چهارشنبه 22 مهر 1394 / 08:49|کد خبر : 123|گروه : اجتماعی

بخشدار مرکزی سرآباد/

نبود شغل، اعتیاد و مهاجرت از مهم‌ ترین مشکلات روستاهای سروآباد است

نبود شغل، اعتیاد و مهاجرت از مهم‌ ترین مشکلات روستاهای سروآباد است

باور دارم که مدیریت اجرایی کشور، استان و شهرستان و حتی اداره را باید تحت عنوان زنجیر خدمت تعبیر کرد و نفرات را با عنوان حلقه‌های زنجیر خدمت نام برد و هر چه این حلقه‌ها که سازنده زنجیر هستند هماهنگ، همصدا و همدل باشند و نیز تفکر جمعی آنها خدمت صادقانه باشد، رضایتمندی در میان مردم که صاحبان به حق نظام هستند بیشتر و اجرای امور با کیفیت بهتر و بالاتری محقق خواهد شد.

به گزارش هورامانات، شهرستان سروآباد در غرب استان کردستان واقع شده است و در سال 81 از بخش به شهرستان ارتقا یافت. این شهرستان از دو بخش مرکزی و اورامان تشکیل شده است، بخش مرکزی 62 روستا را شامل می‌شود و بخش اورامان نیز 9 روستا را در بر می‌گیرد.

ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های ویژه‌ای که در شهرستان سروآباد به ویژه در روستاهای آن وجود دارد، در سطح استان کردستان منحصر به فرد است، ظرفیت‌های کشاورزی، باغداری، گردشگری، تاریخی و پتانسیل‌های بسیاری که معرفی آنها می‌تواند این شهرستان را در کل کشور و حتی جهان با توجه به منطقه گردشگری و تاریخی اورامان معرفی کند.

برای آشنایی بیشتر با این منطقه، با سیدعطا حسینی بخشدار مرکزی شهرستان سروآباد گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه آن را خواهید خواند.

برای آغاز این مصاحبه و به عنوان پرسش اول بفرماید که یک مسئول باید چگونه مسئولیت را معنا کند؟

باور دارم انسان در هر جایگاه و مسندی که باشد می‌تواند خدمت‌گزار صادق و خوبی باشد و معتقدم که انتظارات مردم و دولت دو سویه است. یعنی با هم ارتباط مستقیم دارند. به هر اندازه که از مردم انتظار حضور در مشارکت‌ها را داریم به همان اندازه باید خود را ملزم به خدمت بی‌منت به مردم دانست.

یک مسئول باید روحیه مشارکت‌پذیری در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی و اجرای هماهنگ و خرد جمعی را به تمام معنا قبول داشته باشد چون معتقدم هر تصمیمی طی فرایند مشورت و همدلی گرفته شود درصد خطای آن کم و ضریب موفقیت آن زیاد است

باور دارم که مدیریت اجرایی  کشور، استان و شهرستان و حتی اداره را باید تحت عنوان زنجیر خدمت تعبیر کرد و نفرات را با عنوان حلقه‌های زنجیر خدمت نام برد و هر چه این حلقه‌ها که سازنده زنجیر هستند هماهنگ، همصدا و همدل باشند و نیز تفکر جمعی آنها خدمت صادقانه باشد، رضایتمندی در میان مردم که صاحبان به حق نظام هستند بیشتر و اجرای امور با کیفیت بهتر و بالاتری محقق خواهد شد.

به عنوان یک مسئول که در شهرستانی مرزی و حساس خدمت می‌کنید، در زمینه فرهنگی و آموزشی چه برنامه‌هایی در نظر دارید؟

کشور ایران به عام دارای غنای فرهنگی بسیار بالایی است و به دلیل وجود اقوام و مذاهب و تنوع زبانی، فرهنگ‌های متنوعی هم دارد و به تبع نیز استان کردستان و شهرستان سروآباد دارای فرهنگ‌های متنوعی است و این ویژگی موجب می‌شود که نگاه ویژه به مسائل فرهنگی این شهرستان را به عنوان یک فرصت داشته باشیم . لذا به دوستانی که بخواهند هر نوع فعالیت فرهنگی و هنری در سطح شهرستان و بخصوص روستاهای بخش مرکزی داشته باشند اعلام کرده‌ایم که در حد توان حاضر به همکاری و همراهی هستیم و از هرنوع فعالیت فرهنگی که در چهارچوب فرهنگ، آداب و رسوم و قوانین ما بگنجد حمایت خواهیم کرد .

