سه شنبه 2 شهریور 1395 / 22:21|کد خبر : 1069|گروه : اجتماعی

در سایه ی نبود صنایع تبدیلی در سروآباد:

حاصل دست رنج کشاورزان در جیب دلالان!

حاصل دست رنج کشاورزان در جیب دلالان!

شهرستان سروآباد به عنوان قطب اصلی تولید بسیاری از محصولات کشاورزی در استان کردستان اما هستند کشاورزانی که نتیجه ی زحمات خود را از روی ناچاری با رنج و مشقت در کنار جاده می فروشند.

وه رزیری ماندووی نیو شاخانم من     شنـه ی فیـنکـی نیو باخانم من

باخـم پربه ره و ره نجم بی وه ره      تیکه ل دووکه لی گر داخانم من.

 )بی وه ر(

به گزارش اورامانات، درآمد کشاورزان در شهرستان سروآباد متناسب با تولید بیشتر محصولات کشاورزی نیست و تعداد عدیده ای از کشاورزان و باغداران این شهرستان با توجه به نبود مکانیزم صحیح بازاریابی فروش هنوز چشم به راه خرید محصول کشاورزی از ماشین های دوره گردند.

80 درصد جمعیت شهرستان سروآباد را روستاییان کشاورز و دامدار تشکیل داده اند وهمه ساله خبرنگاران و مسئولان بخش کشاورزی در شهرستان سروآباد خبر از کاشت محصول  درچند هزار هکتار و برداشت چند تن محصول کشاورزی می دهند غافل از آنکه کشاورزان ما به  نسبت کشاورزان سایرشهرها زحمت بیشتری می کشند وعرق بیشتری می ریزند اما به نسبت درآمد کمتر را  داراند.

سروآباد قطب اصلی تولید انواع میوه های باغی مانند: توت فرنگی ،انگور ، انار، انجیر، هلو، گردو، بادام و... بوده و سالانه صدها تن توت فرنگی،انجیر،انگورو...از زمین ها و درختان روستاهای این شهر برداشت می شود اما متاسفانه به دلیل نبود صنایع تبدیلی و و سردخانه  در این شهرستان کشاورزان و باغداران ما مجبورند محصولاتشان را با نازلترین قیمت ها و به صورت فله ای به دلالان و یا در کنار جاده  به دست مشتری رسانند که این کار  به کشاورزان و باغداران سطح شهر لطمه زده و خود دلیلی برای مهاجرت این افراد به کلان شهرها و شهر های مجاور و دلسرد شدن آنان از انجام کشاورزی میباشد.

می دانیم که وجود صنایع تبدیلی باعث کاهش آسیب پذیری محصولات کشاورزی و  افزایش ارزش افزوده وبهره وه ری بهتر  از منابع طبیعی می شود.

افزایش حجم ضایعات کشاورزی را همواره در روستاهای  این شهر می بینم و میدانیم که سالانه چه میزان از  بهترین و باکیفیت ترین محصولات کشاورزی این مناطق به دلایلی گوناگون از جمله نداشتن سردخانه،دوربودن از میدان بارهای میوه و نامناسبی راههای ارتباطی،گرما،سرما،گرد و غبار،...درکمترین زمان در معرض فساد قرار میگیرند.

واین در حالیست که رهبرمعظم انقلاب  در سالهای پیش در دیدار خود با هیات دولت تاکید بسیاری را برای ایجاد صنایع تبدیلی در روستاها کرده است و صنایع بخش کشاورزی را یکی از بخشهای راهبردی و راهی برای توسعه ی روستاها نامبرده است.

هنوز هم میوه فروشان این شهر از میدان تره بار شهرهای اطراف میوه هایی را که خودمان ازروی ناچاری  با کمترین قیمت به آنان فروخته ایم  می آورند و  در مواقعی با گرانترین قیمت آنرا به خودمان پس می دهند.کشاورزان ما در روستاها هنوزم چشم به راه میوه فروشان دوره گرداند.

جوانان این شهراگر بیکار هم نباشند کارگرهای فصلی هستند که به دلایلی همچون حمایت نکردن مسئولان کشاورزی از لحاظ مالی،ناکافی بودن تسهیلات در سرمایه ،بدقولی بیمه،نبود آب وبرق مناسب و کم هزینه ،استفاده کمتر از وسایل تکنولوژی،کم کاری سرمایه گزران بخش خصوصی در ساخت کارخانجات صنایع تبدیلی،و...مجبور شده اند از کار کردن برروی زمینهای کشاورزی خود دلسرد و به شغل های کاذبی همچون عملگی در کلان شهرها،کولبری،دست فروشی و...روی بیاورند.شهر ما سد ندارد و ولی مسئولان  و نمایندگان ما می توانند هماهنگی های لازم را برای استفاده کردن از آب سدهای بنیر و داریان به عمل آوردند مثلا: در مورد سد بنیر :با قرار دادن ایستگاه پمپاژ در ارتفاعات نه تنها روستاهای اطراف سروآباد بلکه بخشی از روستاهای شهرستان مریوان را نیز پوشش می دهد و اگر خیال مردم از لحاظ داشتن آب راحت باشد شاهد مهاجرت معکوس جوانان از شهر به روستاهای خودشان برای ادامه دادن به کارهای کشاورزی هستیم.و چون موقعیت جغرافیایی سروآباد کوهستانی می باشد و از طرف دیگر بر روی خط گسل وجود دا رد و به سدهای دیگر نزدیک است  نداشتن سد غمی برای شهرستان نیست و از طرفی نفسی راحت است برای محیط زیست و اطرف،به هرحال  باید مسئولان دلسوز شهر برنامه ریزی های در پی گیرند تا  مزرعه داران ما و باخداران این شهر تولید مزرعه ای خود را به تولید صنعتی در سطح های گوناگون(ذخیره سازی،آردکردن،کنسروکردن و...)تبدیل کنند تا با تولید بیشتر درآمد بیشتری نیز داشته باشند.و باآوردن کارخانجات صنایع تبدیلی در عرصه ی کشاورزی و  باخداری به شهرستان سروآباد رونق داده و از ریسک و خطرات نوسانهای قیمت در بازار محصولات کشاورزی مردم هراسان نشوند وچون هرگونه تولیدی بدون پشتیوانه ی بازارهای دائمی خالی از خطر نخواهد بودواز طرفی دیگر  طوری نباشد که با آوردن تکنولوژی جدید کارگرانی نیز شغل خود را نیز از دست بدهندبلکه باید طوری ساماندهی شود که فرصتی شغلی را برای جوانان شهر مهیا سازد.

وهمه از مزایای ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی آگاهیم و لازم به گفتن نیست.به امید روزهایی که در این شهر پر از سکوت صدای رگبار باران پیشرفت و رونق را بشنویم.

در سایه نبود صنایع تبدیلی دست رنج کشاورزان سروآبادی در جیب دلالان! در سایه نبود صنایع تبدیلی دست رنج کشاورزان سروآبادی در جیب دلالان!

در سایه نبود صنایع تبدیلی دست رنج کشاورزان سروآبادی در جیب دلالان! در سایه نبود صنایع تبدیلی دست رنج کشاورزان سروآبادی در جیب دلالان!

در سایه نبود صنایع تبدیلی دست رنج کشاورزان سروآبادی در جیب دلالان!

به قلم شاعر وفعال فرهنگی سروآباد ساسان منفرد (بی وه ر)

در سایه نبود صنایع تبدیلی دست رنج کشاورزان سروآبادی در جیب دلالان!

انتهای خبر/

برچسب ها :

صنایع تبدیلیدست رنج کشاورزان سروآبادجیب دلالانقطب اصلی تولید محصولاتاستان کردستان

نظرات کاربران :

سروابادی [چهارشنبه 3 شهریور 1395 | 08:17] پاسخ

آفرین جوان ولی ای کاش مسئولین صدایت را میشنیدند

فرید احمدی [چهارشنبه 3 شهریور 1395 | 08:59] پاسخ

باسلام و احترام
گفتار جنابعالی در این زمینه درخور تمجید بوده و نکاتی که ذکر شده است مطابق واقعیت اوضاع نابسامان کشاورزان منطقه سروآباد و مخصوصا اورامانات می باشد.
امید است مسولین محترم ذیربط با ارائه ی راهکارهای مثبت و مثمر بتوانند دست کشاورزان را در تسهیل فروش محصولاتشان بگیرند.
شاد بمانید

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Hawramanat Telegran Channel


آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر