یکشنبه 9 آبان 1395 / 15:53|کد خبر : 1250|گروه : سیاسی

دل نوشته ای اندر احوالات بیانیه های رنگین در تنور داغ انتخابات:

وقتی حنای بیانیه های رفع تبعیض قومی و مذهبی دولت تدبیر و امید دیگر رنگی ندارد

وقتی حنای بیانیه های رفع تبعیض قومی و مذهبی دولت تدبیر و امید دیگر رنگی ندارد

حسن روحانی با دادن وعده های رفع تبعیض قومی و مذهبی در میان اقوام کرد و سایر اقوام ایرانی توانست اکثریت آرای آنها را کسب کند اما آیا در این مدت کلید روحانی توانست قفل رفع تبعیض را بگشاید.

به گزارش اورامانات، بر طبق بیانه ی شماره ی 3 حقوق اقوام، ادیان و مذاهب که در آن رئیس جمهور وقت به این موضوع اشاره می کند که:  کشور عزیز ما، ایران، بوستانی عطرآگین از اقلیم‌ها ،زبان‌ها، ادیان و مذاهب گوناگون است. اکنون که انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری دوره یازدهم، این فرصت تاریخی را فراهم کرده است؛ اینجانب متعهد و مصمم هستم درصورت کسب رأی اعتماد شما و استقرار دولت تدبیر و امید با اجرای بندهای ده‌گانه زیر، بخشی از فصل حقوق ملت قانون اساسی را که از مهمترین اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و هست، از شعار به عمل درآورم تا شاهد ایرانی آزاد و آباد، با مشارکت ایرانیان باشیم:  

                                                           

1 - تدوین قوانین لازم برای اجرای کامل قانون اساسی به‌ ویژه اصول ٣، ١٢، ١٥، ١٩، ٢٢ و... در دولت تدبیر وامید به منظور رفع تبعیض.

2 - مشارکت عمومی فارغ از زبان و مذهب در مدیریت‌های کلان کشور و اجرای اصل شایسته‌سالاری در همه سطوح سیاسی-اداری به گونه‌ای که تمامی شهروندان و هم‌میهنان در شرایط یکسان امکان مشارکت و تصدی در کلیه سطوح تا عضویت کابینه را داشته باشند.

3 - انتصاب نیروهای شایسته محلی در پست‌های مدیریتی مناطق مختلف کشور و حمایت تقویت و تفویض اختیار و واگذاری امور اجرایی محلی و منطقه‌ای به آنان در قالب سیاست‌های عمومی دولت.

و سایر موارد...

حسن روحانی با این وعده‌ها توانست در استان کردستان ۷۰% آرا و کرمانشاه ۶۲% مشارکت‌کنندگان را به‌سوی جلب نماید، باز بیشتر از میانگین کشوری که البته این آمارها نشان می‌دهد میانگین آرای حسن روحانی در بین سایر اقوام بالاتر از قومیت فارس است.

 

چندیست بحث استعفای سه وزیر کابینه حسن روحایی گرم محافل سیاسی و اجتماعی این ور و آنور آبهاست .هر کسی برای خودش دلیلی و هر گروه و حذبی استدلالی دارد. عده ای وزیر آموزش و پرورش را قربانی صندوق ذخیره فرهنگیان می دانند و می گوند نمی خواهند دولت مانند فیش های حقوقی نقل مجالس شود . یک عده دیگر نیز گفتند: دولت تدبیر و امید بود انتظار لغو کنسرت ها را نداشتیم. آخرش با استعفای وزیر ارشاد خواستند، تار و تنبورها را سر وی بشکتند..                                                                                                         

اوایل معرفی کابینه خیلی کارها نکردید گفتند شاید کلید تو جدید باشد و کارش فرق کند .لابد اقوام و مذاهب مختلف ایرانی تحصیل کرده و با سواد نداشته و البته شاید هم کلید سازی  که به درد کابینه کلیدسازان بخورد در میان آنها نیست. صبر کردند و سکوت گفتند چه درها و چه قفلهایی که باید این چهار سال باز می شد و نشد. نوبت به عذل و نصب استانداران رسید چه استانها منتظر یک کلید ساز بودند که کار بلد باشد و البته قفل را دست کلید سازی بدهند که مطمین بودند کار بلدتر است. ولی در نهایت هم سر همه بی کلاه ماند. اما این مدت کوتا باقی مانده از عمر یاست جمهوری گفتیم شاید این بار عالی جنابی کلید به دست سورپرایزمان کند  اما بازهم دریغ از حرکتی مفید و سودمند هر چند شاید انتظارمان بیهوده باشد و باید منتظر بمانیم تا مجلس رد صلاحیت کند شاید این بار معرفی کنند؟!                                                         

ولی به نظرم انتظار نکشیدن و امید نبستن به دولت امید بیشتر به نفعمان باشد . دراین فرصت کوتاه وزیری که معرفی می کنند آمدیم و شد فلان اهل مذهب و اهل قوم، هرچند سه سال گذشته وزرای سابق چه کردند که او ادامه بدهد؟ چه اقدام مفیدی در وقت اضافه اش می خواهد بکند که قبلی ها در نیمه ی اول و دومشان نتوانستند بکنند.