هم اکنون فعالیت‌هایی در دست اجرا داریم که از جمله؛ همکاری با گروهی که از طرف دانشگاه کردستان برای جمع‌آوری قصه‌های قدیمی و ضرب‌المثل‌ها و داستان‌ها و هر چیزی که نشان‌دهنده قدمت و غنای فرهنگی ما را بدهد، اعلام آمادگی کامل برای معرفی شهرستان از طریق سیمای کردستان تحت عنوان شار به شار، اعلام آمادگی و همکاری با گروهی که قصد زنده‌کردن آداب و رسوم قدیمی شهرستان را دارند، همکاری و تعامل با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و انجمن‌های فرهنگی و ادبی، برنامه‌ریزی برای پرکردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان و به صورت کلی عامه مردم در سطح روستاها با همکاری اداره آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز بزرگ اسلامی و اداره میراث فرهنگی و در نهایت شناسایی دقیق روستاهای گردشگرپذیر و اعلام به استان به منظور جذب اعتبارات ویژه .

مهم‌ترین مشکلاتی که در بخش مرکزی شهرستان سروآباد وجود دارد؟

به اعتقاد بنده مهم‌ترین مشکل مردم در روستاهای بخش مرکزی شهرستان سروآباد عدم اشتغال جوانان و متاثر از آن پدیده‌های شوم اعتیاد، طلاق، مهاجرت بی‌رویه به حاشیه شهرها و ناهنجاری‌های اجتماعی است.

آیا جنابعالی به عنوان بخشدار مرکزی این شهرستان که بیشترین درصد جمعیت را شامل می‌شود، برنامه‌های برای توسعه بخش مرکزی دارید؟

معتقدم که تدوین برنامه راه را برای رهرو آسان و هدفمند خواهد کرد. ما با همراهی و تدبیر آقای مفاخری فرماندار دلسوز شهرستان چهار اولویت کاری را مشخص کرده‌ایم و برای عملیاتی کردن آنها نهایت سعی و تلاش را خواهیم کرد و معتقدیم که عملی شدن این چهار برنامه کاری می‌تواند در فرایند توسعه پایدار کمک چشمگیری داشته باشند.

پیگیری وضعیت فعلی جاده اصلی کامیارن ـ سروآباد که تکمیل آن می‌تواند خیلی از مشکلات این شهرستان بخصوص بخش مرکزی را برطرف کند، چرا که راه زیربنای توسعه پایدار است، پیگیری وضعیت بیمارستان 32 تختخوابی شهرستان تا حصول نتیجه، آماده‌سازی و اجرایی‌کردن فعالیت‌های مرزی از طریق بازارچه موقت مله خورد روستای دزلی شهرستان و توجه ویژه به رفع مشکلات مربوط به آب شرب و کشاورزی ، چهار برنامه اصلی و اساسی ما برای ایجاد زیرساخت‌ها و توسعه بخش مرکزی است که عمدتا شهرستان را در بر می‌گیرد.

با توجه به اینکه غالب جمعیت شهرستان سروآباد در روستاها ساکن هستند، ارزیابی شما از وضعیت روستاهای بخش مرکزی این شهرستان چیست؟

به نظر بنده اکثر روستاهای بخش مرکزی دارای پتانسیل‌های توسعه هستند و شناسایی ظرفیت‌های این روستاها و سعی در ایجاد زمینه بهره‌وری از این ظرفیت‌ها می‌تواند نقش اساسی در کنترل مهاجرت و آبادانی روستاها و به تبع آن شهرستان را داشته باشد.

مهم‌ترین اقدامات انجام شده در سال گذشته در بخش مرکزی شهرستان را بفرمایید.

اجرای پروژه‌های عمرانی در روستاها ( توسعه معابر و هدایت آب‌های سطحی و دیوارچینی حایل و کارگذاشتن لوله فاضلاب با همکاری و مشارکت مردم و همکاری و هماهنگی لازم با ادارات خدمات‌رسان در روستاها .

به برنامه‌های که برای سال جاری تدوین و تعریف کرده‌اید، می توانید اشاره‌ای داشته باشید؟

رفع مشکل فاضلاب روستاها با مشارکت مردم، شناسایی روستاهای گردشگرپذیر و برنامه‌ریزی برای شناساندن و جذب گردشگر به این مناطق، اجرای طرح‌های عمرانی در روستاها و احداث بوستان روستایی در روستاهایی که این ظرفیت را داشته باشند. حضور فعال و مداوم در روستاها و برگزاری جلسات با معتمدین، فرهنگیان، امامان جمعه، شورا، دهیار و فعالین روستاها با هدف شناسایی بهتر و بیشتر مشکلات و یافتن راه حل‌های رفع آنها در حد توان و فعال کردن اتاق فکر با حضور نمایندگان روستاهای بخش مرکزی از مهم‌ترین برنامه‌های اولویت‌دار برای سال‌جاری است.

