین پنداشتند و «دنیا» خواندند ولی خدا هرگز آن را دنیا و پست نخواند و ارض نامید. اما با حضور انسان و تقسیم شدن فکر و اندیشه و رفتار انسان به مقوله خوب و بد, باز امیدی وجود داشت که نه! اینجا اسفل السافلین نیست. و انسان اینجا، بر روی سیاره زمین در برزخ «احسن  تقویم»  و «بدترین جایگاه» معلق است. و خدا راه درست به انسان نمایاند تا مخیر باشد بین «سقوط»  یا «صعود» ! بقول سعدی علیه الرحمه:

....................

چون بوم بدخبر مفکن سایه بر خراب

در اوج سدره کوش که فرخنده طایری

آن راه دوزخست که ابلیس می‌رود

بیدار باش تا پی او راه نسپری

در صحبت رفیق بدآموز همچنان

کاندر کمند دشمن آهخته خنجری

راهی به سوی عاقبت خیر می‌رود

راهی به سؤ عاقبت اکنون مخیری

....................

.با گذری بر اخبار و حوادث روزانه ردپای انسان را به فور در این دو طریق خیر وشر مشاهده می کنیم. تعریف خیر و شر و خوب و بد برای همگان قابل فهم است. شرارت ها تلخند چه آنجا که بمب فسفری و خوشه ای بر سر بی پناهان با هردین و آئینی رها می شوند و چه آنجا انسان چشم و دل و گوش بسته همنوعان خود را  در «جمود محض فکری» تکه تکه می کند و چه آنجا که عده ای هم زبان من و شما! در پیرانشهر روباه زبان بسته ای را با بدترین شیوه شکنجه و آزار می دهند و مثله می کنند.

با کمال تاسف حیوان آزاری در بسیاری از نقاط این سرزمین وجود دارد عده ای با اسلحه مجوز دار و دارای سهمیه تیر این کار زشت را انجام داده و عده ای با اسلحه قاچاق و بدون مجوز و عده ای با دام و تله و عده ای در کمال وقاحت پست ترین روش را در کشتن یک حیوان انتخاب می کنند. صفت زشت و نادرستی که هیچ دین و مرام و مذهبی آن را تایید و تشویق نمی کند. به راستی باید بیش از آنکه برای این انسانهای آدم نما متاسف شد باید برای مدعیان تعلیم اخلاق و دین و مذهب و روشنفکری و مدیران رسانه ها و کانالهای مختلف فضای درهم و برهم مجازی تاسف می خورد. برای سیستم و نظام آموزشی که رشد انسان را در فراگیری ریاضیات و حساب و هندسه و مثلثات تعریف می سازد. برای طلاب حوزه های مختلف علوم دینی که فلسفه وجودی خود را فراموش و حاضر نیستند به وظیفه پرورشی و تربیتی خود عمل نمایند.

 اینجاست که «ابن مسکویه»  را باید فراخواند که کتاب اخلاق بدست این همه «ابن سینا» ی گردو پران!عصر انفجار اطلاعات بدهد. عصری که هرچه راههای پرورش اخلاق و دانش و ذهن و فکر و اندیشه بیشتر می گردد, عقب نشینی انسان به وای جهالت و بی اخلاقی نیز تسریع می شود. از اهانت به ساحت مقدسات دیگران در دانشگاه و اماکن دینی و علمی گرفته تا توهین به ساحت مخلوقات خداوند و تسخیر مسکن و ماوا وتخریب شریانهای زندگی یک امت و تا ائتلاف نامیمون بین المللی برای سوزاندن یک ملت, آواره کردن و سوزاندن خانه و کاشانه  صدها هزار مسلمان روهینگا بدست برندگان جایز سیاسی صلح نوبل  و تا مثله نمودن موجوداتی که زمینه ساز حیات بشر هستند حیواناتی که تداوم حیاتشان بخشی از رسالت نوح علیه السلام  بودند.

این نیمه تلخ و زهر آلود لیوان  آنجا بیشتر تلخ می گردد که عده ای در یک روستای کردستان در حق موجودی زیبا و مخلوقی از مخلوقات خدا وقاحت و بی شرمی را به اوج رسانده , فیلم گرفتند و نشر دادند, که درواقع ظلم و اهانتی نابخشودنی به فرهنگ یک قوم اصیل بود. برای این همنوعان متاسفیم که در کردستانی بسر می برند که سرباز فداکار مریوانی برای آنکه جان سگی را نجات دهد پایش بر روی مین می رود و قطع می گردد. تفنگ ها بخاطر تکریم حیات وحش شکسته می شوند و برای آنکه درد همنوع تسکین یابد با تراشیدن سر و ریش همشکل فرزندی رنجور و شاگردی خسته دل می شوند.

آری  به امر خدا این دنیا معلق مابین احسن تقویم و اسفل السافلین است و تا روز موعود استوار می چرخد تا اینکه چه کسی شاکر باشد و چه کسی کفور...... و قطعا باید مواطب باشیم چرا که سقوط آسانتر از صعود است و سقوط مدعیان اصلاح و اخلاق و تعلیم و تربیت و وعظه و خطابه دردناکتر خواهد بود, آنگاه که عالمان بی عمل باشند و یا در ادای تکلیف کوتاهی روا دارند.

محمود رستمی تبار اول دی ماه 95

انتهای خبر/

برچسب ها :

عالمان بی عملمحمود رستمی تباررد پای انساناورامانات

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر