یکشنبه 19 مهر 1394 / 12:06|کد خبر : 109|گروه : اجتماعی

بخشدار مرکزی سروآباد/

یکی از عوامل مهم مهاجرت روستائیان؛ نداشتن درآمد پایدار/ حاشیه نشینی مهاجران در شهرها و روی آوردن به شغل های کاذب

یکی از عوامل مهم مهاجرت روستائیان؛ نداشتن درآمد پایدار/ حاشیه نشینی مهاجران در شهرها و روی آوردن به شغل های کاذب

سید عطا حسینی، بخشدار مرکزی سروآباد یکی از عوامل اصلی در مهاجرت های روستایی که بیش از 50 درصد علت های مهاجرت روستا- شهر را تبیین میکند، عوامل اقتصادی و نداشتن درآمد پایدار بیان کردند.

به گزارش هورامانات، در کشورهای در حال توسعه و از جمله ایران، مهاجرت از روستا به شهر در زمره مهمترین مسائل اجتماعی و اقتصادی به شمار می آید. این مهاجران هم در مبدأ و هم در مقصد مسائل و مشکلاتی از جمله بروز نابسامانی های متعدد ناشی از فشار بر منابع و امکانات محدود جوامع شهری، بیکاری و کم کاری، کمبود فضای زیستی و آموزشی ، آلودگی هوا و محیط زیست، سالخوردگی و زنانه شدن نیروی کار کشاورزی ، تخلیه روستاها و غیره را به وجود می آورند.

 

علل مهاجرت، وابسته به ویژگی های مختلف شخصیتی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی افراد متفاوت است. هدف عده ای از مهاجرت، اشتغال است و قصد عده ای دیگر تحصیل، ازدواج و... که قطعاً نتایج متفاوتی دارد.

 

مهاجرت افراد جوان از روستا باعث کاهش رشد جمعیت (و در مواردی خالی از سکنه شدن)،  افزایش نسبت سالخوردگی و افزایش نسبت وابستگی در روستا می گردد.

 

در خصوص خالی از سکنه شدن چندین روستای دهستان ژریژه که شامل مرکز دهستان هم میشود خبرنگار ما به سراغ آقای سید عطا حسینی بخشدار مرکزی میرود تا آسیب شناسی مهاجرت های روستایی و راهکارهای برگشت معکوس آن را برای ما بیان کنند.

 

آقای حسینی ضمن بیان این موضوع که نفس مهاجرت بد نیست و من با مهاجرت بی رویه مخالف هستم، یکی از عوامل اصلی در مهاجرت های روستایی که بیش از 50 درصد علت های مهاجرت روستا- شهر را تبیین میکند، عوامل اقتصادی و نداشتن درآمد پایدار بیان کردند.

 

وی افزود: در بین عوامل اقتصادی، بیکاری و درنتیجه آن نداشتن درآمد پایدار و کمبود تسهیلات در روستا  از بقیه مهم ترند و می توان گفت که با ارائه امکانات و تسهیلات مورد نیاز برای روستاها به خصوص با در نظر گرفتن انتظارات نسل جوان و ایجاد اشتغال در روستاها می توان از هجوم بی رویه این مهاجران به شهرها جلوگیری کرد.

 

بخشدار مرکزی یکی دیگر از عوامل مهاجرت های بی رویه در این روستا ها را  عوامل طبیعی و کشاورزی که بیشتر حول محور آب و خاک می چرخد بیان کرد. حق آب وخاک در جوامع روستایی از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و غیره تعیین کننده است و نوسانات در این حق می تواند تغییراتی را در رفتار کشاورزان به وجود آورد. بنابراین، یکی از راه های جلوگیری از مهاجرت کشاورزان به جوامع شهری، تهیه زمن و آب کافی و مناسب برای این قشر روستایی است.

 

وی خاطر نشان شد: در مجموع می توان گفت که نقش عوامل دافعه روستایی در مهاجرت روستا – شهر بیشتر از سایر عوامل به خصوص عامل جاذبه شهری است. برخلاف تصور عمومی که زرق و برق شهری را عاملی مهم در مهاجرت روستاییان به شهر می دانند، بررسی نقش دافعه های روستایی را تعیین کننده تر است. به نظر می رسد که مهاجران روستا- شهر در اثر دافعه های روستایی است که مجذوب جوامع شهری می شوند نه اینکه جوامع شهری فی نفسه مجذوب کننده باشند.

 

وی با اشاره به موضوع حاشیه نشینی مهاجران در شهرها و روی آوردن به شغل های کاذب افزود: دولت با یک سوم هزینه ای که برای مهاجرین در شهرها میکند میتواند اقدامات سازنده ای در روستاها برایشان انجام دهد.

 

حسینی در جواب این سوال خبرنگارمان که پرسید دولت در این خصوص چه راه کارهایی برای این معضل اندیشیده است؟

گفت: برای مشکل کم آبی که یکی از عوامل مهم در ایجاد شغل و تداوم کشاورزی و دامداری در منطقه است، طرحی را تقدیم وزیر جهاد کشاورزی کردیم برای بازگشت آب مجتمع سردآبی دیوزناو برای استفاده در این روستاها و روستاهای منطقه ژاورود. تکمیل فاز دوم مجتمع سردآبی که مانع بسیاری از مهاجرت ها و حتی مهاجرت معکوس را هم به دنبال دارد.

 

تکمیل آسفالت جاده مسیر کامیاران سروآباد که محور اصلی تردد این روستاها و یکی از عوامل اصلی مهاجرتها بوده است.

 

افزایش سرمایه در بخش کشاورزی به صورت اعطای وام و تسهیلات به کشاورزان می تواند باعث افزایش بهره وری کشاورزی و در نتیجه کاهش مهاجرت به سمت شهرها شود.

 

وی در پایان به روستائیان عزیز که تصمیم به مهاجرت میگرند توصیه کرد که بسیاری از مزایای زندگی در روستا را قربانی زندگی شهری نکنند و عزتی که در کار کشاورزی و دامداری وجود دارد در بیکاری و بسیاری از مشاغل کاذب نیست.

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

مهاجرتروستائیانحاشیه نشینیهورامانات

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
آخرین اخبار
  مهترین راه جلو گیری از ورد به موج چهارم کرونا چیست ؟
   

  افزایش اطلاع رسانی ها

  0%

  تشدید محدودیت ها

  50%

  افزایش دورکاری ادارات

  0%

  رعایت جدی پروتکل های بهداشتی

  50%

آخرین اخبار