نقش دهیار و شوراهای اسلامی در پیشبرد اهداف دولت در روستاها را چگونه می‌دانید؟

شورا از اساسی‌ترین ارکان در نظام‌های مردم‌مدار است و شرط اساسی برای تحقق امر خداوند متعال و بزرگان دینی به مشورت و شورایی انجام دادن امور، آشنایی بیشتر و بیشتر اعضای شورا با شرح وظایف و تاثیر آنها در اجرای امورات است. هر چه میزان دانش و توانایی و دانایی آنها بیشتر باشد تاثیرگذاری آنها بیشتر و در نتیجه میزان دقت آنها در انتخاب دهیار دقیق‌تر و نهایتا اجرای امورات در سطح روستا و میزان تعامل با ادارات و نهادهای دولتی بیشتر و بهتر و به نفع روستا خواهد بود .

از دیدگاه جنابعالی به عنوان یک مسئول اجرایی، توسعه روستا چه اثری بر پیشرفت شهرستان دارد؟

معتقدم که  روستا مرکز تولید و چرخه توسعه از روستا شروع می‌شود. پس توجه به روستا موجب می‌شود که ماندگاری روستائیان در همان محیط روستا بیشتر شود و به تبع آن میزان مشکلات و ناهنجاری‌هایی اجتماعی ناشی از مهاجرت بی‌رویه روستائیان به حاشیه شهرها کم‌تر می‌شود.

از طرف دیگر برای ایجاد توسعه در روستا و جلوگیری از مهاجرت میزان مبلغی که هزینه می‌شود، در مقابل راضی نگه‌داشتن همان مهاجرین روستا به حاشیه شهرها خیلی کم و ناچیز است. به فرض مثال اگر قرار باشد برای راضی کردن مردم در روستا دویست میلیون تومان هزینه کرد، فردا برای راضی نگه داشتن و حل مشکلات همین مردم که به حاشیه شهرها مهاجرت کرده‌اند باید میلیاردها ریال هزینه کرد. لذا به نفع دولت است که امروز به فکر آباد کردن روستاها و ایجاد اشتغال پایدار در آنها باشد .

وضعیت بخش مرکزی شهرستان سروآباد و جمعیت آن را بفرمایید.

جمعیت بخش مرکزی طبق آمار رسمی سرشماری سال 90 حدودا 36 هزار نفر است. رسیدگی به عمران روستایی در سطح تقریبا مطلوبی است ولی فکر چندانی به درآمد پایدار در روستاها نشده است که عامل اصلی مهاجرت بی‌رویه نبودن درآمد است. فکر می‌کنم در تمام مناطق انتظارات روستائیان نسبت به انتظارات شهرنشین‌ها خیلی پایین است و روحیه مردم روستاهای شهرستان سروآباد طوری است که با حداقل‌ها راضی و به قول معروف با کمبودها آشنا هستند .

نگاه دولت به روستاها چگونه است؟

خوشبختانه دولت فعلی نظر خوبی نسبت به توسعه روستاها دارد و معتقد است که علاج بیشتر مشکلات در توسعه روستاها خواهد بود و برای این هدف هم حداکثر تلاش خود را می‌کند. ناگفته پیداست که همه ما با وضعیت فعلی اعتبارات آشنا هستیم و این نهضت خدمت‌رسانی در تمام سطوح به شکل یک گفتمان و رفتار درآمده است لذا بنده به عنوان بخشدار از حمایت همه جانبه فرماندار و مسئولین ادارات شهرستانی و استانی و معاونین محترم استاندار و شخص استاندار برخوردارم .

در پایان از شما بخاطر انجام این گفت‌وگو سپاسگزاریم.

بنده هم از وقتی که در اختیار اینجانب گذاشتید کمال تشکر را دارم، امیدوارم روزی فرا برسد که روستاها همچون گذشته آبادتر شوند.

انتهای پیام/

 

برچسب ها :

شغلاعتیادمهاجرتروستاهای سروآباد

نظرات کاربران :

حامی [یکشنبه 26 مهر 1394 | 08:53] پاسخ

کوره به س که تو تا له آموزش و په رورشا بویت بایی دو قران کارت نه کرد ئیسه گه ره کته چه گولی به یته ئاوا

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
آخرین اخبار
  مهترین راه جلو گیری از ورد به موج چهارم کرونا چیست ؟
   

  افزایش اطلاع رسانی ها

  0%

  تشدید محدودیت ها

  50%

  افزایش دورکاری ادارات

  0%

  رعایت جدی پروتکل های بهداشتی

  50%

آخرین اخبار