روی سخنم من با اساتید و بزرگان موافق بیانیه شماره 3  مذاهب و اقوام ایرانی هم وطنم است:

 

از انتخابات سال 72 که کم و بیش خاطرم هست مردم کردستان که هم از مذاهب و هم از اقوام هستند. همیشه به کسانی رای داده اند که منفعت شخصی ، مذهبی ، قومی و منطقه ای خود را در آن نمیدیدند و کما اینکه اگر رای خود را مخالف میدادند اوضاع به بیشتر به کامشان می شد. مثلا سال هفتاد وشش و سال هشتاد که همه به اتفاق متفق القول شدیدم چه سودی دیدیم ؟ و یا سال 92 بعد از استان سیستان و بلوچستان که از مشمولان بیانیه شماره 3 بود با 71 درصد آرا به آقایی حسن روحانی رای دادیم تا امروز چه گُلی به سرمان زده شد؟                                                                                                                        

امیدوارم علما ، اندیشمندان ، مفاخر ،مشاهیر و... اقوام و مذاهب ایران انتخابات پیش رو را به خِرد جمعی بسپارند و این بار هم ریش گرو نزارند و خود را شرمنده مردمشان نکنند . البته امیدوارم این عزیزان هنوز قولی و ...!!!؟؟؟ به کسی نداده و نه گرفته باشند!؟ تایع جمع شوند و از موقعیت خود برای استفاده ی شخصی استفاده نکنند و کمی هم به فکر منافع مردم محروم منطقه باشند.

نیابد بدو نیز اندیشه راه که او برتر از نام و از جایگاه

در پایان عرایضم آرزوی سربلندی مردمم را از خداوند منان خواستارم

 نهم آبان ماه یکهزار و سیصد و نود و پنج

یادداشت:  Dr siko

 

انتهای خبر/

برچسب ها :

کلید روحانیبیانیه های رنگیناقوام کرداقلیت های مذهبیرئیس جمهورتنور داغ انتخابات

نظرات کاربران :

همشهری [یکشنبه 9 آبان 1395 | 16:03] پاسخ

سلام بو خوات

اکبر [دوشنبه 10 آبان 1395 | 07:39] پاسخ

تمام روسای جمهوری سر اقلیت ها کلاه گذاشتن

یک وزارت کشوری! [دوشنبه 10 آبان 1395 | 08:10] پاسخ

این نوشته، دلنوشته ی همه ی ماها بود، دست مریزاد...
در دور دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، به ویژه دو سال آخر، به صورت اتوماتیک، زمینه برای انتخاب آقای حسن روحانی یا هر روحانی جناح چپ یا متشبث به اصلاح طلبی فراهم گردید، متأسفانه جناح راست، نخبگان و اصلاح طلبان واقعی میدان را به عده ای تازه از راه رسیده ی فرصت طلب واگذار کردند.
در همین کردستان ما، اغلب نیروهایی که به نام اصلاح طلبی پست گرفتند، در واقع ضدانقلاب بودند، سابقه ی ننگین برخی از آنها مؤید این ادعاست...
به عنوان یک شهروند، صادقانه اعتراف می کنم که آرزو می کردیم دوران احمدی نژاد هرچه زودتر به سر برسد، که به سر رسید، برای جبران کاستی های احمدی نژاد به دولت بنفش رأی دادیم، اما اقدامات این دولت(به صورت کلی اعم از برنامه ها، سیاست ها، عزل و نصب ها و...) ما را به شدت ناامید کرد.
منتظریم تا در انتخابات پیش رو، اشتباه خود را جبران کنیم، گریبان دروغگویان بدقول را که نمی شود گرفت، حداقل با "نه" ی خود، با رأی ندادن به آنهائی که به مردم وعده ی دروغین می دهند، اجازه ندهیم ما را احمق بپندارند و با شعور ما بازی کنند.

از همین حوالی [دوشنبه 10 آبان 1395 | 08:48] پاسخ

ایشان برای دادن وعده و عدم تحقق آن ؛ اولین نبوده و آخرین هم نخواهند بود

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر