یکشنبه 11 مهر 1395 / 18:31|کد خبر : 1173|گروه : اجتماعی

یادی از بزرگان؛

به بهانه هفتاد و نهمین سالگرد فوت شیخ حسام الدین نقشبندی

به بهانه هفتاد و نهمین سالگرد فوت شیخ حسام الدین نقشبندی

خانواده نقشبندیه از بزرگترین خانواده های عرفانی در کردستان عراق و ایران هستند که ازعرفان از مولانا خالد نقشبندی به جد بزرگوارشان وشیخ سراج الدین عثمان رسیده و آن هم به شبخ بهاءالدین و به شیخ حسام الدین منتقل گردیده است.

نقشبندیه عجب قافله سالارانند      که برند از ره پنهان به حرم قافله را

از دل سالک ره جاذبه صحبتشان     می برد وسوسه ی خلوت و فکر چله را

شیخ عبد الرحمن جامی

اورامانات، شکر و سپاس خداوند متعال و سلام و صلوات به روان پاک پیامبران الهی از آدم تا خاتم صل الله علیه اله و صحبه وسلم و درود و رحمت خداوند به روان پاک اولیا الهی که چراغ راه هدایت بوده اند. انسان موجودی است اندیشمند و متفکر و از دیر باز پی برده است که وجود او در این قالب خاکی خلاصه نمی شود بلکه در سرشت او گوهر دیگری نهفته است که روح خدایی است و جز جهان آفرین کسی را از ان راز آگاه نیست.

 

خاصان حق با تعالیم خود پای طلب در راه نهاده و کمند شوق را به کنگره عرش کبریایی افکنده اند و به دست آویز محکم ایمان چنگ زده و با تهذیب اخلاق و تزکیه آیینه جان را جلا داده اند و مس وجود را کیمیای عشق جانان آن معشوق ازلی زر  ساخته اند  و یکی از این اساتید و انسانهای بزرگ که از ناهمواری های جهان با سربلندی گذشت و پای در عالم حق و حقیقت نهاد مرحوم شیخ علی حسام الدین نقشبندی است که این مطلب به بهانه هفتاد و نهمین سالگرد فوت آن عالم ربانی می باشد.

 

این حقیر در این مطلب قصد موشکافی زندگی و روش طریقت آن عارف نامی را ندارم و نمی خواهم از او اعجوبه یا بتی بسازم تنها یاد کردن از بزرگان و دعای مغفرت از درگاه احدیت برای انها و ظیفه ماست چون بر گردن ما حق دارند آن مرد بزرگ در زمانه خود در کردستان عراق و ایران و بخصوص اورامان ستونی محکم از اعتقاد و ایمان ایجاد نمود و شاگردان مخلص زیادی ترببت نمود که بعد از این مدت هنوز هم یاد وذکر او در جامعه و خانقاه ها و تکایا گفته می شود و شعرا و مداحان در ثنای او مطالب نوشته و سروده اند.

 

خانواده نقشبندیه از بزرگترین خانواده های عرفانی در کردستان عراق و ایران هستند که ازعرفان از مولانا خالد نقشبندی به جد بزرگوارشان وشیخ سراج الدین عثمان رسیده و آن هم به شبخ بهاءالدین و به شیخ حسام الدین منتقل گردیده است.

 

اگر بخواهیم در مورد خدمات این خاندان و خصوصا شیخ حسام الدین بگوییم و بنویسیم مطلب طولانی می شود و از عهده این حقیر هم خارج است باید بزرگان فرهنگی در این مورد پا به میدان بگذارند. البته کتابهای ماموستا عبدالکربم مدرس بیاره یاد مردان و مشاهیر کرد و کتابهای سایر نویسندگان در مورد آنها توضیحات مفصلی داده اند. در هفتاد سال قبل بدون امکانات و ارتباطات امروزی و زندگی عشایری آن دوران عده ای انسان بوده اند که ستون محکم و ماوای مردم بوده اند و مشایخ طریقت قادری و نقشبندی و سایر علما و بزرگان آیینی از آن زمره بوده اند. اصولا مردم کرد و اورامانی اعتقادات زیادی به مشایخ و علما داشته و دارند و شیخ حسام الدین یکی از بزرگترین آنها در این قرن بوده که جایگاه ایشان در کردستان عراق و کردستان ایران و همچنین سراسر اورامان برجسته و مشهود است.

 

مردم کردستان بخصوص اورامان احترام خاصی برای ایشان قایلند. تکیه و خانقاه ایشان در ته ویله یکی از بزرگترین تکایا و خانقاه ها تصوف در تمام کردستان بوده که علما و طلاب فراوانی در آن زندگی و تحصیل نموداند و مکان مهمانان از سراسر نقاط بوده است یعنی هر روزه از صدها نفر در آن خانقاه ها پذیرایی شده است.

 

شیخ علی حسام الدین در سال۱۲۷۸ در قریه ته ویله در اورامان عراق از پدری عارف به نام شیخ محمد بها الدین نقشبندی فرزند شیخ عثمان سراج الدین و مادر موءمنه به نام طیبه خاتون که دختر شیخ عبدالرحمن از سادات چور مریوان و از نوادگان ملا ابوبکر مصنف بوده چشم به دنیا گشود و هنوز دوران کودکی را سپری نکرده بود که نیای بزرگوارش شیخ سراج الدین به سرای باقی شتافت.

 

وی پیش پدر بزرگوارش و عموی گرامیش قرآن، فقه و علوم متداول آن روز را فراگرفت و همزمان با آموختن علوم دینی مراحل طریقت را پیمود و مقامی والا یافت و چون به سن بیست سالگی رسید پدر بزرگوارش شیخ بها الدین به رحمت ایزدی پیوست وی به جانشینی پدر بزرگوارش برگزیده شد و در خانقاه ته ویله  به ارشاد  پرداخت. ایشان تا شصت سال این وظیفه را بر عهده داشت و خانقاهش نیز در دهکده خورمال و باخه کون و سایر نقاط کردستان و اورامان برپا و رونق عجیبی داشته و مرکز اجماع صوفیان و دراویش و خداشناسان بوده است.

 

این شیخ بزرگوار طریقت دانشمندی پر مایه و در محضرش همواره علما و بزرگان حضور داشته اند و مسایل دشوار علمی و دینی که حل آنها مشکل بود به آسانی حل و پاسخگو و مشکل گشا بود. تمام خوانین و بگ زادگان اورامان و و روءسای قبله ها و حاکمان بابان و اردلان احترام خاصی برای ان بزرگ قایل بودند و در مسایل اجتماعی و دینی از ایشان مشورت و کسب تکلیف میکردند.  وی تابستان ها را گاه گاهی به ایران می آمد و در ییلاق کراویه دول که املاک خانوادگی ایشان است اتراق می کرد و به ارشاد می پرداخت و در خدمت مردم و علمای اورامان بود.

 

باید عرض کنم که هر شخص در طول زندگی به خاطر انسان بودن که به قول معروف ممکن الخطااست، اشتباهات و خطاهای داشته و بزرگان هم چون معصوم نیستند خالی از اشتباه نبوده اند. اما آن همه خدمت کجا و اشتباهات آنها کجا، انقدر در حق مردم و منطقه خدمت نموده اند که اصلا اشتباهات و خطاهای آنها دیده نمیشود. همسر شیخ حسام الدین فیروزه خاتون نام داشته و دارای فرزندانی صالح و عالم بود. آن بزرگوار در بهار سال۱۳۵۸قمری مصادف با۱۳۱۸ شمسی به رحمت خدا رفت و او که از اقطاب بزرگ طریقت در جهان اسلام بود در ماتمش تمام کردستان و اورامان سوگوار شدند ودر باخه کون عراق به خاک سپرده شد. یادش گرامی باد.

 

یادداشت از سیروس عزیزی

 

منبع: پاوه پرس

انتهای خبر/

برچسب ها :

شیخ حسام الدینطریقت نقشبندیهکردستاناوراماناتاقلیم کردستانسراج الدین

نظرات کاربران :

از همین حوالی [دوشنبه 12 مهر 1395 | 09:39] پاسخ

با تشکر از آقای سیروس عزیزی بزرگوار که یاد اولیای خداوند را در اذهان کاربران فضای مجازی زنده کردند،امید که در بارگاه ربانی بحرمت اولیای چون حضرت حسام الدین.ق. اخلاصتان مقبول واقع باشد ...درود بر شما و اجرکم عندالله

احمدی [دوشنبه 12 مهر 1395 | 10:10] پاسخ

با تشکر از نویسنده ی متن که الحق جا دارد دیگر قلم فرسایان در عوض غوطه خوردن در حوادث روزمره و بزرگنمایی مسائل به زندگانی بزرگ مردان و عالمان صدرالاشاره بپردازند که مطالعه زندگی انان مملوء از پند و دانایی است.
یادشان گرامی و روحشان قرین رحمت

مسعود [یکشنبه 18 مهر 1395 | 07:28] پاسخ

باتشکر برادر عزیزی ان شاالله خداوند منان وهمت حضرت حسام ادین موفقت نمایند

عبدالحمید [دوشنبه 3 آبان 1395 | 18:32] پاسخ

سلاو بو شیخانی نقشبندی که به حق سه رچاوه ی عرفان و خواناسین و خانقاکانیان ماوای دل برینداران بوو. سوپاس بو راپورته جوانه که ت

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
آخرین اخبار
  مهترین راه جلو گیری از ورد به موج چهارم کرونا چیست ؟
   

  افزایش اطلاع رسانی ها

  0%

  تشدید محدودیت ها

  50%

  افزایش دورکاری ادارات

  0%

  رعایت جدی پروتکل های بهداشتی

  50%

آخرین اخبار