دوشنبه 29 شهریور 1395 / 08:12|کد خبر : 1140|گروه : اجتماعی

یادداشت از محمود رستمی تبار:

حذف درختان برای رسیدن به فضای بیشتر برای شخم زدن!

حذف درختان برای رسیدن به فضای بیشتر برای شخم زدن!

در جنگل های کردستان با حذف درختان و ریشه های آن بعنوان عوامل نگهدارند خاک و جذب آب ناشی از بارندگی در عمق خاک و افزایش سطح آبهای زیر زمینی اولین عامل حفاظت از خاک حذف می گردد.

به گزارش اورامانات، همه کسانیکه  از مسیر سنندج به مریوان - بویژه بعد از  نگل - عبور می کنند,  صحنه های نگران کننده ای از تعامل انسان  با محیط اطرافش یعنی  پاکتراشی جنگل و شخم در جهت شیب زمین آنهم در اراتفاعات با شیب تند را مشاهده خواهد کرد. دلیل این امر  هرچه باشد گرسنگی یا نیاز مالی این رویکرد , رویکردی غلط و خطرناکی است. چرا که:

 

چرا که از یک سو  با حذف درختان و ریشه های آن بعنوان  عوامل نگهدارند خاک و جذب آب ناشی از بارندگی در عمق خاک و افزایش سطح آبهای زیر زمینی اولین عامل حفاظت از خاک حذف می گردد  و البته حذف جنگل و هر اصله درخت ضرری بس بزرگ برای محیط زیست می باشد.

 

 و از سوی دیگر شخم زدن این نوع زمینها آنهم در مناطقی با حجم بارندگی نسبتا زیاد و در کمال تعجب هم جهت با شیب زمین  سبب افزایش شدید رواناب می گردد. افزایش رواناب هم موجب افزیش فرسایش خاک گردیده و با افزایش  سهم هرکدام  جریان آب و خاک بصورت سیل خودنمایی می کند. چیزی که در سالهای اخیر در نواحی شمال کشور مشاهده می کنیم. هرچند هیچکس به علت آن اشاره مستقیمی نمی نماید.  اگر چنین اتفاقی در منطقه  رخ نداده است و یا کمتر دیده شده است و یا بنده بی اطلاع هستم,  دلیل بر غلط بودن این اصل ثابت شده نیست.

 

و همچنین , پاکتراشی جنگلها انبوه موجود برای تصرف خاک و زمین و کشت های جایگزین کم بازده که بعد از چند سال  و چند نوبت کشت کم حاصل خاک ارزش غذایی خود را از دست داده و متصرفان ناچارا آنها را رها می سازند خطری است که می رود منابع طبیعی و جنگلی منطقه را برای نسلهای بعد به رویا مبدل گردد.

 

 بنابراین نباید چاره اندیشی حال را فدای حوادث مصیبت بار  نمود. آنچه را که فرداها قرار است بنام بسیج امکانات عمومی و ملی در زیر لوای مدیریت بحران بکار گرفته شوند تا صدمات و خسارات و تلفات به حداقل برسند و جبران گردند , امروز با آموزش همگانی, تبین ارزش جنگل و خاک ,ارائه راهکار مناسب برای کاشت درختان جنگلی بومی ,  و ممانعت جدی از ادامه این رویه بکار گرفته شوند.

 

پس اگر قرار است فردا مسئولین استانی و کشوری برای بازدید از مناطق خسارت دیده احتمالی با  بالگرد در منطقه حضور یابند امروز برای علاج واقعه قبل از وقوع و آنهم نه با بالگرد بلکه جداقل با مشاهده عکس های هوایی مثلا از طریق گوگل ارث این مناطق را زیر نظر داشته باشند و تصمیمات سازنده ای اتخاذ کنند که به مقاوم شدن سکونت گاه مردم و حفظ طبیعت کمک کرده و علاوه برآن با ترویج جنگلداری متناسب با هر منطقه و نحوه بهره برداری صحیح به معاش مردم و اقتصاد مملکت کمک کنند. و چه بسا فارغ التحصیلان رشته های منابع طبیعی و جنگل  منتظرمدیریت صحیح  و شایسته ای برای بکارگیری خود در جهت رسیدن به این هدف مهم هستند.

انتهای خبر/

برچسب ها :

جنگل های کردستاننگلسنندج به مریوانمحیط زیستشخم در شیب

نظرات کاربران :

علی [چهارشنبه 31 شهریور 1395 | 14:04] پاسخ

به راستی سایت اورامانات به دلیل این همه توجه به بحث منابع طبیعی شایسته تقدیره تو رو خدا سرمایه های ملی را دریابید و نگذارید متصرفان بیش از این به سرمایه های ملی تجاوز کنن

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
آخرین اخبار
  مهترین راه جلو گیری از ورد به موج چهارم کرونا چیست ؟
   

  افزایش اطلاع رسانی ها

  0%

  تشدید محدودیت ها

  50%

  افزایش دورکاری ادارات

  0%

  رعایت جدی پروتکل های بهداشتی

  50%

آخرین اخبار