یکشنبه 26 مهر 1394 / 07:44|کد خبر : 133|گروه : اجتماعی

به مناسبت روز جهانی مبارزه با فقر؛

فقر؛ زاییده ستم و ثروت انباشته نامشروع / دولت موظف به ریشه کنی فقر در جامعه

فقر؛ زاییده ستم و ثروت انباشته نامشروع / دولت موظف به ریشه کنی فقر در جامعه

فقر یکی از قوی ترین دردهای بشریت است که ریشه بسیاری از مشکلات از گرسنگی و بیماری گرفته تا مناقشات داخلی و جنگ را در برمی گیرد.

به گزارش هورامانات به نقل از کُردتودی، فقر یکی از قوی ترین دردهای بشریت است که ریشه بسیاری از مشکلات از گرسنگی و بیماری گرفته تا مناقشات داخلی و جنگ را در برمی گیرد.

 

فقر به عنوان پدیده ای پیچیده و گسترده از قرن های گذشته مورد توجه جامعه شناسان بوده است و معیاری تعیین کننده برای حد فاصل میان کشورهای جهان سوم و صنعتی است.

 

مفهوم فقر و نابرابری در کنار یکدیگر آورده می شود و به معنای برآورده نشدن نیازهای اساسی بشر «تغذیه، سرپناه، سلامتی» به حد کفایت بوده و معیاری برای سنجش عدالت اجتماعی در یک جامعه است.

 

کارشناسان اقتصادی برای تعریف فقر از شاخص در آمد افراد استفاده می کنند و بر این اساس خط فقر را تعریف نموده اند بطوریکه افراد و خانوارهایی که بالای خط فقر قرار بگیرند غیر فقیر و افراد زیر این خط، فقیر خوانده می شوند.

 

از آنجا که فقر ریشه بسیاری از انحرافات اجتماعی است در دین مبین اسلام نیز تاکید فراوانی بر مبارزه بر علیه فقر و ریشه کردن آن در جامعه با انجام اعمالی همچون خمس و زکات، انفاق و صدقه، احسان و اطعام فقیر شده است.

 

فقر زاییده ستم و ثروت انباشته نامشروع است

در جامعه ای که افراد آن همه به دنبال سودجویی و زراندوزی هستند، استکبار و زیاده خواهی عده ای بر عده دیگری باعث به وجود آمدن استضعاف شدید گروه بی بضاعت جامعه می شود.

 

چنین جامعه ای رو به فنا رفته و در این میان نقش خود جامعه و افراد آن پر رنگ تر می شود چرا که باید با تغییر معیارها و روش زندگی خود باید به ریشه کن کردن این پدیده شوم همت گمارند.

 

نقش شرکت های فراملیتی و سرمایه داران بزرگ در دامن زدن به فقر در جامعه جهانی

بخش گسترده ای از نابسامانی های فقر، در طغیانگری و سلطه جویی دنیاطلبان ریشه دارد. اینان شرافت را در چنگ آوری امکانات مادی و افزایش ذخیره های پولی می پندارند وهمت و هدفشان در این تلاش، مصرف گرایی است.

 

این دسته از انسان ها که گاه در قالب سرمایه داران بزرگ، شرکت های فراملیتی و نظام های سرمایه داری نمود می کنند سیری ناپذیر بوده و به دنبال تسخیر همه امکانات جامعه هستند.

 

مصرف گرایی و اسراف راهی به سوی گسترش فقر در جامعه

در اسلام در مذمت اسراف و زیاده روی تاکیدات فراوانی شده است چرا که مصرف گرایی و زیاده روی در مصرف امکانات جامعه نه تنها باعث به هدر رفتن ثروت ملی شده بلکه تجاوز به حقوق بقیه افراد جامعه نیز محسوب می شود و در نتیجه گروهی از افراد در جامعه در منجلاب فقر غوطه ور می شوند.

 

فساد اقتصادی و گسترش فقر در جامعه

فساد اقتصادی بر نرخ رشد سرمایه گذاری و تولید اثر منفی دارد و با تغییر رفتار مصرفی افراد، تولید کالاهای ضروری را کاهش و واردات را افزایش می دهد در نهایت با تغییر مطلوبیت اغنیا و فقرا، نابرابری و اختلاف طبقاتی رواج پیدا می کند و منجر به گسترش فقر در جامعه می شود.

 

دولت برای ریشه کنی فقر در جامعه مسئول است

سیاست های اقتصادی و اجتماعی دولت نقشی موثر و تعیین کننده در شکل گیری فقر در جامعه دارد به همین خاطر مسئولیت سنگینی بر دوش مسئولین دولتی مبنی بر از بین بردن شکاف بین فقیران و ثروتمندان قرار دارد.

انتهای پیام/

برچسب ها :

فقرثروت نامشروعدرد بشریت

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار